Анастасія Літвіненко 05 июля 2019 в 13:21
1 липня у відділі мистецтв Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки відбулося відкриття другої персональної виставки виробів з дерева сумського майстра Юрія Прогонного. Експозицію складають 23 роботи, як більш раннього, так і пізнього періоду творчості. Серед них: декоративні вази, пляшечки, шкатулки, попільнички, обробні дошки, а також дві художні композиції , які створені за відомим оповіданням «Айвенго». До речі, саме з цих вирізьблених дощечок, зроблених ще у дитинстві, розпочалася його творчість.
Відкриваючи виставку, майстер з великою любов’ю та захопленістю розповів про кожну зі своїх робіт та навіть про дерево, з якого вони зроблені. Це - і береза, і вишня, і слива, і яблуня, і сосна, і липа. Крім того, він поділився з присутніми властивостями цих дерев та, представляючи кожну зі своїх робіт, зазначив про матеріал, з якого вона була виготовлена, і той природній візерунок, який надає виробу та чи інша деревина. Цікавим було також дізнатись про назви, які дав майстер своїм композиціям з декоративних ваз. Зокрема, «Родина», до якої, зі слів автора, входять кремезний батько, тендітна мати і сучасний син з тату ящірки. Інші дві його роботи мають назву «Не пара», незважаючи на те, що вони зроблені з одного матеріалу. А ще зацікавила розповідь автора про техніку виконання складних геометричних малюнків, майстерно вирізаних на його дощечках, а також попільнички і тарілочки, виготовлені у вигляді груші та виноградної лози. Загалом всі роботи яскраві, індивідуальні, функціональні та незвичайні. Знайомлячи присутніх зі своєю творчістю, майстер підкреслив, що його вчителями з різьблення є Олександр Кисельов і Михайло Мізай.
Слід також зазначити, що кожна з виставок цього автора є своєрідним творчим звітом, приуроченим до ювілейного дня народження. Так і цього разу присутні мали можливість привітати майстра з 55 річчям. До цього долучилися працівники бібліотеки, подарувавши йому вітальну листівку з теплими словами вдячності за його творчість, а також рідні і близькі ювіляра.
Загалом виставка пройшла у теплій і затишній атмосфері та подарувала присутнім масу приємних емоцій і гарний настрій. Переглянути її можна до 31 липня. Вхід вільний.
Юрій Прогонний, майстер різьблення, автор робіт з дерева:
«Це - друга моя виставка, яка є своєрідним творчим звітом і приурочена до ювілейної дати з дня мого народження. Перша відбулася, коли мені виповнилося 50 років. На ній представлені роботи, зроблені моїми руками, у декількох стилях, починаючи від самого звичайного геометричного різьблення, яке спілка народних майстрів назвала декоративним, і до тих, які виконанні за допомогою токарного різьблення. Часто буває, що ідею для моїх виробів підказує сам матеріал, з якого я їх вирізаю, саме він і надихає мене на творчість. Наприклад, у мене виник задум зробити з однієї тієї самої деревини дві зовсім різних вази, щоб показати, що дерево може бути різним. Проте, у нього своя структура, свій характер і іноді ідею не виходить реалізувати. По різному розпочинається і робота над тим чи іншим виробом. Наприклад, побачив десь красиву річ і вирішив зробити схожу. Проте, звісно, що вона буде зовсім різна, оскільки зроблена руками двох різних майстрів. А ще побачив кусок деревини трухлої всередині і вирішив чого б не зробити з неї вазу. Це дало своєрідний поштовх і після неї пішли вази, які робиш по іншому, передаючи різний характер матеріалу або роблячи вироби з іншого дерева. Різна і історія та період створення моїх робіт. Деякі з них були зроблені під час мого навчання у школі мистецтв на Косовщині. Керівником її був майстер – різьбяр Олександр Кисельов, який в теперішній час є також художником і письменником. А ще частина моїх виробів була придумана мною і зроблена під впливом від робіт Михайла Мізая, які на рівень або навіть два вищі за мої. Проте, всі представлені на цій виставці речі є моїми улюбленими. Хочу також зазначити, що ще біля двадцяти виробів я почав робити і ще не закінчив, оскільки іноді для цього бракує часу або немає натхнення. Проте вірю в те, що на наступній моїй виставці глядачі обов’язково побачать і їх. А ще сподіваюсь, що цей вернісаж буде цікавим для всіх тих, кого цікавить різьблення та вірю, що в першу чергу вона сподобається моїм друзям.»