ВС 09 апреля 2013 в 09:00
Про декларування – за телефоном
Надання змістовних та вичерпних відповідей під час сеансів телефонної «гарячої лінії» - звичний результат спілкування з платниками податків. Нещодавний телефонний зв’язок був присвячений роз’ясненням податкового законодавства з питань декларування майнового стану та доходів громадян, отриманих у 2012 році. З сумчанами спілкувалася заступник начальника Державної податкової інспекції у м. Сумах Тетяна Ольхова.
В минулому році я отримав доходи за кордоном за працю в іноземній фірмі. Чи повинен я їх декларувати, якщо вони виплачувалися офіційно, з утриманням податку?
Так, повинен. Ви можете зменшити свої зобов’язання на суму сплачених за кордоном податків, але для цього повинні надати довідку про суму сплачених податків видану органом, який уповноважений стягувати податки в цій країні, легалізовану в установленому порядку.
До якої ДПІ подавати декларацію, якщо я фактично не проживаю за місцем прописки?
Платник податків, який відповідно до норм чинного законодавства зобов’язаний (має право) надати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, але на той час проживає не за місцем реєстрації (прописки), а в іншому місці, то він має подати декларацію до органу державної податкової служби за податковою адресою, тобто за місцем реєстрації згідно з паспортними даними).
Поясніть, чи маю я право на отримання податкової знижки на сплачені мною відсотки за умовами молодіжного житлового кредиту?
Якщо при придбанні квартири Вами було отримано від банківської установи на підставі договору іпотечного житлового кредитування кредит, то відсотки, що фактично були сплачені протягом минулого року за таким договором, можуть бути включені до складу податкової знижки. Відсотки ж сплачені за умовами молодіжного житлового кредиту до податкової знижки не включаються.
У які строки слід сплатити суму податку, визначену платником податку в податковій декларацїї?
Пунктом 179.7 ст. 179 Податкового кодексу визначено, що фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.
Я, людина похилого віку, ветеран праці, здаю в оренду студентам кімнату в своїй приватизованій квартирі. Невже повинен сплачувати якісь податки?
Згідно з п.164.2 ст.164 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755 - VІ (далі – ПКУ) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування), визначений у порядку, встановленому пунктом 170.1 статті 170 цього Кодексу. Відповідно до п.п.170.1.5 п.170.1 ст.170 ПКУ якщо орендар є фізичною особою, яка не є суб’єктом господарювання, особою, відповідальною за нарахування та сплату (перерахування) податку до бюджету, є платник податку - орендодавець. При цьому: а) такий орендодавець самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету в строки, встановлені цим Кодексом для квартального звітного (податкового) періоду, а саме: протягом 40 календарних днів, після останнього дня такого звітного (податкового) кварталу, сума отриманого доходу, сума сплаченого протягом звітного податкового року податку та податкового зобов’язання за результатами такого року відображаються у річній податковій декларації; б) у разі вчинення нотаріальної дії щодо посвідчення договору оренди об’єктів нерухомості нотаріус зобов’язаний надіслати інформацію про такий договір органу державної податкової служби за податковою адресою платника податку - орендодавця за формою та у спосіб, встановлені Кабінетом Міністрів України. За порушення порядку та/або строків подання зазначеної інформації нотаріус несе відповідальність, передбачену законом за порушення порядку та/або строків подання податкової звітності.
Чи підлягає оподаткуванню доход, отриманий від продажу вирощеної сільгосппродукції на власному огороді?
До розрахунку загального оподаткованого доходу платника податку не включається дохід від продажу безпосередньо власником сільськогосподарської продукції вирощеної на власній земельній ділянці за умови надання продавцем довідку про своє право на отримання доходу в джерела його виплати без сплати податку за формою 3 ДФ. Така довідка видається органом місцевого самоврядування.