Вища школа, спецпроектВС 29 ноября 2011 в 17:00
Студректор Микола Отрощенко разом із ректором СНАУ Володимиром Ладикою та першим проректором Миколою Курилом
Інтерв’ю зі студентським ректором СНАУ Миколою Отрощенком
- Що для Вас, Миколо, студентське самоврядування – гра чи дійсність?
- Самоврядування як одна з форм "народовладдя" - це свого роду метод управління, який ґрунтується на самоорганізації, саморегулюванні та самодіяльності і не допускає застосування спеціального апарату примусу, тим більш «зверху». Самоврядування базується на тих принципах, що й демократія: меншість підкоряється більшості, вільний вияв інтересів, загальноприйняті права і обов'язки, поєднання елементів представництва і прямого волевиявлення. Студентське самоврядування - це механізм побудови моделі сучасної університетської освіти і спосіб утвердження демократичних принципів майбутньої еліти. А демократію в країні будують не за один день.
Студентське самоврядування є своєрідним лакмусовим папірцем для визначення того, чи є молодь, студентство споживачем, чи є активним учасником суспільного життя. Власне, студентське самоврядування є надзвичайно ефективним засобом формування демократичних традицій та культури, прищепленням навичок відстоювати і захищати свої інтереси та інтереси громади. Для нас досвід самоврядування - це осягнення й усвідомлення того, що криється за гаслом "Університет для студентів" на противагу слогану "Студенти для університету".
- З чого складаються органи студентського самоврядування в СНАУ?
- Структура, форми, діяльність і механізм проведення виборів органів студентського самоврядування, завдання і повноваження у кожному університеті мають свої особливості. Так, в СНАУ діють такі основні органи студентського самоврядування: студентський ректорат, дев’ять студентських деканатів, п’ять відділів (культурно-масової та виховної діяльності, науково-навчальної та інформаційної, спортивно-оздоровчої та волонтерської, адміністративно-господарської та побутової, фінансово-економічної та зовнішньої), студентське наукове товариство, студентський фан-клуб ПФК «Суми», студентське бюро з працевлаштування та співпраці з громадськими організаціями, студентська рада гуртожитків та студентського містечка та багато допоміжних органів. ОСС діють на всіх рівнях та охоплюють абсолютно всі сфери студентського життя.
- Виходить, що проблеми розвитку студентського самоврядування залишаються актуальними?
- Актуальність обумовлена, насамперед, тим, що не існує стандартної моделі самоврядування в закладах освіти. Першим нормативним актом, що передбачав право створювати органи студентського самоврядування у вищих навчальних закладах, був Закон України «Про освіту», який визнавав громадське самоврядування, у тому числі і студентське. Потім було прийнято Положення про державний вищий заклад освіти, яким визначено мету, завдання, структуру органів студентського самоврядування. А згодом з’явилось досить прогресивне Положення про студентське самоврядування у вищих навчальних закладах. Якщо говорити про законодавче регулювання, то сьогодні це лише статті, що визначають студентське самоврядування вищим колегіальним органом громадського самоврядування вищого навчального закладу.
Є ще одна, не менш важлива для незалежності органів студентського самоврядування проблема – це відсутність достатніх фінансових можливостей для реалізації завдань та виконання власних функцій. Таким чином, на відміну від іноземних “колег” (австрійський досвід: 13,5 євро – законний внесок студента на розвиток студентського самоврядування; у Польщі – обов’язковість фінансового та матеріального забезпечення функціонування органів студентського самоврядування із університетського бюджету закріплено законом) українські органи студентського самоврядування найчастіше все ж-таки є фінансово залежними від адміністрації.
- У яких заходах студентське самоврядування Вашого університету бере участь?
- О! Таких заходів безліч. Ми не лише приймаємо участь, а й є організаторами різного роду заходів, тому я гадаю, що перераховувати їх не варто. Що стосується заходів, які відбулись нещодавно, то це участь нашого студенського самоврядування у флешмобі під гаслом «Чисте місто – живи чисто», загальноміський суботник, який відбувся 12 листопада, та установча конференція студентського самоврядування університету з органами самоврядування коледжів, які підпорядковуються Сумському НАУ. Ці заходи, безумовно, вплинули на кожного, хто приймав у них участь, та допомогли розвинути громадську свідомість та відповідальність кожного за власний вибір, власні справи, власне життя.
- Як Ви оцінюєте діяльність в органах студентського самоврядування СНАУ?
- Студентське самоврядування - це безцінний досвід, школа лідерства, школа справжніх керівників. Я в самоврядуванні вже більше 5 років і зараз можу сміло заявити, що ні на мить не пожалкував про вибір такого шляху у свої студентські роки. ОСС стрімко розвиваються, і це, безумовно, заслуга всіх їх членів. Ці люди дійсно працюють для студентів, недивлячись на те, що досить багато їх роботи та надбань залишаються в тіні.
- Як ця діяльність вплинула на розвиток вашої особистості?
- Лише позитивно. На всьому своєму шляху моєї громадської діяльності мій характер змінювався, я ставав більш впевненішим в собі, набував навички управлінця - одним словом, ця діяльність сформувала в мені справжнього керівника, справжнього лідера. І в кожної людини, в кожного лідера є свій особистий набір якостей. Але, по-перше, це обізнаність в проблемах студентства, студентського самоврядування, імплементації Болонського процесу, нормативно-правового регулювання, законодавства та інших справах. Лідер повинен бути освіченою людиною, гарно вчитися, необхідно знати іноземні мови та комп'ютерні технології, володіти ораторським мистецтвом. Звичайно, людина повинна бути гарним менеджером, організовувати весь процес.
- Що б Ви хотіли побажати студентам СНАУ?
- В першу чергу, хотілося б привітати всіх з Днем студента та побажати успіхів в житті та у всіх творчих починаннях. Адже успішна людина одразу стає прикладом для наслідування іншими. Я закликаю кожного студента спробувати себе в діяльності органів студентського самоврядування і запевняю Вас, що ви не пожалкуєте. Успіхів Вам, шановні!
Студентське самоврядування Сумського НАУ завжди готове допомогти кожному студенту. Тому, шановні студенти СНАУ, зі своїми проханнями, зауваженнями чи пропозиціями звертайтеся до ауд. 221 головного корпусу. Завжди Вам раді!
Над підготовкою матеріалів працювали студенти СНАУ Дмитро Шестерньов, Тетяна Бондар, Олена Профатило з прес-центру ОСС СНАУ