Прошедшее интервью

Геннадий Иванущенко
Геннадий Иванущенко
85-летие Государственного архива Сумской области

Интервью проводилось: (29.11.2010 09:00 - 10:30)
Задано вопросов 17 Получено ответов: 17
1
Guest

Какими исследованиями в данный момент вы занимаетесь? Планируете в ближайшее время проводить какие-нибудь тематические выставки?

28.11.2010 15:41
Геннадий Иванущенко

Якщо говорити про архів, то дослідження можна поділити на дві частини: це теми, які мають суспільно-історичне звучання (український визвольний рух, голодомори, політичні репресії, біографії славних земляків, долі остарбайтерів)та теми , пов`язані з повсякденністю: розвиток кооперації, створення довідника з особового складу (для пошуку документів ліквідованих організацій), історія установ, населених пунктів. Одним з напрямків планується випуск збірників документів серії “Мала Батьківщина”, збірника статей відомого краєзнавця Геннадія Петрова. Якщо говорити про себе, то сферою наукових інтересів для мене є Український визвольний рух ХХ століття. На цей час вийшов 1-й том збірника “Українське відродження 1917-1920 рр. на Сумщині”, 2 томи “ОУН-УПА на Сумщині”, готується випуск першого тому “Повстанський рух 20-х — 30-х років на Сумщині”. Спільно з Сумським державним університетом подготовлено перший том збірника “Інакодумство на Сумщині”. Таким чином планується на рівні архівних документів створити підгрунтя для майбутніх наукових досліджень визвольного руху у ХХ столітті. Адже до цього було багато фальсифікацій, тепер потрібно, щоб суспільство побачило і оцінило документи. Крім того, видаємо Сумський історико-архівний журнал. Але це тільки частина нашої роботи, бо архів не є суто науковою установою в академічному розумінні цього слова.

29.11.2010 09:52
2
Guest

Правда ли, что вас пытались уволить с должности директора архива? С чем это было связано?
Какие у вас сейчас отношения с губернатором и руководством госкомитета архивов?

28.11.2010 15:44
Геннадий Иванущенко

“Пробували” 5 місяців. Тепер звільняють. Бачу в цьому дві причини: 1. “розчистка” місця для представника Партії регіонів (так мені і пояснили); 2. Наївна спроба зупинити “архівну революцію” у документальному висвітленні подій ХХ століття. Про якісь стосунків можна говорити тільки тоді, коли з людиною зустрічався. З головою ОДА бачитись не приходилось — є певна субординація: всі поточні питання вирішуються через “профільного” заступника голови ОДА. З головою Держкомархівів України т. Гінзбург стосунки не склалися з часу виходу 1-го тому збірника документів “ОУН-УПА на Сумщині” (зима 2007 року).

29.11.2010 10:26
3
Guest

Какие планы областного архива на ближайшее будущее? Какие услуги вы предоставляете и сколько это стоит?
Можно ли при вашей помощи составить свое генеалогическое дерево?

28.11.2010 15:46
Геннадий Иванущенко

При наявності необхідних коштів плануємо на 100% закартонувати документи в архівосховищах, встановити нові системи підтримки температурно-вологісного режиму в сховищах, збільшити кількість районних трудових архівів в області. Є плани добудови одного поверху під архівосховище на вул. Садовій, 49, бо вже не вистачає площ. Але грошей для цього немає. Тому використовуємо поки що надходження від платних послуг. А вони мізерні... Власними зусиллями виготовляємо нестандартний картонаж (з картонних відходів минулих років). Створюємо електронний фонд користування (оцифровано біля 3-х терабайт інформації). Я назвав тільки одну, але головну складову нашої діяльності — забезпечення збереженості документів Національного архівного фоонду. Про послуги ДАСО та ціни на них можна дізнатися з нашого сайту:
http://daso.sumy.ua/index.php?option=com_content&task=view&id=194&Itemid...
“Ціни на роботи (послуги), що виконуються Державним архівом Сумської області на договірних засадах”.
Безкоштовно виконуємо запити соціально-правового характеру.
Можна отримати консультацію щодо створення родоводу. Для цього раджу спочатку зайти на наш сайт в розділ “Ресурси ДАСО”. Там, в Каталозі метричних книг можна ознайомитись про наявність, або відсутність в архіві потрібної інформації за певні роки по певних населених пунктах. А потім уже варто звертатися до ДАСО. Але пошук по родоводу раджу робити особисто: інакще втратите ні з чим незрівняну емоційну складову.”Енергетика документа” про рідну вам людину — це ЩОСЬ!

29.11.2010 10:28
4
Guest

Коли ви востаннє бачились з Юрієм Чмирем? З приводу чого?

За вашою думкою, як змінилось ставлення влади до архівної справи та історії з приходом Віктора Януковича?

28.11.2010 18:57
Геннадий Иванущенко

Як уже говорив, з Юрієм Чмирем не бачився взагалі. Проблеми архівної галузі до нього намагаюсь донести через О.М. Цупра. А справа архівна взагалі мало кого цікавила і цікавить. Більше цікавить архівна інформація. Так от, якщо під час президенства В.А. Ющенка на ній вибудовувалась історія (як і має бути), то нині повністю ігноруються документи тих періодів, на які у керівництва держави свій погляд. Сказав Табачник, що треба щось переписати — перепишуть, і науковців, і архіви не спитають... Якщо ж говорити про фінансування архівів, то на 2006-2010 роки була розроблена Державна програма розвитку архівної справи і ми по ній дещо встигли зробити (ремонт приміщень, встановлення огорожі, закупівля дизкамери, системи відеоспостереження обох корпусів, часткове, наскільки вистачило коштів, картонування справ, почали встановлювати автоматичну систему пожежегасіння). З 2009 року ця програма вже не фінансується. Люди і документи (особливо взимку) знаходяться в ненормальних умовах. Тільки протягом цього року ми 7 разів зверталися до ОДА з проханням поліпшити фінасування галузі. У відповідь — “криза, коштів нема”, або мовчання.

29.11.2010 10:50
5
Guest

Скажіть, які сторінки історії України, за вашої думкою, зараз замовчуються чи ігноруються? Що було б треба ввести до вивчення з історії в українських школах, чого там нема?

28.11.2010 19:04
Геннадий Иванущенко

Зараз відбувається фальсифікація історії спочатку на рівні підручника для 5 класу, адже діти ще не читають архівних документів — ні з чим порівнювати... А коли підростуть — змінять і підручники для старщокласників. Дай бог, щоб документи збереглися. “Є документи — є історія”. Таким має бути принцип написання підручників.

29.11.2010 11:04
6
Guest

Які проблеми є в обласному архіві? З чим вони пов'язані?

28.11.2010 21:55
Геннадий Иванущенко

Наводжу витяг з Рішення колегії Держкомархівів від 20 липня 2010 року, оголошеного до виконання Наказом ДКАУ від 03.08.2010 № 106:
“Держкомархіву ще раз порушити перед Сумською обласною державною адміністрацією питання про:
- забезпечення держархіву позавідомчою охороною;
- виділення коштів для будівництва додаткового архівосховища;
- завершення монтажу автоматичної системи пожежегасіння та удосконалення систем кондиціювання у сховищах держархіву;
- ініціювання створення трудових архівів при органах місцевого самоврядування зі статусом юридичної особи (...)”
Це тільки частина наших проблем. Є ще гостра проблема кадрів, як в ДАСО, так і в архівних відділах РДА та міських рад. В ДАСО не вистачає, як мінімум, 5 штатних одиниць (3 одиниці було скорочено у 2005 р.) В районнних і міських відділах є випадки, коли працює всього 1 (!!!) шт. одиниця. Це архівні відділи:
Великописарівської РДА,
Краснопільськаї РДА,
Шосткинської РДА,
Охтирської РДА,
Ямпільської РДА,
Середино-Будської РДА,
Шосткинської міської ради,
Лебединської міської ради,
Конотопської міської ради
Уявляєте, якщо людина піде у відпустку, або, не дай Боже, захворіє?! А комусь терміново “пече” довідка для отримання пенсії, чи ще якась інформація...
А порахуйте, скільки часу йде на виконання довідок для оформлення “пільгових пенсій” людям, які все життя пропрацювали на фермі, або за кермом трактора: треба переглядати бухгалтерські відомості за 10, 20, а іноді і за 30 років!
Тобто, є всього два фактори, які пришвидшують, або уповільнюють нашу роботу — це люди і гроші. Але питання щодо їх відсутності я постійно спрямовую на адресу “ефективних менеджерів” - до керівництва ОДА. Поки що відповіді немає. Але, як писала Л. Українка “Contra sрem spero...”

29.11.2010 11:19
7
Guest

Как вы оцениваете политическую ситуация на Сумщине после местных выборов? Как политические события будут развиваться дальше?
Вы являетесь членом какой-нибудь партии?

28.11.2010 21:57
Геннадий Иванущенко

Взагалі я архівіст, а не політик. Але як громадянин оцінюю кепсько... Далі вже нікуди.

29.11.2010 11:20
8
Guest

Несколько десятков общественных организаций на прошлой неделе написали обращение к областной власти в вашу защиту. Была ли какая-нибудь реакция со стороны власти?

28.11.2010 21:59
Геннадий Иванущенко

Жодної.

29.11.2010 11:21
9
Guest

85 лет для областного архива - это много или мало?

28.11.2010 22:00
Геннадий Иванущенко

Є архіви, в лихоліттях ХХ століття збережено документи. Є система архівних установ,створена працею минулих поколінь. Це подвиг. А є подвижництво сьогоднішніх архівістів. Мало помічене, мало оцінене. Воно обов`язково принесе плоди. Потім... коли відійде у небуття все мізерне. А до архіву прийдуть всі. Обов`язково.

29.11.2010 11:29
10
Guest

Яе ви співпрацюєте з обласною державною адміністрацією? Хто в ОГА керує архівний напрямок?

28.11.2010 22:01
Геннадий Иванущенко

Етимологія слова “співпраця” має на увазі, як мінімум, 2-х учасників. Тому, я б більше говорив про працю. Працю архівістів... Про деталі я вже говорив вище.

29.11.2010 11:38
Задано вопросов 17 Получено ответов: 17
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.

Комментарии

Про "зміни на старе" в Держкомархіві під керівництвом Ольги Гінзбург, яка блокує доступ до архівів часів Голодомору та УПА

Про кричуще-травматичний стан архівів в Україні читачі вже достатньо інформовані. Як і про дивне призначення у серпні 2006 року головою Державного комітету з питань архівної справи комуністки Ольги Гінзбург, колишньої заступниці директора Конотопського арматурного заводу. Президент України Віктор Ющенко назвав це призначення "абсурдним" і таким, що "не робить компліменту владі" (нагадаємо, що уряд тоді очолював Віктор Янукович, а гуманітарним віце-прем'єром був Дмитро Табачник). Утім уряд змінився, а політика держави у галузі архівної справи і надалі залишається незрозумілою. 26 березня уряд прийняв відставку першого заступника голови Держкомархіву України Геннадія Боряка. Пропонуємо його звернення до наукової спільноти, де Геннадій Боряк роз'яснює причини цього кроку.

Обставини змусили мене звернутися до уряду з проханням прийняти мою відставку. Вважаю для себе неприйнятним брати участь у лицемірному фарсі, що розігрується нині на архівній сцені під назвою "політична доцільність". Закон "Про державну службу" і Кодекс етики архівіста не дозволяє мені обіймати високу посаду і виконувати свої професійні обов'язки під керівництвом "червоного комісара", поставленого на посаду їхньою партією. Я не можу дозволити собі власними руками руйнувати те, що створювалося роками моїми колегами, моїми попередниками і мною. Я не можу спостерігати за процесом "вичавлювання" з Держкомархіву професіоналів і порядних людей. Я не маю ані службового, ані професійного, ані морального права ставати провідником політизації, а тим більше - більшовизації архівів і перетворення центрального органу виконавчої влади на "заводоуправління".

Півтора року тому ми з командою колег і однодумців вважали за свій громадянський і моральний обов'язок протистояти спробам агресивного запровадження комуністичної ідеології, брутального насадження політичної цензури, перлюстрації службової кореспонденції, депрофесіоналізації центрального апарату, заохоченню невігластва. Ми вважали за необхідне зламати (або обійти) глухий спротив виконанню заходів, пов'язаних із дражливими для них темами - Голодомором, Реєстром меморіальних фондів, Українською революцією, політичними репресіями, тоталітаризмом, УПА тощо. Треба було зламати (або обійти) заборону навіть відповідати на офіційне звернення повноважного представника України при Європейському Союзі до Держкомархіву з проханням надати копії документів про Голодомор 1932-1933 рр. для виставки, що її мали розгорнути в Європарламенті. Нагадаю, тоді цензуруванню, всупереч закону, був підданий не лише засіб масової інформації - розгромлений у рік свого шестидесятирічного ювілею часопис "Архіви України" (1947-2007), коли перша особа, перебравши на себе функції головного редактора часопису, брутально викреслила з оригінал-макету чергового (і останнього) числа журналу некрологи по бл. п. Надії Світличній і Омеляну Пріцаку, а також публікацію про "ворога народу" Гната Хоткевича. Цензуруванню було вперше піддано також офіційний веб-портал Держкомархіву - з інтернет-виставки "Окупація. 1941-1944: Невідома війна. Невідоме життя" було вилучено розділ "Поміж двома тоталітаризмами: Ідеологічна пропаганда на окупованій території" зі зразками радянських та нацистських пропагандистських плакатів часів окупації.

За півтора року спільним зусиллям нам з вами вдалося дещо зробити. Ми з гідністію боронили від них ті ціннісні демократичні орієнтири, що їх виробило суспільство за останні півтора десятиліття. Ми продовжували наближати архівну справу в Україні до європейських стандартів. Ми примусили їх виконувати доручення Президента і уряду щодо вшанування жертв Голодомору і комуністичного терору, більше того - ми змусили їх очолити масштабний проект "Український мартиролог", спрямований на увічнення пам'яті мільйонів жертв радянського тоталітарного режиму (у січні 2007 р. він був наглухо заблокований, незважаючи на наявність урядових доручень). Марними виявилися їхні зусилля нав'язати українським архівам концепцію голоду в СРСР 1932-1933 рр., запропоновану російськими ідеологами спільного архівного проекту. Ми довели жалюгідність їхніх публічних галасливих заяв та скандальних погроз обмежити доступ до архівів, передусім - до тих, що засвідчують злочини комуністичного режиму: наявні законодавчі перепони виявилася для них нездоланним бар'єром. Ми дали їм можливість переконатися у марності пошуків "компромату" в державних архівах на ненависних їм "бандерівців" та інших "буржуазних націоналістів". Ми примусили їх урочисто відсвяткувати 90-річчя державної архівної служби України, створеної за часів "буржуазно-націоналістичної" Центральної Ради, за два місяці до їхньої революції.

Навіть видання, яке побачило світ за сумнівної участі Держкомархіву і яке вони профінансували, - примітивний панегірик СРСР під назвою "Страна, которой нет, или О том, что было и больше может не быть" (Київ: Ашот Арутюнян, 2007) з передмовою тов. Симоненка - вони поширювали сором'язливо і потай, переважно поміж собою, так і не наважившися широко його оприлюднити серед коллег-архівістів. Заборонені ними до друку фундаментальні архівні довідники, що готувалися упродовж кількох років за галузевою програмою "Архівні зібрання України", - "Реєстр розсекречених архівних фондів України" у трьох томах та "Національний реєстр втрачених та переміщених архівних фондів" (том перший) - побачили світ в електронному варіанті на веб-порталі Держкомархіву.

Брюссель вчасно отримав якісні копії документів про Голодомор, що демонструвалися на виставці "Невідомий геноцид українців" у березні минулого року. Вилучені ними з інтернет-виставки "Окупація. 1941-1944: Невідома війна. Невідоме життя" фотодокументи залишилися в іншому розділі порталу. Підцензурна стаття про Гната Хоткевича була опублікована в іншому виданні, а зняті з друкованої версії часопису некрологи про видатних українців побачили світ в он-лайновому варіанті того ж таки журналу "Архіви України". "Заарештовані" документи про Голодомор з одного із державних архівів, що містилися у перлюстрованій кореспонденції, згодом таки потрапили до адресата і були опубліковані на порталі Держкомархіву у відповідному розділі. Провалилися спроби утримати фінансовий контроль над діяльністю нещодавно створеного Українського інституту національної пам'яті, - з 2008 року він набув статусу головного розпорядника бюджетних коштів.

А головне - державні архіви залишилися відкритими публічними установами. Жодних ідеологічних коректив до планів роботи архівів їм так і не вдалося внести ані на 2007-й, ані тим більше на 2008-й роки. Неспроможними виявилися вони і у спробах поставити під компартійний контроль видавничу роботу в архівах - галузевої вертикалі в нас немає, а країна є надто великою, усіх не проконтролюєш! Ми примусили їх рахуватися з тим, що державна служба принципово відрізняється від партійної роботи. Зрештою, ми навчили їх бодай частково стримувати власне хамство і зважати на гідність підлеглих. Але за демократичної влади продовження "підпільної" роботи вважаю безглуздим. Я знімаю з себе відповідальність за подальші дії "червоного" керівництва.

Чому ж для них і досі є важливим контроль над національною пам'яттю, над історією, над ретроспективними інформаційними ресурсами держави? Півтора року тому на веб-порталі Держкомархіву було опубліковано чудову пам'ятку епохи - статтю відомого радянського історика-марксиста Михайла Покровського "Політичне значення архівів" (1925). Вона починається глибокою сентенцією: "Архіви - як політично дуже важлива установа - перебувають у будь-якій країні в руках правлячого класу, який тримає їх дуже міцно, і в результаті, звісно, жоден марксист, жоден комуніст до управління, до завідування державними архівами ніде, крім як у СРСР, ні на постріл не допускається". Завершує статтю не менш цікаве нагадування, а по суті - застереження: "Архівна робота є суто марксистською роботою, а для партійних товаришів - частиною партійної роботи". Пам'ятаймо про це. На закінчення дозвольте нагадати: на вхідній сторінці веб-порталу дер¬жавної архівної служби США як символічний логотип архівної системи виставлено стратегічне гасло: "Демократія починається звідси".

До пит.16- я був іншої думки про п.Геннадія, а коли прочитав коментар про Корнієнка, то відразу змінилася. Як це може бути- людина роками вивчала питання, видала книжку,а з неї Корнієнко переписав слово в слово і це не плагіат? Забрав праці людей- і ще мабуть за цю книгу стане кандидатом наук. Хіба коли писали Історію Сумської обл. хтось написав своє ім"я під ненаписаним, а були дані автори, а не один типу Корнієнко на титульній сторінці. Тож який це сумлінний дослідник?Згадати у своїй праці чиюсь роботу, зробити витяг,то вже інше, п. Геннадію.

Та хто ж такий "шустрий"? Кому так муляють оті "Храми"?!

Візьми видання 2007 року й подивись - "чебурашек там нет"! А під кожною інформацією - посилання!

Манько, бідолага, мабудь!
Його писуляччя - такий страшний грамотій, що відразу видно!
Агов, косоокий!

1.Заступники голови ОДА Цупро, Деркач,Грицай, працювали при Президенті В.Ющенку. Зараз ці особи мають партійні квитки Партії регіонів, як Ви ставитесь до осіб, які переходять з одніє команди до іншої, кардинально змінюючі свої переконання. Чи можна таких осіб поважати?
2. Як Ви ставитеся до того, що батько Президента України Віктора Януковича, Федір Янукович під час Другої світової війни працював в білоруській поліції і відправляв людей на роботи у Німеччину.