III літні Олімпійські ігри, 1904 і початок Помаранчевої революції, 2004
327-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 38 днів.
Іменинники - Георгій (Юрій, Єгор), Ераст, Євлампій, Ігор, Костянтин, Орест, Родіон. Головні події 23 листопада
• III літні Олімпійські ігри, 1904
• Заарештований Лі Харві Освальд, 1963 фото
• Закінчення Першої Чеченської війни, 1996
• Помаранчева революція, 2004
1499 - У Лондоні повішено Перкіна Варбека, фламандського авантюриста, котрий видавав себе за Річарда, герцогоа Йоркського, сина англійського короля Едуарда IV. Життя Перкіна Варбека відоме зі слів придворних істориків переможців, Тюдорів, але нема ніяких достовірних даних про те, чи дійсно вижив Річард, герцог Йоркський в застінках Тауера і чи це саме він, а не самозванець Варбек здійснив у 1497 році спробу захоплення влади в Англії.
Нова історія 1708 - За наказом московського царя Петра I у церкві Святої Трійці в Глухові (тепер Сумської області) митрополит київський Йоасаф Кроковський проголосив анафему українському гетьману Івану Мазепі, котрий у жовтні підтримав Швецію у війні проти Росії. 1889 - В салуні "Пале-Роял" в Сан-Франциско встановлено перший у світі музичний автомат. Пристрій, зконструйований Луїсом Глассом, представляв собою фонограф Едісона з чотирма змінними свинцевими трубками, на котрих було записано музичні композиції, які можна було відворювати після кидання клієнтом 5-центової монети у спеціальну щілину. За перші півроку експлуатації музичний автомат приніс власнику салуну прибуток в 1 тисячу доларів. 1904 - У Сент-Луїсі (США) закінчились III літні Олімпійські ігри, які тривали з 1 липня в рамках Всесвітньої виставки з нагоди сторіччя покупки США Луїзіани. В них взяло участь 646 чоловіків і 6 жінок, включаючи 6 жінок, які представляли 12 країн і боролись за 94 нагороди у 18 видах спорту. Найбільше медалей здобула збірна США - 234 (78 золотих, 82 срібних і 78 бронзових), Німеччини (13 медалей) і Куби (9 медалей). 1936 - Німецькому публіцисту Карлу фон Осецькому, видавцю журналу "Ді вельтбюне", присуджено Нобелівську премію миру. Після втручання німецького посла Комітет з Нобелівських премій відкликав свою нагороду, а Осецький був поміщений в концентраційний табір.
Новітня історія 1940 - Румунія приєналась до Троїстого союзу (Німеччина - Італія - Японія). 1943 - У Франції при спробі арешту гестапівцями загинув керівник підпільної організації "Фермери" англієць Майкл Тротобас. Після Другої Світіової війни було засновано спеціальну медаль "Відзнака капітана Мішеля", котрою нагороджувались бійці фрацузького Руху опору. 1946 - Після припинення мирних переговорів між Францією і представниками комуністичних сил Північного В'єтнаму французькі бойові кораблі піддали обстрілу в'єтнамське місто Хайфон, в якому загинуло майже 6 тисяч жителів. Це стало початком збройного конфлікту, котрий 19 грудня переріс в Першу індокитайську війну і перетворився в найбільш тривале збройне протистояння 20-го століття. 1954 - В США компанія «Дженерал моторс» випустила свій 50-мільйонний автомобіль — позолочений спортивний двомісний закритий «Шевроле». 1957 - У Мілані у видавництві Джанджакомо Фельтрінеллі вийшло перше видання роману «Доктор Живаго» російського письменника Бориса Пастернака. В 1958 році за цей роман Пастернак отримав Нобелівську премію з літератури. В СРСР роман був опублікований лише через тридцять років - в 1988 році.
1963 - 23 листопада 1963 року. 24-річний Лі Харві Освальд, заарештований за підозрою у вбивстві президента США Джона Кеннеді, в поліційному відділку Далласа, штат Техас, за кілька годин до того, як його самого буде вбито.
1966 - У Лос-Анжелесі відбулась прем'єра фільму «Розкрутка», 22-го музичного фільму за участю Елвіса Преслі, в котрому він зіграв рокера по імені Майк Макой, фаната автомобільних перегонів, який подорожує Америкою зі своєю групою і протистоїть чарам трьох красунь, що безуспішно намагаються привчити рокера до осілого життя. Фільм, знятий режисером Норманом Торогом, рекламувався під гаслом "Елвіс тисне на газ і в нього нема часу на забави", мав шалений успіх у публіки, але був досить холодно прийнятий критиками. 1971 - Китай зайняв місце постійного члена Ради Безпеки ООН. 1979 - У Великобританії за виготовлення бомби і організацію вибуху, що вбив три місяці перед тим лорда Маунтбаттена, засуджено на довічне ув'язнення Томаса МакМахона, члена Ірландської Республіканської Армії (ІРА), керівника підрозділу Південна Бригада, винного у загибелі більше 100 британців. Загибель Маунтбаттена, героя Другої Світової війни, кузена королеви Єлизавети, стала першою із терористичник атак на членів королівської родини, здійснених ІРА, котра домагалась звільнення Північної Ірландії і її об'єднання із Республікою Ірландія. МакМахон був звільнений з ув'язнення в 1998 разом з іншими терористами ІРА в рамках проведенних Лондоном заходів з пошуку мирних рішень проблем Ольстера. 1980 - В результаті землетрусу силою 6,8 балів за шкалою Ріхтера на півдні Італії загинуло майже 3 тисячі чоловік, поранено більше 3 тисяч і 200-ми тисячами осіб втрачено житло. 1981 - Президент США Рональд Рейган підписав секретну директиву NSDD-17, котрою надавав Центральному розвідувальнму управлінню (ЦРУ) повноваження створити і фінансувати загін з 500 бійців для боротьби з лівацьким сандіністським режимом в Нікарагуа. На цю операцію, офіційною метою якої оголошувалась боротьба з котрабандою зброї з Нікарагуа до сусідніх Сальвадору і Гондурасу, було виділено 19 мільйонів доларів. 1989 - У матчі проти Detroit Red Wings канадець Вейн Грецкі закинув свою шестисоту шайбу в матчах НХЛ.
Наш час 1992 - Перемігши нокаутом у першому раунді Ламара Вільямса, Оскар ле ла Хойя здобув свою першу перемогу в професійному боксі.
https://youtu.be/ye0bDTX6A-g
1996 - Президент Росії Борис Єльцин підписав указ про виведення військ міністерств внутрішніх справ і оборони з території Чечні - закінчилась Перша Чеченська війна.
2004 - Через два дні після другого туру президентських виборів у містах Західної України, Києві й ряді інших міст і обласних центрів почалися масові мітинги в підтримку кандидата від опозиції Віктора Ющенко. Основною ареною народного невдоволення став Майдан Незалежності, де зібралося, за різними оцінками, від 100 до 500 тисяч протестувальників з усієї країни, що стало початком Помаранчевої революції.
31 жовтня 2004 року відбувся перший тур виборів президента України, за результатами якого перемогли Віктор Ющенко (Блок Віктора Ющенка «Наша Україна») та Віктор Янукович (Партія регіонів), які набрали 39,87% та 39,32% голосів відповідно. Наступний тур виборів пройшов 21 листопада 2004 року. З оголошенням попередніх офіційних результатів голосування стало зрозуміло, що вони відрізняються від даних екзит-полів. За твердженням переважної більшості міжнародних організацій, другий тур пройшов з брутальними порушеннями виборчого законодавства та прав людини, з застосуванням технологій загальнодержавного фальшування результатів голосування, в тому числі і з втручанням в електронну систему підрахунку голосів в Центральній виборчий комісії.
23 листопада мітинги й пікети почалися не лише на майдані Незалежності в Києві, а й також перед будинками Адміністрації Президента, Верховної Ради, уряду а також в ряді обласних центрів. Відмітним знаком демонстрантів став помаранчевій колір — колір передвиборної кампанії Ющенка (прихильники Януковича використали білий то голубий кольори). Міські влада Києва, Львова та декількох інших міст відмовилися визнати законність офіційних результатів, а сам Ющенко, відмовляючись визнавати офіційні результати виборів, прийняв із трибуни Верховної Ради символічну присягу перед народом України як новообраний президент.
Наступного дня переговори між владою та опозицією зайшли у глухий кут, оскільки позиція Ющенка не передбачала іншого результату переговорів, крім проголошення його президентом. Ющенко почав переговори з діючим президентом Леонідом Кучмою, бажаючи мирним шляхом домогтися визнання своєї перемоги, але, після оголошення остаточних результатів, згідно з якими переможцем був визнаний Янукович, Ющенко виступив перед своїми прихильниками в Києві, закликавши їх почати «Помаранчеву революцію» і за допомогою страйків паралізувати діяльність уряду, змусивши владу не визнавати результати виборів. Ющенка підтримали Олександр Мороз та Анатолій Кінах, які також болотувались у Президенти, а також його політична соратниця по коаліції «Сила Народу» Юлія Тимошенко.
В ці дні країна опинилась на межі повномасштабної політичної та економічної кризи, і лише завдяки конструктивним діям основних політичних гравців, зокрема голови Верховної Ради Володимира Литвина, а також міжнародних посередників Хав'єра Солани, Валдаса Адамкуса, голови ОБСЄ Яна Кубіша та Олександра Кваснєвського, змогла швидко вийти з критичного стану.
25 листопада Верховний Суд України заборонив друкувати офіційні результати виборів, а 27 листопада Верховна Рада України визнала результати виборів недійсними і оголосила недовіру ЦВК.
3 грудня Верховний Суд України після багатоденного обговорення визнав численні факти порушення законів і Конституції України в ході виборів, у результаті чого вимоги Ющенка були частково задоволені — зокрема, результати другого туру голосування були оголошені недійсними і було призначено повторне голосування. Для його проведення 8 грудня Верховна Рада змінила склад Центральної виборчої комісії й прийняла виправлення до закону про вибори президента з метою перекрити основні канали фальсифікації виборів. У пакеті з ними була затверджена конституційна реформа, що обмежує владу президента України й передає частину його повноважень кабінету міністрів і парламенту.
У ході повторного голосування, проведеного 26 грудня 2004 року, з результатом 51,99% переміг Віктор Ющенко (Віктор Янукович набрав 44,20% голосів). Спроба прихильників Віктора Януковича опротестувати результати повторно проведеного другого туру виборів не принесла результатів, і ще до закінчення судового засідання Віктор Ющенко був офіційно визнаний обраним Президентом України в публікації «Урядового Кур'єра» (що означає офіційне закінчення виборів). 23 січня 2005 року Віктор Ющенко офіційно склав присягу і заступив на посаду Президента України.
Зміна правлячої еліти України, що відбулася в результаті «Помаранчевої революції», і пов'язана з цим переорієнтація внутрішнього й зовнішньополітичного курсу країни дали привід багатьом спостерігачам говорити про чергу «кольорових» революцій, що почалася зі зміни влади в Сербії та продовжилася в Грузії, Україні та Киргизстані, намагатися знайти аналогії між ними та визначити ті держави, у яких можливе повторення «кольорових» революцій.
2011 - Президент Ємену Алі Абдулла Салех підписав у столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді угоду з представниками опозиції про передачу влади в країні. 2011 - Світова прем'єра фільму «Хранитель часу» Мартіна Скорсезе. Фільм став володарем премії «Золотий глобус» за кращу режисерську роботу, був номінований на 11 премій «Оскар» (отримав п'ять з них «Найкраща операторська робота», «Найкращі візуальні ефекти», «Найкраща робота художника-постановника», «Найкращий звук», «Найкращий звуковий монтаж»).
Народились 23 листопада 912 - 7 травня 973, [Оттон I Великий, німецький імператор] Оттон I Великий, німецький король (936-973 рр.), засновник (962) і перший імператор Священної Римської імперії (962-973 рр.). 1105 років з дня народження. 1221 - 4 квітня 1284, Альфонсо X (Альфонс Мудрий), король Кастилії і Леона (з 1252 р.); прізвисько "Мудрий" отримав за покровительство наукам і мистецтву. 1527 - 6 травня 1602, Лі Чжи, китайський філософ, історик, письменник («Спалена книга») періоду династії Мін. 490 років з дня народження. 1760 - 27 травня 1797, Гракх Бабеф (Франсуа Ноель), французький комуніст-утопіст, організатор і керівник "Змови рівних" (1797) за часів Директорії. 1837 - 8 березня 1923, Ян Дидерик ван дер Ваальс, голландський фізик, лауреат Нобелівської премії (1910). 180 років з дня народження. 1887 - 2 лютого 1969, Борис Карлофф (Вільям Генрі Пратт), британський актор (Франкенштейн, Наречена Франкенштейна, Дім Франкенштейна, Син Франкенштейна, Помри, монстр!, Чорна кімната, Острів мертвих, Мумія). 130 років з дня народження. 1935 - 5 липня 2014, Володимир (Віктор Маркіянович Сабодан), митрополит Київський і всієї України (з 1992 р.); Герой України (2011). 1941 - Франко Неро, італійський актор (Зізнання комісара поліції прокурору республіки, Убивство Маттео, Міцний горішок 2) 1966 - Венсан Кассель, французький кіноактор (Чорний лебідь, Дванадцять друзів Оушена, Доберман, Ненависть). 1992 - Майлі Сайрус, американська актриса («Ханна Монтана»), співачка («Breakout»). 25 років з дня народження.
Померли 23 листопада 1499 - Перкін Варбек, фламандський авантюрист, претендент на англійський престол в часи короля Генріха VII. 518 років тому, в 25 років (нар. 1474 р.). 1682 - Клод Лоррен, французький художник, один із основоположників класицизму, творець "ідеального" пейзажу (Пейзаж з Христом і Маоією Магдалиною). 335 років років тому, в 82 роки (нар. 1600 р.). 1890 - Вільгельм III (Віллем Александр Лодевейк), король Нідерландів (1849-90 рр.), великий герцог Люксембурга (з 1849 р.). 127 років тому, в 73 роки (нар. 19 лютого 1817 р.). 1976 - Андре Мальро, французький письменник (Рік прозріння, Надія), міністр культури Франції (1959-69 рр.). 41 рік тому, в 75 років (нар. 3 листопада 1901 р.). 1983 - Микола Платонович Бажан, український письменник, філософ, громадський діяч, перекладач. 34 роки тому, в 79 років (нар. 9 жовтня 1904 р.)