Ліс завжди був місцем сили, де вільно дихається, забуваються всі негаразди, а очі милуються красою та досконалістю природи. Почесну місію щодо захисту та примноження зелених насаджень виконують лісівники. Втім інші люди також повинні розуміти важливість та значення збереження лісу. Тому про боротьбу за майбутнє лісів, про новації у роботі та здобутки працівників колективу – у нашій розмові з директором ДП «Свеське лісове господарство» Олегом ЗАКУСИЛО.
«Ліси – це коріння, яким Сумщина й вся Україна проростають в майбутнє», - впевнений керівник Свеського лісгоспу – державного підприємства, що розпочало відлік своєї історії у 1949 р. і вже 72 роки веде у регіоні лісогосподарську діяльність. Наразі у постійному користуванні лісгоспу – 24524,9 га земель лісового фонду, з яких 22271,3 га вкриті лісовою рослинністю. До організаційної структури пыдприэмства входять 5 лісництв: Дружбівське, Олинське, Прудищанське, Свеське і Чуйківське, а також цех переробки деревини, нижній склад Хутір Михайлівський, автотранспортний парк, цех по випуску паливних пелет, базовий лісовий розсадник, пожежно-хімічна станція.
Серед пріоритетів, які тут втілюють у життя, є відтворення та розширення площ лісів, впровадження енергозберігаючих технологій, розвиток дорожньо-транспортної інфраструктури, впровадження системи електронного обліку.
Як тільки у повітрі запахне весняною свіжістю, лісівники негайно розпочинають працювати над однією з найважливіших задач - по відтворенню зелених насаджень із використанням власноруч вирощеного посадкового матеріалу. За минулий рік у розсадниках посіяно насіння деревних і чагарникових порід на площі 0,4 га та вирощено стандартного садивного матеріалу в кількості 1 млн шт, що забезпечило виконання плану на 100%.
У свеських лісах ростуть модрини – дерева, що занесені до Книги рекордів Гіннеса як морозостійкі. Вважається, що модрини витримують температури до -65°C. Але не тільки цим вони знамениті. Палаци і храми Венеції стоять на 400 тис. паль з модрини, які до цих пір не мають ознак псування. Саме такі дерева почали висаджувати у Свеському лісгоспі з 2005 р. «Модрина – швидкоростуча, більш стійка у боротьбі з шкідниками та хворобами лісу завдяки кращому смоловиділенню, тому є високопродуктивною породою і користується попитом на ринку лісової продукції», - говорить директор Свеського лісгоспу Олег Закусило. За весь час існування плантацій лісівники зібрали 28 кг насіння. А в 2018 р. встановили рекорд – 16 кг!
Ліс у цифрах
Особливо пишаються лісівники тим, що переважно виконали основні завдання виробничої програми та фінансового плану 2020 р. Обсяг чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) склав 107,19 млн грн., що більше на 10,37 млн грн, ніж у 2019 р. І це не дивно, бо тут знають як перетворити на прибуток навіть відходи. У 2015 р. у лісгоспі встановили єдину в області і одну з небагатьох в Україні в системі Держлісагентства лінію з виробництва паливних гранул (пелет). «Ми дійшли висновку, що паливні пелети - найбільш вигідне виробництво з переробки тирси і відходів деревопереробки, які раніше доводилося просто утилізовувати, а це призводило до додаткових витрат. Потужність лінії дозволяє підприємству виготовляти до 1,2 т готової продукції за годину, що за оптимальних умов дозволяє отримати близько 3 тис. т паливних гранул на рік. Пелети нашого виробництва користуються великим попитом», - запевняє Олег Закусило.
ДП «Свеський лісгосп» розвивається і постійно запроваджує новації у роботі. Тому у 2018 р. на підприємстві модернізували цех переробки деревини. На старому обладнанні тут за місяць виготовляли 720 м3 пиломатеріалу. Нова лінія дає змогу збільшити місячний випуск до 1 100 м3.
Свеський лісгосп - бюджетоутворююче підприємство, працює для розвитку економіки нашого краю та України в цілому, і є одним із найефективніших платників податків в області. Минулого року тут сплатили податків та зборів до бюджетів всіх рівнів у сумі 38,95 млн грн., що складає 36% від реалізації продукції. Цифра, скажімо так, вражає.
У більшості населених пунктів району підприємство є основним джерелом працевлаштування. На сьогоднішній день тут створено майже 300 робочих місць. В роботу лісівників запроваджуються сучасні технології, а трудомісткі виробничі процеси механізуються. У порівнянні з 2019 р. середня заробітна плата співробітників виросла на 2 463 грн. і склала 12 611 грн. У минулому році середня заробітна плата була 10 148 грн.
Багато робить підприємство й для розвитку та упорядкування лісових доріг, а кілька років тому освоїло й новий вид будівництва – спорудження мостів над річками. В його доробку вже сім мостів різної протяжності - від 8 до 26 м, - збудовані за останні п'ять років. Нині вони стали спасінням, як для водіїв лісовозів із вантажем понад 40 кубометрів, так і для власників легкових авто. Для Свеського підприємства, колектив якого завжди мислить стратегічно, необхідність такого роду діяльності була продиктована виробничими потребами – необхідністю скоротити відстань між своїми об’єктами. Виявилося, що будівництво із залученням власних ресурсів – техніки та кваліфікованих спеціалістів, – коштуватиме у декілька разів дешевше, ніж послуги будівельних фірм. Тож віднедавна про те, що лісівники Свеського лісгоспу є надійними партнерами у вирішенні багатьох соціальних питань, добре знають жителі віддалених сіл Руднівки та Родіонівки, між якими пролягла дорога, що значно полегшила їх повсякденне життя.
Свеський лісгосп завжди готовий до еколого-просвітницької роботи, виховуючи молодше покоління у дусі поваги та любові до лісу. На жаль, ковідні реалії не дозволили провести так само багато заходів, як у минулих роках. Втім 8 грудня 2020 р. в області розпочалася загальнодержавна акція «Нагодуй птахів узимку». Лісівники зі своїми маленькими помічниками повісили 20 годівничок у рекреаційних зонах смт. Свеса. Добра справа не лише дає змогу перезимувати птахам, а й сприяє підвищенню екологічної свідомості населення, а діти відкривають для себе багатий та різноманітний світ лісу, його життя і таємниці.
Залишається додати, що режим карантину вніс корективи у роботу підприємства, але це не завадило успішній праці на благо лісу та людей. «Несприятливі для ведення лісового господарства умови згуртували нас і додали нам ентузіазму, енергії, а, якщо хочете, й азарту, аби добиватися запланованих показників. Ми й надалі продовжуватимемо здійснення всіх заходів для сталого функціонування нашого колективу та раціонального використання лісових ресурсів», – підкреслив директор ДП Олег Закусило.
Відмінник лісу
Олег ЗАКУСИЛО – приклад начальника, робоче місце якого не офісний стілець у чотирьох стінах, а безкраї лісові масиви, серед яких він неупинно працює над розв’язанням однієї з найголовніших задач лісівників - забезпечення розширеного відтворення лісів, тобто створення нових насаджень в обсягах, що перевищують їх вирубування. Під керівництвом мудрого і далекоглядного господарника Свеський лісгосп неодноразово посідав призові місця у трудовому суперництві серед лісових підприємств області.
«Хочу відмітити, що колектив нашого підприємства працює злагодженим механізмом і це дає певний результат, тож хочеться подякувати всім працівникам ДП «Свеський лісгосп» за сумлінну працю», - підсумовує Олег Закусило.