Кручена пара: навіщо потрібна, і як вибрати

Кручена пара: навіщо потрібна, і як вибрати
ВС 24 июля 2023 в 14:16
У сучасному світі, в якому технології розвиваються дуже стрімко, інтернет та комп'ютерні мережі вимагають високих швидкостей. Здавалось би, саме цей прогрес давно витіснив роутерами будь-які кабелі, та конектори. Однак бездротові технології досі поступаються швидкостями перед, здавалось би, незручними шнурками, які досі обплутують приміщення квартир та офісів. Один із них — усім відома "вита (кручена) пара".

Що ж це за пара, і як вона допомагає забезпечити стійкі та швидкі з'єднання? Насправді це — усім відомий тип кабелю, який складається з двох або більше ізольованих жил, злегка переміщених та попарно скручених між собою. Цей особливий дизайн дозволяє знизити електромагнітні перешкоди та збільшити стійкість до зовнішнього впливу.

Навіщо ж потрібна вита пара у вашій квартирі? І як її вибрати? Вмощуйтеся зручніше і читайте далі.

Навіщо треба

Перед тим, як поговорити про кручену пару, мабуть, варто пояснити, навіщо цей кабель узагалі потрібен в оселі. Дійсно, для чого обплутувати квартиру всіляким непотребом, коли можна поставити у кутку роутер і підключити до нього кілька пристроїв? А ось навіщо:

- дротовий інтернет забезпечує стабільніше та надійніше з'єднання, оскільки сигнал передається фізичним кабелем, а не через повітря;

- кабельні з'єднання здатні підтримувати високі швидкості передачі даних, що робить їх ідеальним варіантом для великих завантажень та стрімінгу контенту;

- кабельний інтернет має меншу затримку, що дозволяє геймерам та онлайн-гравцям насолоджуватися плавною онлайн-грою без лагів;

- кабельні з'єднання не піддаються впливу електромагнітних сигналів та перешкод, що дозволяє забезпечити більш стійкий сигнал.

До слова, якщо ви живете у під'їзді бодай на кілька квартир, швидкість вашого інтернету падає саме через засилля роутерів у сусідів. І не тільки роутерів: інші пристрої також "ріжуть" ваші мегабіти. Натомість кабель не звертає особливої уваги на техніку ваших сусідів.

Звісно, ви скажете: а чому не придбати оптоволоконний кабель? Адже він забезпечує більш швидкий зв'язок і, до того ж може передавати дані без електроенергії (зізнайтесь, ви зараз пригадали локдаун?). Все — правильно, але є декілька моментів. Так, кручена пара — набагато дешевша, а також має простий дизайн (рекомендуємо подивитись, як обтискають такий кабель підручними засобами). До того ж якщо ваш роутер відзначив ювілей і не підтримує оптоволокно, доведеться шукати йому заміну. Ну, а якщо потрібен кабель для квартири, то вам крученої пари вам цілком вистачить. Більш того, деякі її види мають змогу передавати інформацію на таких швидкостях, які ваш провайдер, швидше за все, не в змозі надати.

Типи

Передусім, усі кручені пари поділяються на два основні види:

- неекрановані (вони ж - UTP). Це — найпоширеніший тип крученої пари, який не має додаткового екранування (що це таке — пояснимо далі). UTP кабелі зазвичай менш коштовні і легші у встановленні, що робить їх популярними в житлових будинках та невеликих офісах.

- екрановані (або STP). А ось тут уже є захисне покриття навколо провідників. Такий екран виконується у вигляді фольги або металевої сітки, які допомагають захистити сигнали від електромагнітних перешкоджань і електричних впливів. STP-кабелі найчастіше використовують у промислових середовищах зі значним рівнем перешкод (наприклад, на фабриках).

Як бачите, ці абревіатури (які ви обов'язково зустрінете в характеристиках до кабелю) - зовсім не страшні. Якщо вам потрібен патчкорд для квартири — сміливо вибирайте UTP-варіант. Його цілком вистачить для з'єднання роутера з ПК або ТБ-тюнером. Екранований кабель, звісно, теж працюватиме, однак у цьому випадку ви просто переплатите за шматок фольги.

Категорії

Ще одна важлива річ, яка зустрічається в описі до крученої пари — категорії. Cat5, Cat5e, Cat6a - ці позначення також можуть заплутати під час вибору. У крайньому разі покупець може просто не звернути уваги на категорію і придбати будь-який патчкорд. Швидше за все, така кручена пара задовольнить ваші потреби; однак. як і минулого разу, ви знову можете у магазині зайві кошти.

Що ж варто знати про категорії? Як не дивно, але про перші чотири можна забути одразу. Справа — в тому, що на сьогодні вони фактично не використовуються. До слова, кручена пара була винайдена ще в 19-му столітті; кабель першої категорії — це саме він. Цей дріт — єдиний, який не призначався для передачі інтернету та використовувався лише в аналоговій телефонії.

Кручена пара 2, 3 та 4 категорій уже передавали інтернет-сигнал, однак на низьких на сьогодні швидкостях. На сьогодні всі три види зняті з виробництва, хоча кабель Сat4 ще можна зустріти на старих мережах. Тож ці патчкорди в магазинах ви не зустрінете.

Особливу увагу варто приділити категоріям 5 та 5е. Здавалося б, обидва кабелі відносяться до одного рівня, і різниця — лише у букві, однак саме вона має велике значення. Так, перший патчкорд здатен передавати дані на швидкості до 100 Мбіт/с, а другий — до 1 Гбіт/с. Більш того, дріт категорії 5е фактично уже витіснив свого попередника. Саме цей кабель майже завжди зустрічається у квартирах, адже на сьогодні провайдери уже пропонують швидкості до 1 гігабіта в секунду, хоча багато юзерів користуються старими роутерами, які пропускають через патчкорди менші швидкості.

Кабелі наступних категорій передають сигнал на ще більших швидкостях (10 Гбіт/с і вище). Однак тут є два "але". По-перше, такі швидкості зберігаються на порівняно коротких відстанях (наприклад, патчкорд категорії 6а може підтримувати швидкість у 10 Гбіт/с на відстані до 100 м). По-друге, такі швидкості у квартирі, швидше за все, будуть ні до чого. Наприклад, фільм, що важить 4 Гб, з інтернет-швидкістю в 1 Гбіт/с скачується за 32 секунди.

Що вибрати

Якщо ви вибираєте патчкорд для квартири, швидше за все, вам цілком підійде неекранований кабель категорії 5е. Придивіться до дроту, який уже заведний до вашої квартири: вірогідно, він має ті ж характеристики. У такому разі потужніший варіант просто не потрібен. У разі наявності оптоволоконного кабелю (в оселі або в офісі) можете звернути увагу на кабелі шостої категорії. Якщо ж у вас досі виникають питання, рекомендуємо звернутися до спеціаліста.

2
Комментариев
0
Просмотров
363
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.