6 грудня багато років тому (Фото+відео)

ВС 06 декабря 2017 в 10:00
Облога Києва монголами та найбільший вибух доатомної ери
340-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 25 днів.
Іменинники - Григорій, Катерина, Митрофан, Олександр, Федір.
В Україні відзначають День Збройних сил, у Бахрейні та Фінляндії - День незалежності, в Іспанії - День конституції, а в Еквадорі - День заснування міста Кіто.

Головні події 6 грудня
• Облога Києва монголами, 1240
• Незалежність Фінляндії, 1917
• Найбільший вибух доатомної ери, 1917

1060 - У місті Секешфехервар відбулась коронація Бели I, який, спираючись на підтримку родичів його польської дружини, позбавив влади свого брата короля Андраша I.

1240 - Після тримісячної облоги орди хана Батия захопили Київ, влаштували масову різню і підпалили Десятинну церкву, в якій переховувались останні захисники міста. Збудована в 996 році, вона була першою на Русі кам'яною церквою.

















   Після смерті Чингізхана улус його сина Джучі перейшов до внука Батия. Інший син Чингізхана Угедей став Великим ханом і віддав наказ виконати волю батька - завоювати Північні країни. Перші загони монголів вирушили на Захід в 1229 році і через два роки пройшли землі волзьких болгар та кипчаків. В кінці 1237 року монголи увійшли на руські землі і захопили Рязань, Коломну, але на початку весни 1238 року відмовились від походу на Новгород і вирушили на південь.
Умовний план Києва, 1240 року © Українська Карта
   18 жовтня 1239 року монголами був взятий Чернігів і почалась підготовка захоплення Правобережжя Дніпра. Більшість військ Галицького, Волинського, Київського та Турово-Пінського князівств були об'єднані під владою Данила та Василька, синів волинського князя Романа Мстиславовича. Розуміючи, що він не в змозі протистояти монгольській навалі, Данило відправився в Угорщину та Польщу за підмогою, проте отримав відмову.
   Лише 1238 року Данило повернув собі галицький трон, після чого того ж року підкорив Турово-Пінське князівство, а наступного - зайняв Київ, де тоді не було князя, і посадив там свого намісника, воєводу Дмитра Єйковича, який керував обороною Києва, коли 5 вересня 1240 року війська Батия взяли його в облогу. Данило Галицький, не маючи достатньо війська, так і не зміг прийти на допомогу. Вирішальний штурм розпочався 5 грудня - монголи пробили міські стіни і наступного дня, 6 грудня 1240 року, увірвались в дитинець, збудований на Старокиївській горі ще в часи Володимира Великого. Подолавши опір захисників, монголи влаштували масову різню і підпалили Десятинну церкву, в якій переховувались останні захисники міста.
   Київ був повністю зруйнований, а з 50 тисяч його жителів живими лишилось не більше 2 тисяч. До середини XIV століття місто було васалом Золотої орди і остаточно втратило свою роль як політичного центру Русі. В 1363 році, після перемоги у битві на Синіх Водах, Київ захопив Великий князь Литовський Ольгерд. Після ліквідації в 1470 році Київського князівства місто стало центром Київського воєводства у складі Литви.

1534 - Іспанський конкістадор Себастьян де Белалькасар на місці захопленого індіанського поселення Кіту заснував містечко Сан-Франсиско-де-Кіто, відоме сьогодня як столиця Еквадору.

Нова історія
1648 - В ході Англійської революції загони Олівера Кромвеля на чолі з полковником Томасом Прайдом провели "чистку" англійського парламенту від представників пануючої партії пресвитеріан, які представляли інтереси лондонської буржуазії і виступали за угоду з колоем Карлом: 45 человік було заарештовано, 186 втекли, 86 осіб були відсутні добровільно, а 83 членам парламенту було дозволено увійти в парламент тільки після офіційної відмови від голосу за прийняття умов короля; ще 71 чоловік спочатку були прихильниками перевороту. В очищеному парламенті, званому «охвістям», переважали індепенденти, які прагнули до встановлення республіки. Створений палатою громад Верховний суд постановив стратити короля Карла I.
1741 - У Росії відбувся двірцевий переворот - імператорський престол посіла Єлизавета Петрівна, дочка Петра І, яка усунула від влади малолітнього Івана VI Антоновича і його регента-матір Анну Леопольдівну.
1768 - В Единбурзі (Шотландія) вийшов друком «Словник мистецтв та наук», який став першим томом «Encyclopedia Britannica», найстарішої універсальної енциклопедії англійською мовою. За задумом його авторів з «Товариство шотландських джентльменів» енциклопедія мала стати універсальним посібником з різних галузей практичної діяльності, містити перевірену наукову інформацію і побудована за алфавітним принципом.
1917 - Парламент Фінляндії затвердив звернення сенату «До народу Фінляндії», в якому проголошувався намір Великого князівства Фінляндського вийти зі складу Росії, і почав розгляд нової конституції, за якою Фінляндія мала стати суверенною республікою.

1917 - В результаті зіткнення в порту Галіфакса (Канада) французького військового корабля «Монблан», завантаженого вибухівкою, з норвезьким судном «Імо» відбувся найбільший вибух у доатомну еру - за офіційною статистикою загинуло 1963 людини, близько 2 тисяч пропало безвісті, більше 9 тисяч було поранено.

   25 листопада 1917 року вантажний корабель «Монблан», що належав французькій «Компані женераль трансатлантик», завантажив на борт у порту Нью-Йорка 2300 тонн пікрінової кислоти, 200 тонн тротилу, 10 тонн піроксіліну і 35 тонн бензолу. Направляючись у Бордо, 5 грудня судно прибуло у Галіфакс (провінція Нова Шотландія), де формувались конвої для переходу через Атлантику. О 7-й ранку при заході у порт «Монблан» був протаранений норвезьким судном «Імо», що саме виходило з порту. В результаті зіткнення вогненебезпечний бензол розлився по палубі і загорівся від випадкової іскри. Стовп вогню піднявся висоту до 100 метрів. Команда з 40 чоловік у паніці залишила корабель, залишивши його напризволяще. Некерований корабель став дрейфувати у бік берега і навалився на дерев'яний пірс.
   О 9-й ранку стався вибух неймовірної сили - рештки «Монблану» згодом знаходили за 20 кілометрів від порту; «Імо» відкинуло на мілину. Стовп диму піднявся на висоту понад 6 кілометрів, а об берег ударила хвиля висотою 18 метрів.
Хмара диму над портом Галіфаксу після вибуху, 6 грудня 1917 року
   Загинули люди, що зібрались в порту подивитись на палаючий корабель, під уламками замерзли сотні поранених і у пожежах, що тривали кілька днів, заживо згоріли люди. В трьох міських школах з 500 учнів вижило лише 11. Рятувальні операції були утруднені тим, що того ж дня в Галіфаксі почався снігопад, який вкрив місто шаром снігу висотою до 40 сантиметрів. Вщерть був зруйнований припортовий район міста площею 160 гектарів; вцілому в Галіфаксі було знищено 1600 будинків і 12 тисяч пошкоджено. Вибух був такої сили, що люди, які спостерігали за пожежею з вікон своїх будинків були осліплені, а руйнації зазнали будівлі у містах за 100 кілометрів від Галіфакса. Сам вибух було чути за 300 кілометрів від його епіцентру.
   13 грудня 1917 в уцілілому будинку суду Галіфаксу почалось слухання справи щодо вибуху на «Монблані». Воно тривало до 4 лютого 1918 року. Винними були визнані капітан «Монблана» Ем Ле Медек, місцевий лоцман Френсіс Меккі і офіцер Канадського флоту Фредерік Ваят, відповідальний за безпеку в порту. Однак наступного року Верховний суд Канади звільнив капітана і лоцмана, прийнявши рішення, що і «Монблан» і «Імо» були однаково винні в інциденті, оскільки проводили непередбачувані маневри в акваторії порту. Капітан «Імо» загинув під час вибуху, а Ем Ле Медек вийшов на пенсію у 1931 році і був нагороджений Орденом почесного легіону.
   У 1994 році група зі 130 спеціалістів провела аналіз вибухів, які стались у доатомну еру з вини людини. Вибух у Галіфаксі був визнаний найстрашнішим за п'ятьма основними критеріями - кількістю жертв, силою вибуху, кількістю вибухової речовини, радіусом руйнацій і матеріальними збитками. Протягом багатьох наступних десятиліть вибух в Галіфаксі був мірилом інших подібних інцидентів - навіть у 1945 році після скидання атомної бомби на Японію журнал "Тайм" писав, що потужність вибуху в Хіросімі була у сім разів більшою, ніж вибух у Галіфаксі.


1921 - У Лондоні підписано договір між урядом Великої Британії та представниками невизнаної, але фактично існуючої Ірландської Республіки, який поклав кінець війні за незалежність Ірландії (1919-1922). Згідно з договором, Ірландська Республіка припиняла існування. Натомість з 6 грудня 1922 утворювався новий британський домініон — Ірландська Вільна держава, яка включала у себе більшу частину острова (виняток становив лише Ольстер). Договір був відкинутий частиною Ірландської Республіканської Армії, що викликало Громадянську війну (1922-1923).

Новітня історія
1976 - Американка Кітті О'Ніл встановила новий рекорд швидкості для жінок - на автомобілі з реактивним двигуном Moticator SM1 вона досягла швидкості 524 миль/год (близько 850 км/год); середня швидкість заїзду склала 512,7 миль/год.

1988 - Американська треш-метал група «Metallica» записала свій перший відеокліп на пісню «One» з альбому «...And Justice for All». Вона стала першим хітом групи, піднявшись на 35-й рядок у чарті Billboard Hot 100 і у 1990 році отримала «Греммі» в категорії «Найкраще метал виконання».


Наш час
1991 - Верховна Рада України прийняла Закона «Про Збройні сили України». Зараз цей день є днем національного військового професійного свята всіх військовослужбовців Збройних сил України.
1997 - Через дві хвилини після зльоту військово-транспортний літак АН-124 "Руслан" рухнув на житловий квартал Іркутська. Катастрофа, що сталась через послідовну відмови трьох з чотирьох двигунів, забрала життя 72 чоловік (всіх 23-х, хто знаходився у літаку).
2000 - Спільними зусиллями вчених Об'єднного інституту ядерних досліджень (Дубна, Росія) і Ліверморської національної лабораторії (США) синтезовано новий хімічний елемент. 116-й хімічний елемнт VI групи періодичної системи було тимчасово названо Унунгексій (буквально "один-один-шостий"). 1 грудня 2011 року його було перенайменовано у ліверморій.

Народились 6 грудня
1421 - 21 травня 1471, Генріх VI (Генріх Ланкастер), третій і останній король Англії з династії Ланкастерів (1422-61, 1470-71 рр.), позбавлений влади в ході війни Червоної і Білої троянд; єдиний з англійських королів, хто був коронованим і королем Франції (1431 р.).
1778 - 9 травня 1850, Жозеф Луї Гей-Люсак, французький фізик і хімік, автор одного з "газових законів", названий його іменем, винахідник спиртометра і гідрометра; відкрив (разом з Л. Тенаром) бор (1808), першим отримав безводну синильну кислоту (1815).

1913 - 12 грудня 2002,  Микола Михайлович Амосов, український кардіолог, академік, вчений в галузі медицини, біокібернетики, письменник ("Думки й серце").


1920 - 5 грудня 2012, Дейв Брубек, американський джазовий музикант, композитор (Take Five: "Jazz Goes to College", "Dave Brubeck at Storyville", "Two Generations of Brubeck", "All the Things We Are").
1958 - Олександр Миколаєвич Балуєв, російський актор (Благословіть жінку).
1970 - Ульф Гуннар Екберг, шведський поп-співак (Ace of Base).
1971 - Ріхард Крайчек, голландський тенісист, чемпіон Уімблдону (1996).

Померли 6 грудня
1185 -  Афонсо I Енрікеш (Афонсо Завойовник), перший король Португалії (з 1139 р.); здобув незалежність Португалії від корони Леона і Кастилії. 832 роки тому, в 76 років (нар. 25 липня 1109 р.).
1882 - Луї Блан, французький соціаліст-утопіст, член Тимчасового уряду (1848). 135 років років тому, в 71 рік (нар. 29 жовтня 1811 р.).
1889 - Джеферсон Девіс, перший і останній президент Конфедерації південих штатів (1861-65 рр.). 128 років тому, в 81 рік (нар. 3 червня 1808 р.).
1892 -  Ернст Вернер фон Сіменс, німецький електротехнік, винахідник, засновник компанії "Сіменс". 125 років років тому, в 76 років (нар. 13 грудня 1816 р.).

1988 - Рой Келтон Орбісон, американський співак, піонер рок-н-роллу ("Only the Lonely", "Running Scared", «Oh, Pretty Woman», "Dream Baby", "It’s Over"). 29 років тому, в 52 роки (нар. 23 квітня 1936 р.).


1992 - Георгій Іларіонович Майборода, український композитор, автор опер (Милана, Арсенал, Ярослав Мудрий, Тарас Шевченко), симфоній і симфонічних поем (Лілея, Каменярі), пісень та романсів. 25 років років тому, в 79 років (нар. 1 грудня 1913 р.).
1994 - Джан Марія Волонте, італійський кіноактор ("Чотири дні Неаполя", "За жменю доларів", "Справа громадянина поза всякими підозрами", "Христос зупинився в Еболі"). 23 роки тому, в 61 рік (нар. 9 квітня 1933 р.).
2010 - Юрій Прокопович Спіженко, український онколог, міністр охорони здоров'я УРСР і перший міністр охорони здоров'я України (1989-94 рр.). 7 років тому, в 60 років (нар. 6 червня 1950 р.)
 
60
Комментариев
0
Просмотров
8320
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.