9 січня багато років тому (Фото+Відео)

ВС 09 января 2018 в 10:00
Винайдення фотографії і презентація першого iPhone
9-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 356 днів.
Іменинники - Антоніна, Лука, Йосип, Давид, Олена, Степан (Стефан), Тихін, Федір, Ферапонт, Яків.
В Панамі відзначають День жертв.
Головні події 9 січня
• Ясський мир, 1792
• Винайдення фотографії, 1839
• Завершення Дарданельської операції, 1916
• Перший iPhone, 2007

1349 - За звинувачення в отруєнні колодязів, що на думку місцевих жителів стало причною поширення чуми, 600 євреїв Базеля були закуті в кайдани і спалені живцем в сараї на острові Рейну. За рішенням міської влади їм було заборонено селитись у місті протягом наступних 200 років.
1449 - На престол зійшов Костянтин XI Драгаш з динстії Палеологів, останній візантійський імператор, який загинув через чотири роки під час захоплення Константинополя османами.
1522 - Після смерті Лева X новим папою під іменем Адріан VI обраний кардинал Адріан Флоренс, з 1520 року намісник імператора Священної Римської імперії Карла V в Іспанії. Занадто короткий термін перебування на папському престолі (Адріан VI помер 14 вересня 1523 року) не дав йому можливість провести церковну реформу, яка мала б ефективно протидіяти вченню Лютера.

Нова історія
1719 - Після розкриття інспірованої Іспанією змови при дворі короля 5-літнього Людовика XV, Франція оголосила Іспанії війну, відому як Війна за французьку спадщину, в якій союз Франції, Великобританії, Сполучених провінцій і Священної Римської імперії отримав перемогу і змусив Філіппа V Бурбона відмовитись від територіальних претензій на більшу частину Італії.
1792 - В Яссах між Росією і Туреччиною підписано мирний договір, що завершив Сьому Російсько-турецьку війну 1787-91 років. Росія закріпила за собою все Північне Причорномор'я, включаючи Крим, Північну Кубань, чим посилила свій влив на Кавказі та Балканах. Ясський мир став важливим досягненням експансіоністської політики російської імператриці Катерини II, котра прагнула не тільки економічно ослабити Османську імперію, але й реалізувати свій "грецький проект" - відродити під патронатом Росії Візантійську імперію.
1793 - Француз Жан-П'єр Бланшар здійснив перший у Новому Світі політ на повітряній кулі - він стартував у Філадельфії і, пролетівши 20 кілометрів та досягнувши висоти 2 кілометри, приземлився в містечку Вудбері (штат Нью-Джерсі).
1799 - В Англії вперше у світі введено податок на прибуток.
1806 - В Лондоні у соборі Святого Павла поховано адмірала Гораціо Нельсона, героя Британії, що врятував країну від наполеонівських військ. У центрі міста, на площі перейменованій у Трафальгарську, було також зведено меморіальну колону на честь перемоги Нельсона у Трафальгарській битві, в якій 21 жовтня 1821 року було розбито франко-іспанський флот.
1826 - Початок арештів членів Південного товариства декабистів став причиною повстання Чернігівського полку під керівництвом С.Муравйова-Апостола і М.Бестужева-Рюміна. У Василькові повсталі захопили зброю, продовольство і полкову касу, через два дні перед ними була зачитана прокламація "Православний катехізис", що закликала до виступу проти самодержавства, кріпацтва та рекруччини, і близько тисячі солдатів та 17 офіцерів почали рухатись в бік Житомира. Але 15 січня урядовим військам вдалось ізолювати полк, щоб запобіти приєданню до нього інших частин, де служили офіцери-декабристи, і розстрілятий його картечним вогнем. Згодом Муравйов-Апостол і Бестужев-Рюмін були страчені за вироком суду, четверо офіцерів вислані на довічну каторгу, а полк розформований.

1839 - На засіданні французької Академії наук фізик Домінік Франсуа Араго представив доповідь про винайдення художником Луї-Жаком Дагером способу отримання "незникаючих зображень", названого дагеротипією. Цей день вважається днем винайдення фотографії.
   У 1813 році відставний офіцер французької армії Нісефор Ньєпс почав займатись удосконаленням літографії і з часом прийшов до можливості заміни вапняка, з якого виготовлялись друкарські форми, на лист жерсті, вкритий асфальтовим лаком, розчиненим у олії. Оброблену таким чином пластину Ньєпс поміщав у камеру-обскуру і після кількох годин експозиції місця, куди попадало світло, тверднуло, а решту покриття Ньєпс хімічно видаляв, отримуючи форму, з якої можна було друкувати гравюри, які він назвав геліограмами ("намальованими сонцем").
  Перше стійке зображення подібним чином Ньєпс отримав у 1822 році, проте не зміг удосконалити процес і не досягнув комерційного успіху. У 1827 році він випадково познайомився із успішним власником паризької діорами Луї Дагером, який саме шукав спосіб для створення картин для своєї експозиції і також експериментував із зображеннями, отримуваними з допомогою камери-обскури. Вони уклали угоду на удосконалення методу Ньєпса, проте Дагер продовжив власні експерименти і в 1837 році досягнув перших хороших результатів, використовуючи пари ртуті, які проявляли зображення на мідній пластині, вкритій шаром солі срібла.

   Після пожежі, що зруйнувала діораму Дагера і позбавила його засобів для подальших експериментів, він звернувся до відомого французького фізика і депутата парламенту Франсуа Араго, який 9 січня 1839 року на засіданні французької Академії наук представив доповідь про винайдення Луї Дагером способу отримання "незникаючих зображень", названий ним дагеротипією. серпня Дагер особисто зробив ще одну доповідь, яка мала сенсаційний успіх, - в обмін на право використовувати його винахід він отримав довічну пенсію від французького уряду і був відзначений командорським хрестом почесного легіону.
   Перші дагеротипи отримувалися із використанням об'єктивів з низькою світлосилою, що вимагало великої тривалості витримки і робило зйомку портретів практично неможливою. Ситуація змінилась у 1841 році з винаходом об'єктива Йозефа Петцваля, що дозволило в 15 разів зменшити час витримки, і зробило портретну зйомку дуже популярною - люди вперше за помірну плату змогли отримати власне зображення.
  Одночасно з Дагером експерименти з отримання фотографічних зображень вів англійський хімік Вільям Генрі Талбот, який у 1835 році отримав першу фотографію на папері, вкритому йодидом срібла, зображення на якому закріплялось розчином солі хлору або йоду. Подальші експерименти дозволили покращити якість отримуваних відбитків, знизити їх собівартість і на початку 1860-х років зйомка на скляних негативах і калотипія Талбота практично повністю витіснила дагеротипію.

1916 - Поразкою країн Антанти завершилась битва при Галліполі за контроль над протоками Дарданели та Босфор - втративши понад чверть мільйона вбитими, пораненими та зниклими без вісті, вони так і не змогли встановити контроль над протоками Дарданели та Босфор і захопити Константинополь. Натомість Османська імперія попри не менші втрати здобула одну з найбільших своїх перемог у Першій Світовій війні, яка стала основою її подальшої війни за незалежність і проголошення через вісім років Турецької Республіки під керівництвом Мустафи Кемаля, який в Галліполі вперше проявився як ефективний командир.

1921 - Між грецькими військами і Армією національної оборони Туреччини відбулась битва при Іненю, перша битва в ході Другої греко-турецької війни, яка завершилась перемогою турків.

   У Першу Світову війну Османська імперія офіційно вступила 31 жовтня 1914 року, через три місці після підписання з Німеччиною союзного договору. Через тиждень вона розпочала бойові дії у Закавказзі, прагнучи відновити свої колишні провінції, Месопотамії, щоб взяти під контроль нафтові родовища, і закрила рух кораблів через Босфор, що сполучав Середземне і Чорне моря.
   Втративши торгові шляхи між Англією і Францією та Росією континентальною Європою і Балтійським морем, контрольованим Німеччиною, і опинившись перед загрозою окупації Туреччиною Суецького каналу, в листопаді 1914 року перший лорд Адміралтейства Вінстон Черчілль ініціював воєнно-морську операцію для деблокування Дарданелл і відкриття проходу у Чорне море, яка розпочалась 19 лютого 1915 року з масованого обстрілу англо-французьким флотом укріплень в районі міста Кумкале, після чого 18 березня була здійснена невдала спроба увійти в Дарданели і того ж дня захопити Константинополь.
Перший лорд Адміралтейства
Вінстон Черчілль (1874-1965), 1914 рік.
За катострафічні наслідки Дарданельської операції
був змушеий подати у відставку і
відправився на Західний фронт у званні полковника
   Невдачею завершилась і спроба десантуватись на півострів Галліполі, здійснена 25 квітня, - британські війська лише за перший день втратили 18 тисяч чоловік убитими, а вцілілі підрозділи до 27 квітня були скинуті турками у море, де застарілі англійські і французькі лінкори були атаковані німецькими кораблями, що прийшли на підкріплення союзнику.
Невдалим виявився також рейд французьких субмарин, які були зупинені мінними загороджувальними полями, а також ще одна спроба десанту 7 травня 1915 року, котра тривала два тижні, і привела до настільки величезних втрат з обох сторін, що 24 травня було оголошено дводенне перемир'я для поховання загиблих. Після цього битва на Галліполі перейшла у позиційні бої, а основні дії знову перенеслись на море, де англо-французький флот безуспішно проривався у Дарданели і не зумів захопити острів Кріт.
   Після цих невдач англо-французьке командування прийняло рішення збільшити чисельність військ, які 6 серпня здійснили спробу десантуватись в затоці Сувла - захопивши кілька висот на узбережжі, британські, австралійські і новозеландські війська не змогли просунутись вглиб півострова Галліполі і, зазнавши значних втрат вбитими і полоненими, 15 серпня були змушені припинити атаку, лише закріпившись на узбережжі.
   Від наміру надіслати їм на допомогу близько 100 тисяч французьких військ довелось відмовитись у кінці вересня, коли поразки зазнала Сербія, - після захоплення 9 жовтня 1915 року австро-угорськими військами Бєлграду Франція і Англія були змушені з-під Галліполі перекинути значні сили у Македонію і 7 грудня британський уряд віддав наказ про згортання Дарданельської операції і евакуацію військ з Галліполі, яка завершилася 9 січня 1916 року.
  За час Дарданельської операції
з обох боків було втрачено
390 тисяч чоловік, з них 117 600 убитими
   Поразка у битві при Галліполі привела до відставки її ініціатора Вінстона Черчілля і мала катастрофічні наслідки для союзників - Британія, Франція, Австралія та Нова Зеландія убитими, пораненими і зниклими без вісті втратили 140 тисяч чоловік (Австралія та Нова Зеландія - близько 40% свого контингенту), Османська імперія - 250 тисяч, але для неї Дарданельська операція стала тріуфальною зі стратегічної і моральної точки зору і спонукала Болгарію прийняти пропозицію Німеччини, яка за участь у війні на її боці надала велику фінансову позику і гарантувала приєднання до неї територій у Македонії, Фракії і Добруджі, втрачені у Другій Балканській війні, - 15 жовтня 300-тисячна болгарська армія атакувала Сербію і вже 10 листопада в районі Косово з'єдналась із автро-угорськими військами, які рухались з Півночі.
Турецькі офіцери під час битви при Галліполі
(четвертий зліва - полковник Мустафа Кемаль-паша),
березень 1915 року
У Туреччині перемога у Дарданельській кампанії з часом стала символічною також завдяки тому, що у боях біля порту Чанаккале 18 березня 1915 року відзначився полковник Мустафа Кемаль, воєнний аторитет якого дозволив йому у травні 1919 року очолити війну за незалежність Туреччини, першим президентом якої він став у жовтні 1923 року.

Новітня історія
1943 - Античанкайшистський уряд на чолі Ван Цзин-веєм, утворений японцями у 1940 році, оголосив війну США і Великій Британії.
1951 - У Нью-Йорку відбулось офіційне відкриття штаб-квартири Організації Об'єднаних Націй.
1957 - Через провал британської політики в період Суецької кризи, коли у 1956 році Велика Британія разом з Францією виступили на боці Ізраїлю під час окупації Синайського півострова, але під тиском ООН були змушені припинити агресію, Ентоні Іден пішов з поста прем'єр-міністра Великобританії. Наступного дня його змінив Гарольд Макміллан.
1963 - Переговори про вступ Великобританії до ЄЕС були перервані із-за вкрай негативної позиції з цього питання президента Франції Шарля де Голля.
1964 - Масові антиамериканські виступи в зоні Панамського каналу привели до загибелі 21 мирного жителя та трьох американських солдатів.
1972 - У гавані Гонконга загорівся і затонув океанський лайнер "Королева Єлизавета", що багато років було флагманом і гордістю британського пасажирського флоту. Збудований в 1946 році, лайнер до 1968 року використовувася для морських вояжів як найрозкішніше у світі пасажирське судно, а в 1970 році був проданий з аукціону тайванському магнату С.В.Туну, який перейменував його в "Морський університет" і планував після переобладнання перетворити в справжній плавучий навчальний заклад. Однак, за декілька місяців до завершення робіт на борту лайнера сталася пожежа і він затонув.
1976 - Розпочалися зйомки першого фільму із серії «Роккі» з Сильвестром Сталлоне у головній ролі. Знятий за його сценарієм і знятий режисером Джоном Евілдсеном, фільм завоював три премії «Оскар», «Золотой Глобус» і зробив Сталлоне світовою знаменитістю. При бюджеті 1 мільйон доларів «Роккі» став найкасовішим фільмом 1976 року і зібрав $225 млн.
1980 - В Саудівській Аравії страчено 63 ісламських фундаменталіста, котрі у листопаді 1979 року захопили Велику мечеть у Мецці, неформальній столиці мусульманського світу.

Наш час
1996 - Група з 400 чеченських бойовиків на чолі з Салманом Радуєвим проникла в дагестанське місто Кізляр, захопила місцеву лікарню і взяла в заручники 160 чоловік з числа пацієнтів і жителів оточуючих будинків. За їх звільнення терористи зажадали виведення всіх російських федеральних військ з Північного Кавказу. Повертаючись у Чечню із заручниками, бойовики Радуєва зайняли дагестанське село Первомайське і захопили ще більше ста заручників, 37 з яких були міліціонерами. Операція по звільненню заручників силами ФСБ і МВС Росії розпочалась 15 січня і закінчилась вкрай невдало через три дні - 82 чловіка було звільнено, 40 заручників загинуло. Радуєву з більшістю бійців своїх загонів вдалось вийти з оточення з рештою заручників. Для їх звільнення 9 лютого Держдума Росії прийняла закон про державну амністію бойовиків Радуєва за їх збройний напад на Кізляр і Первомайське.
1998 - Рамзі Юзіф отримав у нью-йоркському суді довічне ув'язнення за підрив у 1994 році філіппінського літака і 240 років тюрми за участь у вибухах, що сталися в Світовому центрі торгівлі в Нью-Йорку в 1993 році.
2000 - Президент США Клінтон дав обід на честь прем'єр-міністра Ізраїлю Ехуда Барака та міністра закордонних справ Сиріїї Фарука аль-Шараа. Це був перший за останні 50 років випадок, коли ізраїльскі та сірійські лідери їли за одним столом, але ніяких домовленостей про мирне врегулювання на Близькому Сході досягнуто так і не було.
2005 - На президентських виборах у Палестинській автономії переміг колишній прем'єр-міністр Палестини Махмуд Аббас, який замінив покійного Ясіра Арафата.

2007 - У виступі на щорічній конференції Macworld Стів Джобс представив перший iPhone компанії Apple.
   Компанія Apple почала займатися розробкою портативних комп'ютерних пристроїв в 1979 році і через десять років був створений комп'ютер P2 у вигляді планшета з клавіатурою. Ще через чотири роки вийшов MessagePad на операційній системі Newton. Однак в 2003 році, через шість років після повернення в компанію, Стів Джобс заявив на конференції «All Things Digital», що для Apple ринок портативних комп'ютерів - хибний шлях і перспектива за мобільними телефонами, які цілком можуть стати портативним пристроєм для доступу до різноманітної інформації за наявності відповідного програмного забезпечення.

   Розробка пристрою Newton була згорнута і почалась робота над телефоном, що отримав кодову назву «Purple». Однак вона не була завершена із-за великої кількості технологічних проблем; спільна з компанією «Motorolla» розробка пристрою Motorola ROKR, який вийшов на початку 2005 року і поєднував у собі можливості телефону і аудіоплеєра, не викликав інтересу у споживачів. Причину цього Джобс вбачав у тому, що Motorolla, яка займалася розробкою дизайну, не змогла реалізувати телефон, який був ним задуманий. Спеціально для Motorola ROKR компанія Apple запустила сервіс ITunes, мультимедійний контент-менеджер, розробка над яким тривала з 1998 року.
   У лютому 2005 року Apple набрана нову команду з 200 інженерів, які почали розробку пристрою «Purple 2». Робота велась у повній секретності навіть між окремими групами інженерів і надзвичайно інтенсивно - телефон мав бути створений у найкоротші терміни і при досить обмеженому бюджеті. У 2006 році Apple повністю відмовилась від підтримки ROKR і, завершивши півторарічні переговори, залучила мобільного оператора AT&T для просування телефону на ринок. На відміну від співробітництва інших виробників телефонів з мобільними операторами, Джобс зумів домовитись з AT&T таким чином, що Apple сама буде займатись розробкою телефону, а AT&T, крім інвестицій, зобов'язалась розробити і впровадити ряд інновацій (наприклад, візуальну голосову пошту), щоб користувач міг максимально використати потенціал нового смартфону.
   9 січня 2007 року на щорічній конференції «Macworld» в Сан-Франциско Стів Джобс представив перший iPhone під нескромним гаслом «Apple заново винайшов телефон». Через півроку, 29 липня, iPhone 2G надійшов у продаж і зразу став сенсацією - за перші 30 годин свого існування iPhone був проданий у кількості 270 000 штук. А на 74 день продажів було оголошено про реалізацію мільйонного апарату. Перший iPhone працював у GSM-діапазоні, підтримував стандарти передачі даних EDGE, Wi-Fi і Bluetooth, мав екран з діагоналлю екрану 3,5 дюйма, а обсяг пам'яті був представлений двома варіантами: 4 Гб (був знятий з виробництва в 2007 році) і 8 Гб. До виходу iPhone була оновлена і версія сервісу Itunes, який дозволяв синхронізовувати мультимедійний вміст телефону і настільного комп'ютера користувача.
   Ще до початку продажу, 1 липня Apple за мільйон доларів викупила домен iPhone.com у його власника, приватної особи, лише для того, щоб зробити звичайний редирект на сайт компанії Apple. Успішність першої версії iPhone задала новий стандарт смартфонів у цілій індустрії, а багато його інновацій були реалізовані у ще одній успішній розробці Apple - інтернет-планшеті iPad.

2012 - Аргентинець Ліонель Мессі втретє поспіль одержав «Золотий м'яч ФІФА», встановивши таким чином рекорд за кількістю разів отримання цієї нагороди, яка присуджується кращому футболісту попереднього сезону за рішенням тренерів і капітанів національних збірних і журналістів ведучих спортивних видань світу. Враховуючи «Золотий м'яч», отриманий Мессі в 2009 році, - це абсолютний рекорд, не перевершений й досі.


Народились 9 січня
1580 - 21 червня 1631, Джон Сміт, англійський моряк, письменник («Правдива оповідь про визначні події у Вірджинії»); один із засновників Джеймстауна, першого британського поселення в Новому Світі.
1590 - 30 червня 1649, Сімон Вуе, французький живописець-монументаліст, портретист і декоратор.
1823 - 23 лютого 1908, Фрідріх фон Есмарх, німецький військовий хірург, котрий першим став застосовувати бандажні пов'язки на полі бою як обов'язковий елемент першої медичної допомоги. 195 років з дня народження.
1890 - 25 грудня 1938, Карел Чапек, чеський письменник ("Війна з саламандрами", "Засіб Макропулоса"); "хрещений батько" терміну "робот".
1896 - 12 січня 1937, Степан Васильович Шагайда, український актор ("Уніформа"); страчений за сфабрикованим політичним звинуваченням.
1908 - 14 квітня 1986, Сімона де Бовуар, французька письменниця, філософ, ідеолог феміністського руху. 110 років з дня народження.
1913 - 22 квітня 1994,  Річард Мілхаус Ніксон, американський політик, 37-й президент США (1968-74 рр.). 105 років з дня народження.

1924 - 21 липня 1990, Сергій Йосипович Параджанов, український кінорежисер вірменського походження ("Тіні забутих предків", "Українська рапсодія", "Цвіт граната", "Легеда про Сурамську фортецю").


1944 -  Джиммі Пейдж, британський рок-музикант (Led Zeppelin).
1958 - Мехмет Алі Агджа, турецький екстреміст і терорист, який вчинив замах на Папу Римського Іоанна Павла II (1981). 60 років з дня народження.

1970 -  Лара Фабіан (Крокарт), бельгійська співачка.


1978 - Александр Джеймс Маклін, американський поп-співак (Backstreet Boys). 40 років з дня народження.
1982 -  Кейт (Кетрін Елізабет) Міддлтон, герцогиня Кембриджська; дружина герцога Кембриджського принца Вільяма, сина Чарльза, принца Уельського і принцеси Діани.

Померли 9 січня
1534 - Йоганн Авентін (Йоганн Георг Турмайр), німецький історик, філолог. 484 роки тому, в 57 років (нар. 4 липня 1477 р.).
1873 - [Наполеон III, імператор Франції] Наполеон III (Луї Наполеон Бонапарт), імператор Франції (1852-70 рр.); племінник Наполеона I. 145 років років тому, в 65 років (нар. 20 квітня 1808 р.).
1878 - Віктор Еммануїл II (Віктор Еммануїл ді Савойя), король Сардинії, перший король об'єднаної Італії (1861-78 рр.) з Савойської династії. 140 років років тому, в 58 років (нар. 14 березня 1820 р.).
1944 - Антанас Сметона, перший президент Литви (1919—1920 і 1926—1940 рр.). 74 роки тому, в 70 років (нар. 10 серпня 1874 р.)
 
64
Комментариев
0
Просмотров
11226
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.