11 січня багато років тому (Фото+Відео)

ВС 11 января 2018 в 10:00
Великий сицилійський землетрус і тихоокеанський переліт Амелії Ерхарт
11-й день року за Григоріанським календарем - до закінчення року залишилось 354 дні.
Іменинники - Варвара, Веніамін, Ганна, Георгій, Євдокія, Єгор, Єфросинія, Іван, Лаврентій, Макар, Маркел, Марко, Наталія, Тадей (Фадей), Теофіл (Феофіл), Феодосій, Юрій.
В Албанії відзначають День Республіки (1946), в Чаді - День Незалежності (1960), а в Непалі - День єдності.
Головні події 11 січня
• Повстання «Ніка», 532
• Великий сицилійський землетрус, 1693
• Тихоокеанський переліт Амелії Ерхарт, 1935
• Ангела Меркель і Франсуа Олланд в Парижі, 2015 фото
• Марш солідарності в Парижі, 2015 фото

532 - Під час змагання колісниць на імподромі Константинополя почались сутички між болільниками, які переросли у найбільший в історії Візантії бунт. В результаті багатоденних вуличних боїв і пожеж, що охопили місто, Константинополь зазнав великих руйнувань, а в ході придушення повстання проти імператора Юстиніана I було вбито понад 35 тисяч чоловік.
55 - По смерті свого брата Костянтина IX Феодора стала одноосібною імператрицею Візантії. Вона правила півтора року і з її смертю закінчилась 189 річна історія Македонської династії на візантійському престолі.

Нова історія
1693 - На півдні Італії стався землетрус силою 7,4 бали, який привів до знищення 70 міст і загибелі близько 60 тисяч людей в Калабрії, Сицилії і Мальті. Масштаб руйнувань був настільки значний, що за наступні десятиліття міста Сицилії і Мальти пережили справжнє архітектурне відродження, під час якого сформувався новий стиль, відомий як сицилійське бароко.
1787 - Через шість років після відкриття планети Уран, англієць Вільям Гершель, відкрив і його супутник, Титан, радіусом 1610 кілометрів, що обертається навколо Урану на відстані 463300 кілометрів.
1896 - Англійський лікар Джон Едвардс з Бірмінгему першим у світі застосував ренгенівські промені у медичних цілях - з допомогою зробленому ренгенівському знімку він використав для пошуку голки, що застрягла під шкірою пацієнтки.
1919 - У Берліні придушено комуністичне повстання, що почалось 5 січня з демонстрації прихильників створеної 1 січня Комуністичної партії Німеччини. На Установчому з'їзді партії, що проголосила своєю кінцевою метою здійснення світової соціалістичної революції, її лідери Карл Лібкнехт і Роза Люксембург закликали до повалення уряду, і 5 січня в Берліні почалась загальна забастовка, яка переросла у збройне повстання. Це змусило соціал-демократичний уряд ввести надзвичайний стан і застосувати проти повсталих силу. 15 січня групою офіцерів Лібкнехт і Люксембург були схоплені і розстріляні.
1922 - 14-річний канадець Леонард Томпсон став першою людиною, кому була зроблена ін'єкція інсуліну. Проте перший досвід застосування інсуліну виявився невдалим. Через 12 днів учені Торонтського університету на чолі з Фредериком Бантінгом ввели пацієнту другу дозу вже краще очищеного інсуліну. Цього разу не було побічних дій і у хворого перестав прогресувати діабет.
1923 - У зв'язку з невиконанням Німеччиною зобов'язань по виплаті репарацій, встановлених Версальським договором, французькі та бельгійські війська зайняли Рурську область, в якій було оголошено воєнний стан. Економіка Рура, де видобувалось 70% німецького вугілля і вироблялось більше половини чавуну і сталі, виявилась паралізованою, що привело до масових проявів громадянської непокори, саботажу і забастовок.

1935 - Американка Амелія Ерхарт піднялась літаком у повітря з аеропорту міста Гонолулу і через 18 годин, пролетівши 2400 миль, успішно приземлилась в каліфорнійському місті Окленд. Вона стала першою жінкою, що самостійно здійснила безпосадковий транстихоокеанський переліт.
   Амелія Ерхарт народилась у штаті Канзас в 1897 році і почала займатись авіацією в 24 роки. На момент здійснення свого сенсаційного перельоту через Тихий океан вона вже була світовою знаменитістю і стала улюбленцем публіки за свої відчайдушні подвиги: у 1928 році Ерхарт стала першою жінкою, що у складі екіпажу літаком подолала Атлантичний океан, а в 1932-у - першою з жінок, що вже самостійно, без жодної посадки, перелетіла через Атлантику, повторивши досягнення Чарльза Ліндберга п'ятирічної давності.

   Ще через три роки, 11 січня 1935 року, Амелія Ерхарт встановила ще один рекорд - з першої ж спроби зуміла перелетіти з Гавайських островів до Каліфорнії. Незважаючи на те, що більшість таких спроб раніше закінчувались трагічно і свого часу були заборонені спеціальним рішенням уряду США, політ Ерхарт пройшов без жодних екцесів і в останні години польоту за її словами вона "спокійно і слухала трансляція Метрополітен-опера в Нью-Йорку". Час у польоті склав 18 годин 16 хвилин. На аеродромі в Оклендаі її чекав 18-тисячний натовп і вітальна телеграма президента США Франкліна Делано Рузвельта: «Вітаю — Ви перемогли знову».
   Всього з 1930 по 1935 рік Амелія Ерхарт встановила сім рекордів серед жінок-авіаторів, включаючи рекорди на швидкість і дальність польотів. Зокрема вона встановила новий світовий рекорд, подолавши дистанцію між Мехіко-Сіті та Нью-Йорком за 18 годин 18 хвилин, стала першою людиною, що подолала усю Мексиканську затоку повітрям по прямій.
   Це надихнуло її на нову подорож - на це й раз вона запланували облетіти земну кулю вздовж екватора з мінімальною кількістю проміжних посадок. Однак політ, що почався 17 березня 1937, закінчився трагічно - 2 липня 1937 року Амелія Ерхарт і механік Фредерік Нунан пропали безвісти в південній частині Тихого океану.


Новітня історія
1942 - Атакою під кодовою назвою "Удар литаврів" у північних районах Атлантичного океану почався новий наступ німецьких підводних човнів, що знаменував собою продовження вдалої для німецького командування війни субмарин. В ході цієї операції до серпня 1942 року п'ять німецьких підводних човнів потопили союзницьких кораблів загальним тонажем 142373 брутто-тон.
1945 - Після року боїв між Демократичною Національною Армією і прокомуністичним Національним Фронтом Визволення у Греції тимчасово припинилась громадянська війна - ДНА, підтримувана Великою Британією здобула ряд важливих перемог, чим змусила НФВ скласти зброю і погодитись на проведення плебісциту про майбутній устрій країни. За його підсумками у вересні в Греції було поновлено монархію, що привело до продовження громадянської війни.
1962 - Перебуваючи на навчаннях в Атлантичному океані, на радянському підводному човні «Б-37» вибухнув боєкомплект, від чого загинуло 59 чоловік екіпажу (вижило двоє). Від цього вибуху був пошкоджений і затонув підводний човен «С-350», який знаходився поруч, з 11-а членами екіпажу, та загинуло 52 чоловіка, які знаходились поблизу на пірсі.
1978 - "Союз-27", пілотований двома радянськими космонавтами В. Джанібековим і О. Макаровим, року зістикувався з орбітальною станцією "Салют-6", до якої вже був пристикований апарат "Союз-26". Це був перший випадок з'єднання трьох літальних апаратів у космосі.
1984 - Диск Майкла Джексона "Thriller", номінований на отримання премії "Гремі" в 12 категоріях, отримав 8 з них. Це безпрецедентне досянення було підкріплене і комерційним результатом - кількість проданих альбомів "Thriller" на цей день склав рекордні 10 мільйонів екземплярів.
1988 - В рамках програми спільного контролю за ядерною зброєю делегація американських експертів на чолі з державним секретарем Дж. Бейкером провела триденну контрольну інспекцію на радянському випробовувальному ядерному полігоні в Семипалатинську. У відповідь 25-30 січня радянська делегація експертів проінспектувала американський полігон в штаті Невада.

Наш час
1993 - Компанія Apple продемонструвала працюючу модель давно очікуваного портативного комп'ютера Newton класу "hand-held". Однак, незважаючи на те, що розробка "Newton" тривала кілька років і його анонс супроводжувався потужною рекламною кампанією, Newton виявився абсолютно безперспективним виробом, що остаточно стало очевидним, коли через декілька років компанія U.S. Robotics випустила на ринок свій кишеньковий комп'ютер PalmPilot.
2003 - Губернатор штату Ілінойс республіканець Джордж Раян помилував 167 засуджених до страти в'язнів - усіх смертників штату, що чекали на виконання вироку. За це рішення у 2005 році він був висунутий на Нобелівську премію миру.

2015У Парижі відбувся марш солідарності лідерів країн світу у зв'язку з терористичною атакою на редакцію сатиричного журналу "Шарлі Ебдо", яка сталась кілька днів перед тим.

На фото у центральному ряду (зліва направо) - голова Єврокомісії Жан Клод Юнкер, прем'єр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху, президент Малі Ібрагім Бубакар Кейта, президент Франції Франсуа Олланд, канцлер Німеччини Ангела Меркель, голова Європейської ради Дональд Туск, президент Палестини Махмуд Аббас, король Йорданії Абдулла, президент Швеції Сімонетта Соммаруга, прем'єр Туреччини Ахмет Давутоглу, президент України Петро Порошенко. Фото © Julien Warnar/Corbis.


2016 - На урочистій церемонії, що відбулась в Цюриху, аргентинський футболіст Ліонель Мессі вп'яте став володарем нагороди «Золотий м'яч ФІФА», що вручається кращому футболісту світу за рішенням тренерів та капітанів національних збірних, а також журналістів з усього світу. Цього ж дня кращим тренером світу за підсумками 2015 року був визнаний наставник «Барселони» іспанець Луїс Енріке.


Народились 11 січня
346 - 17 січня 395, Феодосій Великий (Феодосій Флавій), східноримський імператор (з січня 379 р.), останній імператор єдиної Римської імперії (з 394 р.).
1503 - 24 серпня 1540, Франческо Параміджаніно (Франческо Маццола), італійський живописець, представник маньєризму ("Мадонна з довгою шиєю"). 515 років з дня народження.
1545 - 6 січня 1607, Гуідобальдо Марчезе дель Монте, італійський фізик і математик.
1757 - 31 січня 1795, Александр Гамільтон, перший міністр фінансів США, засновник Національного банку США.
1814 - 30 грудня 1899, Джеймс Пажет, британський хірург і фізіолог; вважається (разом із Рудольфом Вірховом) основоположником паталогоанатомії.
1815 - 6 червня 1891, Джон (Александр) Макдональд, перший прем'єр-міністр Канади (1867-73, 1878-91 рр.); родом з Глазго, Шотландія.
1859 - 20 березня 1925, Джордж Керзон, британський політик, віце-король Індії (1899-1905 рр.), міністр закордонних справ (1919-24 рр.).

1874 - 23 червня 1956, Рейнгольд Моріцевич Глієр, український композитор, диригент, педагог.


1875 - 1 грудня 1945, Фредерік Марк Бекет, канадський металург і винахідник в галузі електрообладнання і хімічних сплавів.
1895 - 1 липня 1973, Лоренс Хеммонд, американський винахідник і бізнесмен, конструктор електрооргана, що сьогодні носить його ім'я (1934).
1906 - 28 квітня 2008, Альберт Гофманн, швейцарський хімік, літератор («LSD - моя важка дитина»).
1913 - 9 вересня 2007,  Василь Степанович Кук, український військовий, генерал-хорунжий; останній головнокомандувач УПА (1950-54 рр.). 105 років з дня народження.
1916 - 29 березня 1989, Бернар Бліє, французький кіноактор ("Північний готель", "Біси", "Марі-жовтень").
1945 - 4 лютого 2017, Георгій Георгієвич Тараторкін, російський актор ("Справжнє англійське вбивство", "Злочин і кара", "Відкрита книга").
1957 - Браян Робсон, англійський футболіст, тренер; капітан «Манчестер Юнайтед» протягом 12 років (клубний рекорд).
1960 - Олег Таран, український футболіст ("Дніпро" Дніпропетровськ), чемпіон СРСР, тренер ("Кривбас").
1970 - Мустафа Сандал, турецький співак.
1972 -  Костянтин Юрійович Хабенський, російський актор («Нічний дозор», «Іронія долі. Продовження», «Адмірал»).
1972 -  Андрій Миколайович Малахов, російський тележурналіст, шоумен.
1978 - Еміль Хескі, англійський футболіст ("Ліверпуль", "Челсі"). 40 років з дня народження.

Померли 11 січня
314 - Святий Мільтіад, тридцятий другий Папа Римський (311-314 рр.). 1704 роки тому

1647 -  Петро (Семенович) Могила, український церковний і культурний діяч, богослов (Євангеліє учительне, Требник, Літос альбо Камінь), митрополит київський (з 1632 р.), засновник Лаврської школи (1631), на базі якої було створено Києво-Могилянську Колегію (1632). 371 рік тому, в 51 рік (нар. 31 грудня 1596 р.).


1753 -  Ганс Слоун, англійський медик, натураліст, колекціонер, президент Лондонського королівського товариства; на підставі його збірки книг, манускриптів, історичних знахідок було створено (1759) Британський музей (нині - Національна бібліотека і музей Великої Британії). 265 років років тому, в 93 роки (нар. 16 квітня 1660 р.).
1888 -  Осип-Юрій Адальбертович Федькович, український письменник, поет. 130 років років тому, в 54 роки (нар. 8 серпня 1834 р.).
1916 - Лесь Мартович (Олекса Семенович Мартович), український письменник та громадський діяч. 102 роки тому, в 45 років (нар. 12 лютого 1871 р.).
1923 - Костянтин I Глюксбург, грецький король (1913-17, 1920-22 рр.). 95 років років тому, в 55 років (нар. 2 серпня 1868 р.).
1928 - Томас Харді, англійський письменник ("Тесс з роду д'Ербервіллів", "Джуд Непомітний"), поет ("Вірші Уессекса"). 90 років років тому, в 88 років (нар. 2 червня 1840 р.).
1941 - Емануїл Ласкер, німецький шахіст, другий чемпіон світу (1894-1921 рр.). 77 років тому, в 73 роки (нар. 24 грудня 1868 р.).
1977 - (Роберт) Ентоні Іден, англійський політик, міністр закордонних справ Великої Британії в роки Другої Світової війни, прем'єр-міністр (1955-57 рр.). 41 рік тому, в 80 років (нар. 12 червня 1897 р.).
1983 -  Микола Вікторович Підгорний, український державний і політичний діяч, перший секретар ЦК Компартії України (1957-63 рр.), голова Президії Верховної ради СРСР (1965-77 рр.). 35 років років тому, в 80 років (нар. 18 лютого 1903 р.).
1991 - Карл Дейвід Андерсон, американський фізик, лауреат Нобелівської премії (1936, за відкриття позитрону). 27 років тому, в 86 років (нар. 3 вересня 1905 р.).
2008 - Едмунд Персиваль Хілларі, новозеландський альпініст; першим піднявся на найвищу точку планети гору Еверест (1953, разом з Норгеєм Тенцигом). 10 років років тому, в 89 років (нар. 20 липня 1919 р.).
2014 - Аріель Шарон, ізраїльський військовик та політик, прем'єр-міністр Ізраїлю (2001-06 рр.). 4 роки тому, в 88 років (нар. 26 лютого 1926 р.).
2015 - Аніта Екберг, італійська актриса (Солодке життя, Війна і мир). 3 роки тому, в 84 роки (нар. 29 вересня 1931 р.)
 
55
Комментариев
0
Просмотров
34793
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.