Протипоказання до вакцинації: теорія та практика

Школа батьківства: міфи та правда про щеплення
ВС 25 марта 2013 в 16:30
Однак ще існують й протипоказання до вакцинації. Вони ж повинні знизити ризик небезпечних наслідків щеплень?
Дійсно, з одного боку, у наказі МОЗ №48 неодноразово говориться про важливість обліку протипоказань:
«Щеплення дозволяється проводити тільки ... відповідно до показань і протипоказань щодо їх проведення»,
«Щепленню підлягають усі новонароджені, що не мають до цього протипоказань».
Однак, як ми побачили вище, «усі новонароджені» отримують щеплення від гепатиту і туберкульозу, згідно до календаря щеплень, ще в пологовому будинку, в перші дні, а то й години після народження, а серед протипоказань до цих щеплень ми бачимо у тому ж наказі наступне:
  • тяжкі ускладнення від попередньої дози у вигляді анафілактичного шоку.
  • алергія на будь-який компонент вакцини.
  • епілептичний синдром із судомами 2 рази на місяць та частіше.
  • ускладнені реакції на попереднє введення вакцини.
  • тубінфікування.

Безперечно очевидно, що ні один із цих діагнозів не може бути ні підтверджено, ні заперечено стосовно новонародженого:
  • «попередня доза» у новонародженого відсутня, тому ніхто не може гарантувати відсутність у нього анафілактичного шоку у відповідь на щеплення;
  • ні один новонароджений не обстежується на предмет алергічної реакції «на будь-який компонент вакцини» (зауважим, що вакцини містять таких компонентів чимало, в т.ч. такі відомі алергени, як  білкові компоненти, ртуть, фенол й ін..);
  • наявність у новонародженого епілептичного синдрому - частота судом не може бути спрогнозована при народженні;
  • немає «попереднього введення вакцини» - значить, немає гарантії відсутності «ускладненої реакції»;
  • і звичайно ніхто з новонароджених не досліджується на носійництво тубінфекції. 
     
Таким чином, всі перераховані протипоказання, "запобігливо" задокументовані МОЗ,  стосовно до новонароджених не можуть бути перевірені в принципі. Але навіть більше дорослі діти не застраховані від можливих трагічних наслідків, адже ніхто не знає, як відреагує організм дитини на вакцину, що вводиться вперше.

Все це означає тільки одне: кожним вперше виконуваним щепленням будь-який лікар порушує не тільки наказ свого міністерства, але й процитований вище закон про неприпустимість небезпечного медичного втручання (підкреслимо: втручання в цьому випадку в здоровий, а не хворий організм).

Як виконується відмова від щеплень?

Довільно оформлену відмову досить залишити у своїй поліклініці (або відправити її туди рекомендованим листом з повідомленням про вручення) у єдиному екземплярі, якщо дитина не відвідує дитячий садок або школу:
Закон України „Про захист населення від інфекційних хвороб":
Ст.12 - Якщо   особа   та   (або)  її  законні  представники відмовляються від обов'язкових профілактичних щеплень,  лікар  має право  взяти  у  них  відповідне письмове підтвердження,  а в разі відмови  дати  таке  підтвердження  -  засвідчити   це   актом   у присутності свідків.                                                                                                                                                                                                      
Якщо ж відмова оформляється при  надходженні в пологовий будинок, дитсадок або школу, то необхідно  копію відмови вручити під розпис керівникові установи, а також іншим особам, які можуть приймати яку-небудь участь у передбачуваній вакцинації: акушерові, шкільній
медсестрі, учителеві й т.д. Окремий екземпляр відмови необхідно вкласти дитині в шкільний щоденник (для швидкого пред'явлення при необхідності), а саму дитину - проінструктувати відповідним чином.

Чи законна відмова від прийому нещеплених дітей у дитячий садок або школу?

Ні, не законна.
Хоча один із законів України й забороняє нещепленим дітям відвідувати дитячі установи:
Закон України „Про захист населення від інфекційних хвороб":
Ст.15 Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється, однак ряд інших законів (і в першу чергу Конституція, яка має найвищу юридичну силу - ст.8) установлює безумовне право на освіту для кожної дитини:
Конституція України:
Ст.53 Кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов'язковою.
Закон України „Про охорону дитинства":
Ст.19 Кожна дитина має право на освіту.
Закон України „Про загальну середню освіту":
Ст.2 ...забезпечення права громадян на доступність і безоплатність здобуття повної загальної середньої освіти;
Ст.6 ...громадянам України незалежно від ...переконань... або інших ознак забезпечується доступність і безоплатність здобуття повної загальної середньої освіти ...
Конвенція про права дитини:
Ст.28 1. Держави-учасниці визнають право дитини на освіту, і з метою поступового досягнення здійснення цього права на підставі рівних можливостей вони, зокрема: ...а) вводять безплатну й обов'язкову початкову освіту.

Як влаштувати дитину в дитячий садок або школу без щеплень?

Порядок прийому дітей до дитячого садка встановлюється відповідним Положенням:
ЗАТВЕРДЖЕНО постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2003 р. N 305 ПОЛОЖЕННЯ про дошкільний навчальний заклад

6. Прийом дітей до дошкільного навчального закладу здійснюється керівником протягом календарного року на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють, медичної довідки про стан здоров'я дитини, довідки дільничного лікаря про епідеміологічне оточення, свідоцтва про народження.

12. Відрахування дитини з дошкільного навчального закладу державної та комунальної форми власності може  здійснюватись: ... на підставі медичного висновку про стан здоров'я дитини, що виключає можливість її подальшого перебування у дошкільному  навчальному закладі даного типу;
Адміністрація дошкільного навчального закладу зобов'язана письмово повідомити батьків або осіб, які їх замінюють, про відрахування дитини не менш як за 10 календарних днів.
Забороняється безпідставне відрахування дитини з дошкільного навчального закладу.

13. Порядок прийому, відрахування та збереження за дитиною місця у дошкільному навчальному закладі приватної форми власності визначається засновником (власником).

Порядок прийому дітей у школу встановлюється законом:

Закон України „Про загальну середню освіту« Ст. 18. Зарахування учнів
2. Зарахування учнів до загальноосвітнього навчального закладу проводиться наказом директора, що видається на підставі заяви, за наявності медичної довідки встановленого зразка і відповідного документа про освіту (крім учнів першого класу).Як бачимо, в обох випадках:
особою, відповідальною за прийом дитини до дитячої установи, є керівник цієї установи, і саме він (керівник садка чи директор школи) остаточно вирішує питання про прийом дитини чи відмову.
сама наявність щеплень не відзначена як необхідна умова для прийому дитини. Такою необхідною умовою є наявність медичної довідки про стан здоров'я, тобто довідки про те, хвора дитина чи здорова на цей момент. Цілком очевидно, що відсутність щеплень сама по собі не означає хвороби дитини.
На практиці, як правило, керівника садка/школи цілком влаштовує таке, наприклад, формулювання в довідці: "За станом здоров'я дитина може відвідувати садок/школу". Цей варіант повністю відповідає законодавству, його й потрібно вимагати від поліклініки.
У жодному разі не можна користуватися незаконним методом - оформленням так званої "липової" довідки. Такий варіант є злочином, й крім того, у цьому випадку дитина у всіх документах буде відзначена як щеплена, що скоріш за все не врятує її від позачергового або планового щеплення за місцем навчання. Навіть якщо батьки попереджають персонал про "індивідуальний графік", такій дитині, як правило, не вдається уникнути "належного" їй щеплення.

1
Комментариев
0
Просмотров
3184
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.