Атака на Перл Харбор і підписання Біловезької угоди
341-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 24 дні.
Іменинники - Августа, Віктор, Григорій, Євген, Іван, Катерина, Корній, Марія, Марк, Митрофан, Михайло, Олександр, Олексій, Полікарп, Порфирій, Прокіп, Симон, Теодор, Філофей, Філумен, Христофор.
Міжнародний день цивільної авіації, в Україні відзначають день місцевого самоврядування, у Кот д'Івуарі святкують День незалежності, в Іспанії відзначають День матері, а в Японії - День просвітлення Будди.
Головні події 7 грудня
• Убивство Цицерона, 43 до н.е.
• Атака на Перл Харбор, 1941
• Полонений Кадзуо Сакамакі, 1941 фото
• Канцлер на колінах, 1970 фото
• Біловезька угода, 1991
43 до н. е. - Поблизу Риму при спробі втекти від розправи був убитий найпослідовніший прихильник Республіки 63-річний сенатор Марк Тулій Цицерон. Його відрубана голова і рука були доставлені в Рим і прибиті до ораторської трибуни форуму, звідки він часто звертався до римлян з викривальними промовами проти узурпаторів влади.
Нова історія 1732 - П'єсою Вільяма Конгріва «Шлях Світу» у Лондоні відкрито Королівський театр, більш відомий як "Ковент-Гарден" за назвою району, в якому він розташований. Його оганізатором став відомий театральний діяч і актор Джон Річ. 1808 року театр був знищений пожежею і на його місці у 1809 році збудовано нове приміщення за проектом Роберта Смерка. До 1846 року в театрі чергувались драматичні та оперні спектаклі. 1847 року театр був реконструйований і перейменований у Королівську італійську оперу, урочисто відкриту постановкою опери Россіні "Семираміда". 1856 року театр Ковент-Гарден вдруге згорів. Третій театр Ковент-Гарден був побудований в 1857-1858 р. за проектом Едуарда Мідлтона Баррі і відкрився 15 травня 1858 р. постановкою опери Мейєрбера "Гугеноти". Під час Першої світової війни театр був реквізований під склад. Під час Другої світової війни в будинку театру був танц-зал. У повоєнні роки на базі театру були створені постійні оперна та балетна трупи, і Ковент-Гарден став домашньою сценою Королівської опери та Королівського балету. 1787 - Штат Делавер став першим з дев'яти колишніх британських колоній, хто ратифікував конституцію США, - 30 делегатів Конституційного зїзду в Довері одноголосно проголосували за її прийняття. 1931 - З конвеєра заводу Форда в Детройті зійшла остання машина марки Model A, яка випускалась з 1927 року. Станом на березень 1928 року їх було продано 4 849 340 штук у чотирьох моделях за ціною від 500 до 1200 доларів. Через чотири місяці почався випуск моделі Ford V-8 з восьмициліндровим двигуном.
Новітня історія 1941 - Японська палубна авіація авіаносного об'єднання віце-адмірала Нагумо Тюїті та японські карликові підводні човни, доставлені підводними човнами Японського імператорського флоту, завдали удару по американській військово-морській та повітряній базах, розташованих в околицях Перл-Харбора на острові Оаху (Гавайські острови). Нейтралізація на півроку тихоокеанського флоту США дозволила Японії захопити більшу частину Південно-Східної Азії, включаючи Гонконг, Бірму, Голландську Ост-Індію, Сінгапур та Філіппіни.
Після падіння Франції у 1940 році, Японія розпочала захоплення Французького Індокитаю, що змусило США припинити експорт в Японію літаків, авіаційного бензину і металообробної техніки, а після вторгнення в Голландську Ост-Індію (нині - Індонезія) влітку 1941 року - і нафти. Це вкрай загострило стосунки між Японією і США і останні в ультмативній формі зажадали від Японії припинити агресію в Китаї, ліквідувати маріонеткову державу Маньчжоу-го і відмовитись від усіх завоювань у Східній Азії.
Агресивна позиція США базувалась на переконаності, що Японія планує напад на СРСР і не готова до повномасштабної війни проти Британії чи США на Тихому океані. Помилкою американських стратегів також була впевненість, що під потенційною загрозою знаходиться авіабаза на Філіппінах, яка розташована в стратегічному для японців регіоні. Однак, ще з початку 1941 року під командуванням адмірала Ісороку Ямамото почалась підготовка до нападу на американську авіабазу в Перл Харборі (Гавайські острови), де розташовувався потужний Тихоокеанський флот США і становив загрозу потенційного флангового удару.
26 листопада 1941 року ударне з'єднання японського імператорського флоту під командуванням віце-адмірала Тюїті Нагумо вирушило з бази на Курильських островах в напрямку Перл Харбора у складі 14 найсучасніших кораблів і шести авіаносців з 411 літаком на борту, які супроводжували 20 підводних кораблів. Незважаючи на численні розвідувальні дані про підготовку до нападу ніяких додаткових заходів для захисту авіабази на Гаваях здійснено не було і вранці 7 грудня 1941 року японська палубна авіація та японські карликові підводні човни завдали удару по американській військово-морській та повітряній базах, розташованих в околицях Перл-Харбора на острові Оаху (Гавайські острови).
Двома хвилями атак японцями було потоплено 4 лінкори, 2 есмінці, 1 мінний загороджувач та 188 літаків; ще 4 лінкори, 3 легких крейсери, 1 есмінець і 159 літаків отримали значні пошкодження. 2403 американця було вбито і 1178 поранено. Із 32 батарей берегової оборони тільки 8 відкрили вогонь по агресору і японці втратили лише 29 літаків і 64 людини (55 льотчиків та 9 підводників); ще один японець попав у полон.
Успіх нападу на Перл Харбор перевершив сподівання керівництва Японії - він на півроку нейтралізував тихоокеанський флот США і дав можливість захопити більшу частину Південно-Східної Азії, включаючи Гонконг, Бірму, Голландську Ост-Індію, Сінгапур та Філіппіни. Для США Перл Харбор став повною несподіванкою і приводом до вступу в Другу Світову війну - 8 грудня вони оголосили війну Японії, у відповідь на що 11 грудня їм війну оголосили Німеччина та Італія.
1970 - Канцлер Федеративної Республіки Німеччини Віллі Брандт став на коліна перед монументом жертвам нацизму у Варшавському гетто.
Цим символічним жестом він від імені мільйонів німців вибачався за злочини гітлерівського режиму перед людством, хоча сам Бранд у роки Другої Світової війни доклав чимало зусиль у боротьбі проти нацизму.
1975 - Індонезійські війська напали на колишню португальську колонію Східний Тимор, яка 28 листопада проголосила незалежність. Незважаючи на опір, Демократична респібліка Східний Тимор за три роки була повністю окупована і проголошена 27-ю провінцією Індонезії. Окупаційне правління, яке підтримувалось США і Австралією, відзначалось жорстокістю - за 27 років окупації було убито від 100 до 250 тисяч чоловік (при населені у 600 тияч). Лише після відсторонення індонезійського диктатора Сухарто від влади у 1998 році під тиском ООН у Східному Тиморі був проведений референдум і 20 травня 2002 року колишня португальська колонія офіційно була визнана незалежною державою. 1972 - З космічного центру Кеннеді у Флориді запущено космічний корабель «Аполлон-17» з трьома астронавтами на борту. Це був шостий і останній пілотований політ до Місяця і остання висадка людини на його поверхні. Екіпаж «Аполлона-17» привіз на Землю 110 кг зразків скельних порід і місячного ґрунту (реґоліту); це більше, ніж вдавалося зібрати під час інших місячних експедицій.
1988 - О 12 годині 41 хвилин за місцевим часом на північному заході Вірменської РСР відбувся катастрофічний землетрус силою 7,2 бали. У результаті землетрусу, що охопив близько 40% території Вірменії було повністю зруйновано місто Спітак і більше 300 населених пунктів, у яких загинуло щонайменше 25 тисяч чоловік, було поранено більше 15 тисяч і більше 500 тисяч залишилось без даху над головою.
1989 - У 12-раундовому бою проти панамця Роберто Дюрана, що відбувся в готелі "Міраж" у Лас-Вегасі за присутності 16 тисяч глядачів, Шугар Рей Леонард вдруге захистив свій титул чемпіона світу в середній вазі.
Наш час 1991 - У Вікулях (Бловезька пуща, Білорусь) вищі посадові особи трьох союзних республік РРФСР, БРСР, УРСР підписали Угоду про створення Співдружності Незалежних Держав (СНД), що означало припинення існування Союзу Радянських Соціалістичних Республік. Біловезькі угоди були ратифіковані 10 грудня Білорусією і Україною, а 12 грудня і Росією.
Після невдалої спроби усунення Михайла Горбачова з поста президента СРСР у серпні 1991 року більшість глав республік заявили про намір підписати нову Союзну угоду. І хоча серпневий путч ГКЧП зазнав поразки, не виключеною була можливість військового заколоту з метою збереження єдиної радянської держави. Виходом із складної політичної ситуації могла бути лише багатостороння домовленість лідерів суверенних республік про швидкий, але керований демонтаж владних і силових імперських структур. Для цього існувала відповідна правова база у вигляді декларацій про суверенітет, схвалених вищими законодавчими органами союзних республік, а що стосується України - ще й результатами загальнонародного референдуму 1 грудня, на якому більше 90% громадян України висловились за незалежність від СРСР.
За таких обставин лідери трьох республік, які свого часу були співзасновниками СРСР (четверта - Закавказська федерація - вже давно не існувала), прийняли легітимне і політично виважене рішення - розпустити СРСР, створивши натомість Співдружність Незалежних Держав - СНД. Угоду та інші пов'язані з нею документи підписали вищі посадові особи трьох союзних республік - Борис Єльцин і Генадій Бурбуліс (РРФСР), Станіслав Шушкевич і В'ячеслав Кебич (БРСР), Леонід Кравчук і Вітольд Фокін (Україна).
Біловезькі угоди були ратифіковані 10 грудня Білорусією і Україною, а 12 грудня і Росією. Організаційні основи СНД оформлено кількома документами, які називають установчими: Біловезькою угодою про створення СНД, Протоколом до неї, який учасники вирішили рахувати складовою частиною Угоди, і Алма-Атинською декларацією, а також Статутом, який прийнятий 22 січня 1993 року.
Ратифікація Біловезьких угод Україною відбувалася з відповідними застереженнями, що унеможливлювали перетворення України на частину нової союзної держави. Ці застереження мали винятково важливе значення для подальшої політики України та її ролі у СНД. Так, у п.З Угоди наголошено, що держави - члени Співдружності, реформуючи розташовані на їхніх територіях угрупування збройних сил колишнього Союзу РСР і створюючи на їхній базі власні збройні сили, співпрацюватимуть у забезпеченні міжнародного миру та безпеки. У п.б Угоди зазначено, що кожна з високих Договірних сторін залишає за собою право призупинення або припинення дії цієї Угоди або окремих її статей, повідомивши про це учасників Угоди за рік. Одне із застережень - слово «Співдружність» писати з малої літери.
Проте «застереження» не припинили різне тлумачення Біловезької угоди і не гарантували від можливої небезпеки перетворити Співдружність на державне утворення. Це спонукало Верховну Раду України прийняти 20 грудня 1991 року документ під назвою Заява Верховної Ради України з приводу укладення Україною Угоди про Співдружність незалежних держав", у якій було наголошено, що мають місце неоднозначні тлумачення як окремих положень Угоди, так і загального її спрямування офіційними колами сторін, що її уклали. Заява акцентувала увагу на статусі України як незалежної держави, суб'єкта міжнародного права. Важливими є пункти 2 і 3 Заяви, у яких говориться: п.2 «Україна заперечує перетворення Співдружності незалежних держав на державне утворення із своїми органами влади і управління» і п.З «Україна заперечує надання Співдружності незалежних держав статусу суб'єкта міжнародного права».
Не менш важливим є п.6, який має безпосереднє відношення до сучасних територіальних претензій Росії щодо Криму: кордон між Україною, з одного боку, та Росією і Білорусією — з іншого, є державним кордоном України, який є недоторканим. Лінія його проходження, визначена договором між Україною і Росією 1990 р., лишається незмінною незалежно від того, чи є Україна стороною Угоди чи ні.
1991 - Через три тижні після виходу альбом «Achtung Baby» ірландської групи U2 вийшов на перше місце у американському чарті Billboard. В 1993 році на 35-й церемонії «Греммі» він отримав нагороду в номінації «Краще вокальне рок-виконання дуетом або групою».
1994 - 18-літній форвард київського «Динамо» Андрій Шевченко забив свій перший гол у єврокубках - на 38-й хвилині групового матчу Ліги чемпіонів УЄФА в Києві він вразив ворота мюнхенської «Баварії». Загалом матч закінчив перемогою гостей з рахунком 1 - 4.
1995 - Після більш, ніж шести років польоту автоматичний космічний апарат НАСА «Галілео» вийшов на орбіту Юпітера. Він працював до 2003 року і скинув на планету дослідницький зонд. 2005 - В курортному містечку Плая-де-лас-Амерікас на острові Тенеріфе іспанською поліцією заарештований генерал хорватської армії Анте Готовіна, розшукуваний за військові злочини під час громадянської війни в Югославії.
Народились 7 грудня 903 - 25 травня 986, Абу-л-Хусейн Абд-ар-Рахман ібн Умар ас-Суфі, знаменитий персидський астроном і математик. 1598 - 12 листопада 1680, Джованні Лоренцо Берніні, італійський скульптор і архітектор ("Аполлон і Дафна", "Викрадення Прозерпіни"). 1791 - 17 грудня 1847, Марія Луїза Австрійська, імператриця Франції (1810-13 рр.), друга жінка Наполеона Бонапарта I; дочка австрійського імператора Франца I, племінниця королеви Франції Марії Антуанетти.
1900 - 10 червня 1961, Катерина Василівна Білокур, майстер українського народного декоративного живопису, представниця «наївного мистецтва».
1926 - 14 червня 2009, Петро Олексійович Вельямінов, російський кіноактор ("Тіні зникають в полудень", "Пірати ХХ століття", "Повернення резидента", "Зимова вишня", "Бандитський Петербург 2"). 1932 - Еллен Берстин (Една Рей Гілхулі), американська актриса, лауреат премії «Оскар» ("Аліса тут більше не живе" [1974]; "Колір вечора", "Коли чоловік любить жінку", "В цей же час наступного року", "Екзорсист"). 85 років з дня народження. 1956 - Ларрі Джо Берд, американський баскетболіст (Boston Celtics), кращий гравець НБА (1984, 1985, 1986 рр.). 1977 - Роман "Зверь" Білик, російський музикант ("Звери"). 40 років з дня народження. 1979 - Дженніфер Карпентер, американська актриса ("Декстер", "Шість демонів Емілі Роуз"). 1980 - Джон Террі, англійський футболіст, триразовий чемпіон Англії. 1984 - Роберт Кубіца, польський автогонщик, перший польський пілот «Формули-1». 1990 - Урсула Радваньска, польська тенісистка.
Померли 7 грудня 43 до н.е. - [Марк Тулій Цицерон, римський державний діяч] Марк Тулій Цицерон, римський державний діяч, оратор, письменник ("Про обов'язки", "Про славу", "Про філософію"). 2060 років років тому, в 63 роки (нар. 3 січня 106 до н. е.). 283 - Євтихій, двадцять сьомий Папа Римський (275-283 рр.). 1734 роки тому, в 63 роки 1254 - Іннокентій IV (Сінібальдо де Фіескі), папа Римський (з 28 червня 1243 р.); коронував Данила Галицького (1253 р.). 763 роки тому, в 64 роки (нар. 1190 р.). 1815 - Мішель (Амбруаз) Ней, французький полководець, маршал Франції, герцог Ельхінгенський, князь Московський, пер Франції, учасник наполеонівських воєн. 202 роки тому, в 46 років (нар. 10 січня 1769 р.).
1879 - Йон Сіґурдссон, ісландський вчений і державний діяч, один з лідерів національно-визвольного руху Ісландії. 138 років тому, в 68 років (нар. 17 червня 1811 р.). 1894 - Фердинанд де Лессепс, французький дипломат, інженер, керівник будівництва Суецького (1854-69 рр.) і Панамського (1881-88 рр.) каналів, кавалер ордену Почесного легіону. 123 роки тому, в 89 років (нар. 19 листопада 1805 р.). 1902 - Томас Наст, американський карикатурист; автор алегоричних карикатур Демократичної і Республіканської партій США, які стали їх символами. 115 років років тому, в 62 роки (нар. 27 вересня 1840 р.).
1936 - Василь Семенович Стефаник, український письменник-новеліст ("Камінний хрест", "Земля"). 81 рік тому, в 65 років (нар. 14 травня 1871 р.).
1989 - Вадим Спиридонов, російський актор (Вічний поклик, Юність Петра, Демидови, Батальйони просять вогню). 28 років тому, в 45 років (нар. 14 жовтня 1944 р.)