Лікар акушер-гінеколог – про причини, що заважають подружжю завести дитину
Лише уявіть, за даними ВООЗ, щохвилини у 380 жінок на планеті реєструється вагітність. Проте для приблизно 50 млн пар у всьому світі можливість стати батьками – це шлях, який вимагає спеціальної підготовки і далекий від природного процесу. В Україні частота випадків безпліддя серед осіб репродуктивного віку, що перебувають у шлюбі, коливається від 12 до 18%. Втім спеціалісти запевняють, що безпліддя – не вирок і опускати руки тим, кому поставили невтішний діагноз, не варто. Репродуктивна медицина розвивається досить стрімко, і багатьох проблем можна позбутися, вчасно звернувшись за допомогою. Про причини, які призводять до діагнозу безпліддя та способах подолання цієї перешкоди на шляху до бажаної вагітності, розповів акушер-гінеколог гінекологічного відділення КНП СОР «Обласного клінічного перинатального центру», кандидат медичних наук
Володимир ТЕРЕХОВ.
r: Безпліддя вважають серйозною загрозою в усьому світі. Які причини призводять до цього діагнозу?
Володимир Терехов: На жаль, є певна тенденція до зростання проблем з безпліддям і на Сумщині. Серед причин – ранній початок статевого життя, інфекційні захворювання, що призводять до патологій, та шкідливі звички, зокрема куріння. Ці фактори викликають захворювання органів малого тазу, непрохідність маткових труб, гормональну дисфункцію. Причиною безпліддя може бути жіночий фактор, чоловічий фактор або сукупність обох факторів. До речі, чоловіче безпліддя не є рідким випадком. Є історії, коли жінка здає аналізи, проходить обстеження і з нею все гаразд, але завагітніти не вдається. А коли питаєш, чи не може бути проблем у її партнера, вона відповідає: «Ні, він каже, що з ним все добре». Іноді чоловіку необхідно лише пропити курс препаратів, які покращують функцію передміхурової залози та впливають на активність сперматозоїдів, і довгоочікувана вагітність настає. А до цього було змарновано кілька років.
r: Який вік можна вважати оптимальним для спроб завагітніти?
В.Т.: Мінімальний вік – 18 років, а далі залежить від бажання і можливостей, тобто верхньої межі немає. Наразі вже не так мало жінок, які звертаються до лікарів у віці за 40 років і успішно вагітніють.
r: У якому разі слід звернутися до лікаря подружжю, яке збирається стати батьками?
В.Т.: По-перше, до питання планування вагітності треба ставитися серйозно. Необхідно пройти обстеження, виключити ризик загострення хронічних хвороб, виключити патологію шийки матки, зробити УЗД органів малого тазу та молочних залоз, приймати вітаміни та препарати фолієвої кислоти. А якщо протягом одного року регулярного статевого життя без застосування контрацепції вагітність не настає, необхідно звернутися до лікаря і почати обстеження. Лікар акушер-гінеколог допомагає парі зрозуміти причини, визначити оптимальні методи лікування та проводить подружжя через етапи індивідуально підібраної програми лікування до успішної і здорової вагітності.
r: Як перемогти безпліддя?
В.Т.: В арсеналі лікарів сьогодні достатньо методів лікування безпліддя. Важливо відзначити, що метод і спосіб лікування будуть залежати від виявленої причини. До методів належать антибактеріальна терапія при лікуванні інфекції, гормональна терапія при лікуванні безпліддя гормонального ґенезу, хірургічне втручання. Сучасними методиками лікування безпліддя також є допоміжні репродуктивні технології - метод ЕКЗ (екстракорпоральне запліднення). До них же відносяться використання донорських програм, сурогатне материнство, використання кріоконсервації статевих клітин і ембріонів.
Безпліддя - складна проблема,як з медичної точки зору, так і з психологічної. Однак при бажанні, за підтримки рідних, близьких і адекватної терапії, більшості безплідних пар все ж вдається взяти на руки довгоочікуваного малюка. Досвідчені лікарі обласного клінічного перинатального центру уважно ставляться до правильної підготовки жіночого організму до вагітності. Окрім лікування безпліддя, у нас виконують транспіхвові операції при опущенні або випадінні матки та стінок піхви, лапароскопічні операції при патології матки, яєчників та маткових труб, пластику малих статевих губ, тобто практично весь спектр хірургічних втручань. Найприємніше у нашій роботі – коли зустрічаєш пару, яка лікувалася у нас, і бачиш, що жінка вагітна або вже з дитиною.
Звернутись до лікаря можно за телефоном:
Володимир Андрійович (095) 606 00 58
або написати в месенджер https://www.facebook.com/vladymyr.terekhov
ІД