СТОВ «Дружба-Нова»Жнива 24 октября 2012 в 12:20
Компанія «Дружба-Нова» успішно поширює досвід власних технологій точного землеробства.
Підбивати остаточні підсумки збору врожаю ще зарано, але вже можна відмітити, що рік в цілому пройшов успішно. Компанія досягла планових результатів врожаю. Що ж до впровадження технологій, то «Дружба-Нова» постійно розвивається і вдосконалюється в цьому напрямку.
Основними принципами політики компанії є системний підхід до застосування інноваційних ресурсозберігаючих технологій, раціонального землекористування та екологічної безпеки. Протягом десяти років в компанії застосовується енергозберігаюча та екологічно безпечна мінімальна технологія обробітку ґрунту з одночасним раціональним управлінням пожнивними рештками.
Це дозволило покращити ґрунтову родючість та підвищити урожайність культур.
В компанії створено дирекцію з науково-технологічного забезпечення та контролю в галузі рослинництва та акредитовано випробувальну лабораторію, які виконують функції постійного моніторингу родючості ґрунтів, здійснюють підбір культур, розробляють оптимальні науково обгрунтовані системи удобрення та захисту рослин для кожного поля.
Завдяки системному науковому підходу до розробки екологічно та економічно обґрунтованої норми добрив під кожне поле та кожну культуру забезпечується внесення оптимальної кількості добрив, необхідних для формування врожаїв сільськогосподарських культур та забезпечення балансу елементів живлення.
Впровадження енергоефективних і ресурсозберігаючих технологій забезпечує повернення основних елементів живлення з пожнивними рештками, накопичення гумусу і відновлення структури ґрунту, виконання декількох операцій за один прохід техніки.
В компанії працює система GPS–моніторингу. Це дозволяє контролювати ефективність використання всієї наявної техніки, забезпечити on-line контроль, ліквідувати немотивовані простої, забезпечити оперативну звітність та організувати точний облік виконаних робіт.
Поділитися досвідом
Традиційним для компанії «Дружба-Нова» є проведення міжнародних конференцій. Остання з них мала чималий успіх у поширенні досвіду точного землеробства. Компанія «Дружба-Нова» першою в Україні системно і комплексно впроваджує елементи точного землеробства та вже вдруге зібрала разом науковців і практиків з усього світу.
5-6 жовтня 2012 р. на базі агрохолдингу «Дружба-Нова» відбулась II Міжнародна конференція «Системний підхід при впровадженні інформаційних та ресурсозберігаючих технологій у рослинництві».
«Основна ідея цієї події полягає в тому, щоб проводити однотижневу роботу на базі господарства, - розповів професор Канадського університету МакГілл В’ячеслав АДАМЧУК під час вітального слова. - Відбувається активне обговорення потенціалу введення в Україні точного землеробства, інформаційних та ресурсозберігаючих технологій, застосування їх в умовах великих господарств. Незважаючи на те, що проект досить молодий, багато технологій уже випробувані і запущені у виробництво у «Дружбі-Новій»».
«Зарубіжні експерти працювали чотири дні в господарстві, – розповів спілкуючись із представниками медіа генеральний директор компанії «Дружба-Нова» Сергій ГАЙДАЙ. – Основною метою нашого форуму є отримати оцінку зробленого за рік, почути рекомендації від науковців зі світовим ім’ям. Ми не просто декларували втілення цих технологій, а дійсно їх впровадили у виробництво, і в цьому році ми можемо говорити про конкретні результати».
Дізнатися про економічний ефект інноваційних перетворень учасники конференції змогли, заслухавши доповідь першого заступника генерального директора Світлани ПОПЕНКО «Економічна ефективність використання елементів точного землеробства на прикладі компанії «Дружба-Нова»».
Зокрема, лише диференційоване внесення компенсаційних норм азотних добрив для мінералізації поживних решток дозволяє економити на 1 га понад $15, раціонально розподілити добрива по полю та повернути в грунт з пожнивними рештками основні елементи живлення, що дозволить зекономити від $120 до $300 на гектарі, в залежності від зібраної культури. Технологія змінної норми висіву та автоматичного контролю сошників за рахунок оптимізації густоти стояння рослин дозволила підвищити урожайність кукурудзи до 20% та економити насіннєвий матеріал за рахунок відсутності перекриттів і загущення посівів в залежності від конфігурації поля до 15%. Обробіток ґрунту з одночасним диференційованим локально-стрічковим внесенням чотирьох видів добрив забезпечує зменшення витрат основних добрив до 50% в порівнянні з внесенням їх в розкид. Одночасне проведення обробітку ґрунту, внесення добрив та посіву заощаджує близько 40% паливно-мастильних матеріалів у порівнянні із мінімальною технологією обробітку ґрунту.
Міжнародні експерти не приховували емоцій та із захопленням ділились враженнями від побаченого.
«Я приїхав до України аби продемонструвати американський досвід, але водночас я був надзвичайно вражений прогресивністю компанії «Дружба-Нова». Мене приємно тішить відкритість компанії до використання сучасних технологій. Я знайомий із діяльністю подібних компаній у різних країнах світу, однак переважна більшість - близько 90% з них - володіють певною інформацією, певними знаннями, використовують їх і далі змінюватись не мають наміру. Але в компанії «Дружба-Нова» я бачу найсучаснішу техніку, використання найсучасніших наукових досягнень. Я вражений! Це найдивовижніші результати, з тих, які я до цього часу бачив у світі!» – розповідає власник американської компанії «Dawn» США Джим БАССЕТ.
«Надзвичайно хороше враження від компанії «Дружба-Нова». Я побачив комплексні рішення впровадження точного землеробства. Компанія має усі можливості для використання повного спектру найсучасніших технологій», - поділився враженнями Шив Прашер із університету МакГілл, (Канада).
«Компанія «Дружба-Нова» зробила досить вагомий крок у процесі впровадження технологій точного землеробства, і, з мого досвіду, це приклад найбільш повного використання комплексу інноваційних технологій, які мені доводилось бачити в подібних компаніях світу», - відзначив американський науковець із Університету Пурдю Джеймс ЛОВЕНБЕРГ-ДЕ БОЕР.
«Я був на конференції минулого року і сьогодні побачив дуже серйозні зміни. Зокрема, грандіозні зміни у лабораторії. Зважаючи на розвиток компанії за останній рік, у неї дуже великий потенціал для прогресу в майбутньому», - розповідає канадський спеціаліст з точного землеробства Олексій МЕЛЬНИЧУК.
«Я вважаю Сергія Гайдая, напевно, найбільш авторитетним господарником в Україні у питанні вирощування кукурудзи, – розповідає директор української компанії «Sintal Agriculture» Вадим МОГИЛА. - Ми постійно вчимося та вдосконалюємося. Що стосується теми вирощування кукурудзи, я переконаний: потрібно вчитися саме у таких людей. Рівень конференції досить високий. Усі ці технології – це завтрашній день вирощування кукурудзи. Ми у себе робимо щось подібне, але тут все набагато масштабніше. Система управління, яку побудувала «Дружба-Нова», - це те, без чого на сьогоднішній день не можна керувати такими великими площами».
Кадри вирішують все
Кадрове питання важливе у будь-якій галузі. В компанії «Дружба-Нова» понад 2600 працівників. Тільки за останній рік створено біля 400 нових робочих місць. Компанія визнана кращим роботодавцем в агропромисловому комплексі Чернігвщини. Побутові умови для працівників відповідають євростандартам. На виробничих дільницях є душові, вбиральні. Працівникам у поле підвозять гарячі обіди.
Велика увага приділяється підвищенню професійного рівня працівників та залученню нових висококваліфікованих кадрів. Щорічно проводиться навчання персоналу як в Україні, так і за кордоном. Зокрема, у таких всесвітньо відомих наукових центрах, як Университет МакГілл McGill University (Канада), University of Nebraska-Lincoln (США), Technical University of Munich (Німеччина).
У агрохолдингу «Дружба-Нова» працюють три кандидати наук та сім фахівців, що закінчують аспірантуру в різних сферах науки та бізнесу. Налагоджена постійна співпраця з сільськогосподарськими вузами. Компанія надає майданчик для проходження практики та стажування студентів, кращим з яких пропонує роботу. Інвестує кошти в розвиток і навчання своїх співробітників.
Компанія «Дружба-Нова» піклується про створення комфортних умов роботи, проживання, відпочинку, бере на себе вирішення всіх побутових проблем фахівців.
Марія Крупина