Володимир Івченко: «Незважаючи на ситуацію в країні, аграрний сектор Сумщини працює максимально стабільно»

Агропромышленный комплексВласть
29 мая 2014 в 09:48
Про результати посівної кампанії, цінову політику і інвестиції «r» розповів директор департаменту агропромислового розвитку сумської ода Володимир Івченко.

«r»: Володимире Миколайовичу, розкажіть про те, як пройшла посівна кампанія цього року. Чи все заплановане вдалося реалізувати?

Володимир Івченко: У цьому році посівна кампанія почалася на місяць раніше, ніж минулоріч, – 11 березня, хоча темпи залишилися на рівні минулого року, бо стримувала погода. Ми планували засіяти 1 млн 107 тис. га, а 16 тис. га господарства перевели в пари під посів озимих. Через погоду відбулися деякі незначні зміни в структурі посівів. Порівняно з відповідним періодом минулого року нині на 30 тис. га збільшили посів ярих культур, і загалом вони склали 848 тис. га, заплановано збільшення ярих зернових і бобових на 14 тис., і вони складатимуть 466 тис. га Крім того, деякі коригування відбулися і в структурі культур: на 20 тис. га збільшилися посіви кукурудзи, і порівняно з минулим роком на 30 тис. га збільшено посіви сої. На рівні минулого року залишається картопля – 62 тис. га та овочі – 12 тис. га. Вже завершено посів ранніх зернових, і їх загальна кількість склала 91 тис. га - 101% до прогнозів; завершили посів цукрового буряку – 1700 га - 106% до прогнозу, посиленими темпами проводиться робота по посіву соняшнику, сої; приступили до посіву пізніх культур – гречки і сої. Приємно, що цього року маємо посіви буряку. Реалізовувати його плануємо на сусідні Чернігівщину і Харківщину.

Незважаючи на цінову ситуацію і на ситуацію в країні загалом, посівна кампанія пройшла задовільно, практично всі господарства були матеріально та технічно забезпечені до проведення комплексу весняно-польових робіт. В першу чергу це ті господарства, які займаються тваринництвом. Вони забезпечили себе ресурсами ще в кінці 2013 р. та на початку 2014 р. Безперечно, цінова ситуація на паливо і енергоресурси дещо вплинула на хід посівної, але не відіграла важливої ролі.

«r»: А які прогнози щодо галузі тваринництва області?

В.І.: Цього року у нас відбулися незначні зміни в структурі тваринництва. В першому кварталі знизилось поголів’я худоби. Та, говорячи про показники, спостерігаємо покращення, бо господарства сьогодні працюють не на кількість, а на якість. На сьогодні в області працює 371 господарство, 211 займаються тваринництвом. З початку року на 12 % збільшено виробництво м’яса, на рівні минулого року залишається виробництво молока, і на 6 % збільшено виробництво яйця в області. Що стосується підприємств, то в порівнянні з минулим роком на 1,4 % збільшено виробництво молока і на 1,6 %– виробництво яєць. За перший квартал надоїли на 43 кг молока від корови більше, ніж торік. Нині ця цифра складає 993 кг від корови. На жаль, зараз немає державної підтримки у галузі тваринництва. У минулому році діяла державна підтримка населення. На сьогодні залишилось близько 8 млн. боргу  перед населенням за утримання худоби. Також була підтримка для сімей, що мають три і більше корів, - вони мали можливість придбати доїльне обладнання і отримати компенсацію - близько 3-4 тис. грн. Це той показник, який на сьогодні нас стримує.

«r»: Скажіть, яка на сьогодні цінова ситуація, як вона впливає на всі галузі АПК?

В.І.: В квітні піднялась закупівельна ціна на м'ясо і ВРХ, ціна на корів зросла до 14–14.50 грн./кг, на молодняк – до 18 грн., на свинину  - до 22-23.50 грн./кг. Це все-таки більша ціна, ніж ми мали місяць тому. Знижується ціна на молоко. Це не критичне зниження, але воно негативно впливатиме на перспективу. РФ призупинила експорт нашої продукції, а у нас практично 60% молока, яке закуповується, відвантажувалося на сири, а їх, як відомо, експортували в РФ.  Подібну ситуацію ми вже мали в 2012 р., коли Росія оголосила нам «молочну» війну. Тоді піднімалося питання про те, що мати одну державу-партнера небезпечно – в результаті ми виявляємося майже цілком залежними від нього. Ринок збуту має бути максимальним: і РФ, і Європа, і країни Азії і Африки. Але що було зроблено у цьому напрямку? Тому сьогодні ми й опинилися в подібній ситуації.

«r»: А що з інвестиціями? Планувалося, що в 2014 р. в область інвестують більше мільярда гривень…

В.І.: Останні три роки ми спостерігали позитивну динаміку, хоча були й деякі проблеми. У 2013 р. в область інвестовано практично 978 млн грн. Це найвищий показник. За попереднім аналізом була створена виробничо-інвестиційна карта на 2014 р. Ми планували залучити 1,3 млрд грн. коштів інвесторів. Але в зв’язку з ситуацією, що склалася, інвестиції знизились, будівництво деяких об’єктів призупинено. Стабільними залишаються інвестиції в харчову промисловість, галузь аграрного ринку, рослинництва, машино-тракторний парк, придбання техніки і тваринництво.

Отже поки-що планується інвестувати 687 млн грн. в 109 об’єктів. Це в два рази менше, ніж прогнозувалося. Але у нас ще залишається резерв. Якщо все складеться добре, то ПАТ «Компанія Райз» будуватиме елеватор у Кролевецькому районі. Сума загальних інвестицій компанії має складати більше 400 млн. Розмір на цей рік ще не визначено. На жаль, призупинено будівництво елеватора місткістю 78 тис. т у Білопільському районі. Це більш ніж 100 млн грн. інвестиційних коштів. Також призупинено першу чергу будівництва елеватора місткістю 50 тис. т у Конотопському районі. Не почнеться забудова і в Сумському районі – тут мало з’явитися картопле-овочесховище. Але це логічно - такі інвестиції потребують контролю і гарантій. На сьогодні це складно. Проте, думаю, що вищезгадані майже 700 млн грн. таки будуть вкладені в АПК Сумщини. За перший квартал вже інвестовано 120 млн грн в 50 об’єктів.

Так, ТОВ «Агробізнес ТСК» в Недригайлівському районі продовжує будівництво цеху із пакування овочевої продукції, продовжує реалізовувати заплановане "Крафт Фудз", Охтирський м’ясокомбінат планує замінити холодильне обладнання.

В галузі тваринництва маємо 28 інвестиційних проектів: будівництво комплексу «Піонер» у Кролевецькому районі, комплексу «Велетень» - у Глухівському районі, будується молочний комплекс «Вітчизна» на 400 голів у Конотопському районі.  Галузь тваринництва і переробна галуз - це в першу чергу капіталізація і перспектива, тому вона буде розвиватися.

Дещо меншу суму в цьому році планується запровадити на придбання техніки. Якщо в минулому році було інвестовано більше 300 млн, то в цьому планується до 200 млн Хоча, швидше за все, будуть зміни.

Головне на сьогоднішній день – посівна компанія закінчується. Значних проблем у нас не виникло. Погодні умови сприяють, технологічно підприємства все вміють і можуть. Тепер залишається чекати того, як буде складатися ситуація на ринку сільськогосподарської продукції уже в 2014 р.

12
Комментариев
0
Просмотров
4591
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.