Аграрна Сумщина - 2021
Аграрная Сумщина

Олександр Маслак: «Сумщина у п’ятірці лідерів»

Про цьогорічні досягнення аграрного сезону у тоннах, літрах, гектарах і відсотках та про новації сільськогосподарської галузі

З нагоди Дня працівників сільського господарства, що відзначається  щорічно в третю неділю листопада, у розмові з директором Департаменту агропромислового розвитку Сумської ОДА Олександром МАСЛАКОМ спробували з’ясувати, як вплинули на аграрно-промисловий комплекс примхи погоди навесні та влітку, які рекорди область поставила цього року та коли на Сумщині зявиться агротуристичний магніт.



r: Якими досягненнями аграрна галузь Сумщини цього року може пишатися?

Олександр Маслак:
Сумщина знаходиться в п’ятірці перших серед регіонів України за урожайністю зернових та зернобобових культур та займає 6 місце з валового виробництва зерна.

Втім погодні умови значно вплинули на хід проведення сільськогосподарських робіт. Зокрема, навесні спостерігалась незвичайно прохолодна погода з коливаннями температурного режиму та тривалими опадами, які ускладнювали проведення польових робіт та стримували темпи їх проведення. Це спричинило зменшення урожайності на 3-5 % проти минулого року. Наразі завершуються роботи по збиранню сільськогосподарських культур урожаю 2021 р.

Станом на 11.11.2021 р., згідно з оперативними даними, обмолочено 658,4 тис.  гектарів зернових та зернобобових культур, що становить 91 % до прогнозованих площ із середньою урожайністю 62,1 ц/га (проти 64,2 ц/га минулого р.).  Намолочено 4,1 млн тонн зерна, зокрема: кукурудзи на зерно – 2,9 млн тонн (86 % від прогнозованих площ) за урожайності 73,8 ц/га (7 місце серед регіонів України) (проти 75,3 ц/га у минулому р.).
Завершено збирання соняшнику з площі 256,0 тис. гектарів та намолочено 786,3 тис. тонн (884,1 тис. тонн у 2020 р.) за урожайності 30,7 ц/га, що на 1,5 ц/га менше минулого р. Збільшено обсяг виробництва сої, якої намолочено 163,1 тис. тонн (+1,6 тис. тонн до минулого р.) за урожайності 23,2 ц/га.

Валове виробництво зернових та зернобобових культур у 2021 р. становитиме в межах 4,3 млн тонн, у тому числі очікується зібрати кукурудзи на зерна в межах 3,1 млн тонн. Частка ранніх зернових та зернобобових культур від загального виробництва становить в межах 30% (1,2 млн тонн).

За сприятливих погодно-кліматичних умов аграрії Сумщини матимуть можливість завершити проведення збору урожаю в найближчий час.

r: Розкажіть, будь ласка, докладніше про плани будівництва потужностей з первинної та вторинної переробки сировини конопель і про новини цього напрямку сільськогосподарської діяльності.

О.М.:
Сумщина належить до лідерів із вирощування технічних конопель. Частка площ посівів конопель на Сумщині становить 22,2 % від загальних площ під цією культурою в Україні. У 2021 р. в області працювала одна стаціонарна та одна мобільна лінії з переробки трести на коноплеволокно. Вторинною переробкою коноплесировини займається лише одне підприємство в області – ТОВ «Сумикамволь» (м. Суми).
Сумська обласна державна адміністрація стала ініціатором створення на Сумщині агро-туристичного кластеру «Слобожанське коноплярство» – візитівки та одного з «магнітів» Сумщини та України.



Згідно з рішенням від 29.12.2020 р. комісії з відбору проектів регіонального розвитку Міністерства розвитку громад та територій України, які можуть реалізовуватися за рахунок коштів державного бюджету, отриманих від Європейського Союзу, та за результатами конкурсного відбору зазначений проєкт увійшов до списку переможців, рекомендованих до фінансування у 2021 р.

Проєкт має фінансування з Державного бюджету України в сумі понад 14 млн грн. Він передбачає підвищення привабливості території для вкладення інвестицій в розвиток коноплярства та супутніх напрямів підприємницької діяльності шляхом створення сприятливого інвестиційного середовища, впровадження наукових розробок в практичну діяльність, формування нових туристичних об’єктів та маршрутів, а також популяризацію споживання продуктів харчування з насіння конопель, використання в побуті продукції переробки конопель.
Враховуючи реалізацію зазначеного вище проекту, в області необхідне будівництво потужностей із первинної та вторинної переробки коноплесировини. На Сумщині має запрацювати підприємство з первинної та вторинної переробки коноплесировини в межах індустріального парку. Тому наразі Сумською ОДА проводиться організаційна робота щодо визначення можливостей його створення та подальшої діяльності в межах індустріального парку «Суми» та, за доцільності, реєстрації нового індустріального парку з визначеною спеціалізацією.

r: Які ще потужності з’явилися протягом весняно-літнього сезону?

О.М.:
Станом на 01.11.2021 р. на території Дубов’язівської селищної ради (с. В’язове Конотопського району) приватно-виробничим комерційним підприємством «СТС» введено в дію І чергу елеватора потужністю 28 тис. тонн одночасного зберігання зерна (загальна очікувана потужність елеватора – 100 тис. тонн зерна). Також реалізується третій етап будівництва додаткових ємностей елеватора в ТОВ «Кролевецький комбікормовий завод» (Кролевецька міська рада) потужністю 120 тис. тонн.

У галузі тваринництва введено в дію доїльний зал потужністю 500 голів корів у ТОВ «Велетень» (Глухівська міська рада), завершена реконструкція тваринницького приміщення потужністю 2 тис. голів корів ТОВ «Молоко Вітчизни» в с. Мар’ївка Сумського району.
У харчовій та переробній промисловості ТОВ «ЕЛІТ-ОІЛ» Роменського району в стані реконструкції перебуває майновий комплекс під підприємство з переробки олійного насіння потужністю 600 тонн за добу, стан готовності об’єкту – 86 % (інвестиції попередніх років 120 млн грн). Розпочалося будівництво ТОВ «Індичка» відділення пакування м’яса птиці в с. Кровне потужністю 27 тонн за добу та комбікормового заводу потужністю 15 тонн за добу в с. Степанівка Сумського району.

r: Які досягнення у виробників органічної продукції?

О.М.:
На сьогоднішній день в області налічується 6 суб’єктів господарської діяльності, які мають сертифікати з органічного виробництва, а саме: Агрофірма ТОВ «ІНБЕРРІ» (лохина, чорниця, суниця), ФОП Марченко А.М. (огірки, помідори, перець, баклажани, зелень), ФГ «Мрія-СК» (гречка ), ФОП «Цвільов М.М.» (гречка), Сумський національний аграрний університет (гречка, ярий ячмінь, озима пшениця, виноград, малина, смородина), ТОВ «Молоко Вітчизни» (органічні добрива).



У 2021 р. 4 суб’єкта господарської діяльності подали заявку на часткове відшкодування витрат, пов’язаних із отриманням сертифікату на виробництво органічної продукції на загальну суму 41,8 тис. грн.
У 2020 р. участь у програмі за цим напрямом взяли 5 суб’єктів господарської діяльності на загальну суму 64,3 тис. грн.
r: Які обсяги експорту продукції з Сумщини?

О.М.: Харчова та переробна галузь промисловості є невід’ємною складовою агропромислового сектору Сумщини. Для виробництва продуктів харчування, зокрема молочної та м’ясної продукції, олії, використовується якісна сировина агропідприємств регіону. Експорт-орієнтовані виробники продовольчих товарів, впровадивши системи управління безпечністю харчових продуктів, заснованих на принципах НАССР, виробляють продукцію, яка відповідає стандартам європейських ринків і є конкурентоспроможною. Цього року відкрито ринки таких країн, як Алжир, Гонконг, Пакистан.

За 10 місяців 2021 р. агропродукція та продукти її переробки, вироблені на Сумщині, експортувалась до 19 країн. Зокрема, м’ясо яловичини в обсязі 2 556 тонн експортовано до Білорусі, Узбекистану, Казахстану, Грузії, Китаю, Гонконгу; м’ясо птиці (166 тонн) – до Беніну, Азербайджану, Гонконгу, Бахрейну; сир твердий (38 тонн) – до Киргизстану, Казахстану; молоко сухе (950 тонн) – до Азербайджану, Алжиру, Пакистану, Бангладешу; яйця курячі (2,1 млн штук) – до ОАЕ, Конго, Катару; шрот соняшниковий (3 984 тонн) – до Польщі, Білорусі; сою (1 050 тонн) – до Туркменістану.

r: Яка сума інвестицій була отримана аграрною галуззю Сумщини?

О.М.:
У 2021 р. аграріями області передбачається залучити 1,9 млрд грн інвестицій на реалізацію 24 інвестиційних об’єктів в агропромисловому комплексі регіону.

Згідно з оперативними даними, протягом січня-жовтня 2021 р. в розвиток агропромислового комплексу та сільських територій Сумщини залучено понад 1,2 млрд грн інвестицій, або дві третини до прогнозованого обсягу на 2021 р.

Найбільше інвестицій спрямовано на придбання сільськогосподарської техніки – 875,5 млн грн та в розвиток інфраструктури аграрного ринку – 218,6 млн грн.

У галузь рослинництва спрямовано 23,7 млн грн інвестицій, у галузь тваринництва – 129,1 млн грн, у розвиток харчової та переробної промисловості області залучено з початку 2021 р. 11,1 млн грн інвестицій, на модернізацію машино-тракторного парку спрямовано 10,5 млн грн інвестицій.

r: Якою є державна підтримка цього року (компенсації, напрямки субсидування з бюджету)?

О.М.:
Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» за програмами підтримки розвитку аграрного сектору економіки передбачено видатки в сумі 4,5 млрд грн. Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фінансової підтримки сільгосптоваровиробників,  на 2021 р. визначені наступні напрями використання бюджетних коштів: державна підтримка розвитку тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції; фінансова підтримка розвитку фермерських господарств; часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва та ін. На даний час за кількома напрямками уже закінчився термін подачі документів на отримання коштів, проводяться виплати або формуються виплатні документи.

Наприклад, за напрямком «Дотація за утримання кіз та овець», згідно з поданими документами, Департаментом перераховано 1,14 млн гривень 6 суб’єктам господарювання за утримання 1 114 овець та 26 кіз.  За напрямом «Спеціальна бюджетна дотація за утримання корів усіх напрямів продуктивності фермерському господарству, у власності якого перебуває від п’яти корів, ідентифікованих та зареєстрованих відповідно до законодавства», прийнято 7 заявок від фермерських господарств, обсяг дотації становить 980 тис. гривень на 196 корів. Бюджетні кошти перераховані одержувачам у повному обсязі. 

У 2021 р. субсидії надаються отримувачам на безповоротній основі в межах бюджетних призначень, передбачених у державному бюджеті на поточний рік, у розрахунку на один гектар оброблюваних угідь, на яких вирощувались гречка, у розмірі до 5 тис. грн на один гектар, але не більше ніж на 300 гектарів оброблюваних угідь одним отримувачем. Станом на 12.11.2021 до Департаменту подано 57 заявок від суб’єктів господарювання, які займалися вирощуванням гречки у 2021 р.
Великим попитом у аграріїв Сумщини користуються напрями фінансової підтримки «Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва», «Фінансова підтримку заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів».

За оперативними даними Мінагрополітики України, 93 суб’єктам господарювання АПК Сумської області нарахована часткова компенсація відсотків за користування кредитами у періоді січень-серпень поточного року в сумі 30,7 млн грн.

Аграрії Сумщини отримали в поточному році з державного бюджету 60,82 млн грн часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва.

Партнер проекту


«МХП – Урожайна країна»
Вул. Сумська, 5Е, м. Ромни, Сумська обл., +38 (0542) 702 220
Більше про діяльність «МХП – Урожайна країна» читайте на сторінці підприємства в соціальній мережі Фейсбук
https://www.facebook.com/urozhaynakrainaMHP
https://cutt.ly/bjBX472

301
Просмотров
314
Аграрный сектор Украины в условиях карантина Несмотря на пандемию аграрный бизнес продолжал работать, что позволило ему...
Українським аграріям присвячується День працівників сільського господарства для нашої країни мав би бути святом всеукраїнського...
Сумський район в лідерах. У цьому році сумські аграрії показали дуже достойний результат, зайнявши перше місце по кількості...
Аграрии Украины кормят свою страну и поставляют продукцию еще в 147 стран. За последние 15 лет Украина постепенно превратилась в...
Львиная доля населения Сумщины работает в аграрном секторе, как и раньше, село кормит нас молоком, мясом и хлебом. Наши земли...
Участники спецпроекта
ООО Агрофирма "Виктория" - основное сельскохозяйственное предприятие, входящее в состав группы компаній "...
ТОВ "Урожайна країна" занимается выращиванием сельскохозяйственных культур: пшеница, соя, кукуруза,...
Предприятие занимается производством и реализацией: комбикормов и белково-витаминно-минеральных добавок для животных;...
Группа специализируется на: выращивании и продаже зерновых культур; производстве, переработке и продаже молочной...
ТОВ «Завод Кобзаренка» виробляє сільськогосподарську техніку: тракторні причепи вантажопідйомністю від 4 до 30...
Производство яиц и мяса птицы.
Чернігівська область, с. Варва, вул. Горького, 8, тел. (04636) 211-73, office@druzhba-nova.com  
г. Путивль, ул. Кирова, 95, тел.: (05442) 5-34-75, (05442) 5-25-63  
ТОВ «Агробізнес ТСК» м. Ромни, (05448) 7-74-88, 7-74-81  
42763, Сумська область, Охтирський район, с. Високе, вул. Леніна,28,  тел. (05446) 2-85-36, 2-30-80, zat_sad@sm....

Последние статьи

Про результати посівної кампанії, цінову політику і інвестиції «r» розповів директор департаменту агропромислового...
У наш непростий час власне присадибне господарство багатьом дає єдину можливість звести кінці з кінцями. Проте дуже часто хазяї...
Успех в растениеводческой отрасли в значительной степени зависит от общего уровня агрономических кадров, технологических знаний о...
Показатели успеха любого сельскохозяйственного предприятия – это высокая урожайность, использование современных технологий...
Сільське господарство було і залишається одним з основних напрямків економіки в Україні. ТОВ "Завод Кобзаренка" є...