Переробка сміття: як у нас, у них, і навіщо потрібноВС 19 июля 2023 в 15:21
Переробка сміття – актуальна та невід'ємна складова сучасного управління відходами, яка набуває все більшої важливості у всьому світі. І Україна — не виключення в цьому питанні. Зростання кількості відходів та їх негативний вплив на довкілля ставлять перед нашою країною виклики щодо ефективного вирішення цієї проблеми.
Щорічно в Україні утворюється близько 12 мільйонів тонн сміття; однак лише близько 5-10% відходів піддають переробці. Це — дуже низький показник, порівняно з країнами Європейського Союзу, де переробляють близько половини вторсировини. До того ж ЄС встановив для своїх країн ціль переробки 65% сміття до 2035 року. Україна також має рано чи пізно досягти цієї мети; але, ймовірно, для цього доведеться подолати складний шлях.
Як у них
Переробка сміття давно стала звичним явищем у багатьох країнах Європи. Цей підхід дозволяє зменшити негативний вплив сміття на навколишнє середовище та сприяє збереженню ресурсів. Скільки вторсировини отримує друге життя в Європі, однозначно сказати не можна. Адже, залежно від країни, відсоток перероблюваного сміття може суттєво відрізнятися. Наприклад, у Норвегії Приблизно 40% побутового сміття піддається переробці, а інші 50% використовуються для спалювання з подальшим використанням теплової енергії. Так норвежці максимально використовують потенціал відходів та зменшують їхній негативний вплив на довкілля.
Утім, лідером із переробки сміття вважається Швеція. Тут на переробку потрапляє близько 99% відходів. Однією з головних причин такого успіху є ефективна система сортування та залучення населення до участі в переробці. Шведи активно долучаються до відокремленого збору різних видів відходів, що допомагає спростити процес переробки та забезпечити високу якість вторинної переробки матеріалів.
З іншої сторони, у деяких європейських державах ситуація з переробкою сміття наближена більше до України, аніж до Швеції, Норвегії чи бодай Німеччини. Так, у Румунії ще два роки тому переробці піддавалось близько 12% усіх відходів. Утім, румунський уряд поставив перед собою задачу суттєво зменшити на полігонах сміття до 2030 року. Так, у рамках законопроєкту мешканців країни зобов'яжуть сортувати сміття. Цікаво, що місцеві можновладці планують підійти до проблеми зі сторони дітей: так, розуміння важливості сортування прищеплюватимуть ще з дитсадків та шкільної парти.
Як переробляють
У процесі переробки сміття використовуються різні технології. Так, пластик може бути перероблений на пластмасові гранули, які потім використовуються для виробництва нових виробів. Так само використовують і скло з металом, однак ці відходи не гранулюють, а розплавляють. А всім відома макулатура перетворюється на новий папір та картон.
Вторинна сировина, отримана в результаті переробки, має свої напрямки використання. Часто її здають на переробку до спеціалізованих підприємств, які подальше використання вторсировини залежить від її типу. Наприклад, вторсировина з пластику може бути використана для виробництва нових пластикових виробів, а вторсировина зі скла може бути використана для виготовлення нових скляних контейнерів або будівельних матеріалів.
Якщо сміття не підлягає переробці, його також можна використати з користю — наприклад, шляхом спалення. Звісно, ніхто не буде просто так палити відходи, адже це — як мінімум затратно. У цьому випадку цінність становить не саме сміття, а енергія, яка виробляється під час спалення. Її, своєю чергою, можна використати для, наприклад, генерації електрики або нагрівання води.
Звісно, під час спалювання виділяється не лише енергія, а й шкідливі речовини (наприклад, діоксид вуглецю). Своєю чергою, підприємства мають потурбуватись, аби продукти горіння не потрапили в атмосферу. Однак якщо ви думаєте, що спалювання сміття — сумнівний процес, зверніть увагу на згадувану вище Швецію. Щоб зрозуміти, наскільки тут успішний процес утилізації сміття, зверніть увагу на те, звідки воно береться. Так, країна переробляє і спалює не тільки своє сміття, а й імпортує його з інших країн.
В Україні також є кілька підприємств, які утилізують відходи таким чином. Однак, на жаль, їх — дуже мало; до того ж найбільший подібний завод — "Енергія" — знаходиться в незадовільному технічному стані.
Що далі
Не дивлячись на повномасштабну війну, український уряд все ж робить кроки до наближення сортування та переробки сміття. Здавалося б, питання не на часі, однак уже кілька років тому під відходами потопало більше територій за окуповану тоді частину Донбасу. Деякі фахівці вважають, що після закінчення війни люди сортуватимуть сміття охочіше. Причина — в тому, що до України повернеться частина емігрантів, які вже звикли це робити у країнах Європи (і не тільки). Цілком вірогідно, що сміттєву проблему допоможуть вирішити ті самі країни, які зараз надають нам військову та гуманітарну допомогу — адже на окупованих територіях знаходиться багато сміття, яке лишається від ворога. Утім, якщо у державі почнуть вирішувати проблему з переробкою, першими мають бути готовими до цього не посадовці чи підприємці — адже правильне сортування та викидування відходів буде обов'язком звичайних жителів.