12 січня виповнюється 145 років від дня народження українського композитора, диригента, піаніста, засновника музичних шкіл, хорів, оркестрів
Василя Васильовича БЕЗКОРОВАЙНОГО (1880–1966). До недавнього часу його творчість була маловідома в нашій країні, бо за складних життєвих обставин він довгий час мешкав у США. Творча спадщина митця нараховує понад 350 музичних творів різних жанрів. Він автор чудових солоспівів на слова Тараса Шевченка, Богдана Лепкого, Степана Руданського. Один з його творів – неперевершений романс «Сміються, плачуть солов’ї» («Чари ночі») на вірші нашого земляка Олександра Олеся.
Народився майбутній композитор 12 січня 1880 р. у Тернополі. Початкову освіту здобув в учительській семінарії, а згодом одночасно навчався у Львові в Політехніці та Консерваторії. Після закінчення вишів перевагу віддав музиці. Працював викладачем у різних навчальних закладах, пов’язаних з музичною освітою. В Станіславі (нині Івано-Франківськ) організував хор «Боян» і диригував ним.
В 1920 році Василь Безкоровайний одружився зі своєю ученицею Стефанією Стебницькою, яка мала неабиякі здібності до музики та драматургії. Вона разом з чоловіком та учнями поставила низку драматичних вистав та опер М. Лисенка, С. Гулака-Артемовського. З 1921 р. Василь Безкоровайний співпрацював із драматичним театром на чолі з М. Крушельницьким, пізніше, в 1935 р. працював диригентом Тернопільського «Бояна», виступав як піаніст-акомпаніатор із хорами на Шевченківських концертах.
Відомо, що у середині 1940-х років дружина композитора виїхала на Захід, і його твори збереглися саме завдяки Стефанії Стебницькій. Під час еміграції вона вивезла їх у двох валізах за кордон.
Сам композитор в 1944 році виїхав із Львівським оперним театром до Австрії і до 1949 р. жив і працював у м. Габльонц.
У 1949 р. емігрував до США, мешкав у м. Буффало. Керував мішаним хором Українського конгресового комітету, навчав гри на фортепіано, продовжував писати музику.
Помер Василь Безкоровайний 5 березня 1966 р. у м. Буффало. Твори й значна частина архіву знаходяться нині в Тернопільському краєзнавчому музеї.
До ювілею митця у відділі мистецтв Сумської ОУНБ експонується виставка з циклу «Українські імена у світовому мистецтві», на якій представлені матеріали про життєвий і творчий шлях композитора та нотні видання його творів.
https://www.facebook.com/artviddil/videos/1236205177457513