ВС 22 июля 2013 в 09:30
У травні 2013 року проведено чергове щоквартальне опитування керівників підприємств про оцінку поточної та майбутньої ділової активності, інфляційних очікувань, змін економічної ситуації в Україні.
В опитуванні взяло участь 1 258 підприємств з усіх регіонів країни, що представляють економіку за основними видами діяльності, формами власності, розмірами за кількістю працівників (по Сумській області – 27 підприємств).
Зазначені нижче результати є відображенням лише думки респондентів – керівників підприємств України і не є оцінками Національного банку України.
За результатами опитування більшість респондентів країни очікує, що обсяги виробництва товарів і послуг в Україні в наступні 12 місяців залишаться незмінними, респонденти області – що збільшаться.
Інфляційні очікування сягнули нового мінімального значення за весь період проведення опитувань. Основним чинником, що обумовлюватиме підвищення споживчих цін, респонденти продовжують називати зростання витрат на виробництво.
Респонденти покращили оцінки поточного фінансово-економічного стану своїх підприємств, баланс між оцінками стану “добрий” і “поганий” становив 1,9% порівняно з 0,2% у І кварталі 2013 року. За оцінками респондентів, рівень залишків готової продукції підвищився, що є стримуючим фактором зростання цін.
Респонденти позитивно оцінюють перспективи розвитку своїх підприємств у наступні три та 12 місяців.
Що стосується підприємств Сумщини, то загалом респонденти прогнозують збільшення обсягів реалізації продукції, причому у довгостроковій перспективі це стосується більшої кількості опитаних підприємств.
Респонденти другий квартал поспіль очікують уповільнення зростання цін на товари і послуги, які купує підприємство, та на продукцію власного виробництва. Зростання виробничих витрат, на їх думку, також уповільниться. Респонденти вважають, що найвпливовішими чинниками змін вихідних цін підприємств є зростання цін на енергоносії та на сировину і матеріали.
За очікуваннями респондентів у наступні три місяці потреба в кредитах зростатиме. Кількість респондентів, які планують брати банківські кредити, частково зменшилася, що пояснюється сезонним фактором. Зросла чисельність тих підприємств, що планують брати банківські кредити в гривнях.
Звіт “Ділові очікування підприємств України” розміщено на сторінці Офіційного інтернет-представництва Національного банку України.