Вища школа, спецпроектВС 17 мая 2012 в 12:10
Владислава Завгородня, доцент кафедри державно-правових дисциплін УАБС НБУ
У ВНЗ, де я свого часу навчалася, особливої уваги науковій творчості студентів на приділяли, та й інформації про можливості самореалізуватися було вкрай мало. Тож повною мірою важливість цієї складової юридичної освіти я усвідомила вже після захисту власної дисертації. Річ у тім, що, поки ти працюєш над дисертацією, вона, так би мовити, працює над тобою. Наукова робота не лише вчить логічно мислити, грамотно й аргументовано викладати свої думки, але й формує особистість, світоглядні і культурні установки, вчить критичному ставленню до дійсності, самостійності суджень і оцінок. Крім того, студент, який протягом навчання на бакалавраті набув навичок науково-дослідної діяльності, повністю готовий до написання магістерської роботи, а наявність наукових публікацій, дипломів конференцій і конкурсів є суттєвим додатком до резюме випускника. Тому важливими завданнями викладача вищої школи, на мій погляд, є, по-перше, формування мотивації студентів на таку форму роботи, а по-друге, безпосереднє керівництво і всебічна допомога: у виборі тематичного спрямування, об’єкта і предмета дослідження, опануванні методологічного інструментарію, окресленні кола джерел тощо.
З метою сприяння організації наукової роботи на юридичному факультеті у 2006 р. було створено Наукове товариство студентів і молодих вчених. Ініціаторами виступили студенти: Марія Ткач (нині асистент кафедри державно-правових дисциплін і один з координаторів товариства), Юлія Усенко, Роман Шестопалов, Аліна Марку. За період діяльності в його роботі були задіяні більш як 40 студентів, які, за сприяння керівництва факультету і Академії, отримали можливість реалізувати свій творчий потенціал, втілити власні ідеї в наукових розробках та опублікувати їх, відвідати наукові форуми загальнодержавного і міжнародного рівня, познайомитися й обмінятися думками з молодими вченими з України і з-за кордону.
Члени товариства брали активну участь у науково-практичних конференціях, семінарах, круглих столах на базі академії, інших навчальних закладів в Україні та за її межами, конкурсах студентських наукових робіт, студентських олімпіадах з права, різноманітних інтелектуальних іграх за професійним спрямуванням (брейн-рингах, турнірах судових дебатів, вікторинах тощо). За участю Наукового товариства студентів і молодих вчених започатковано проведення Міжнародної науково-практичної конференції студентів та молодих вчених "Права людини в умовах сучасного державотворення: теоретичні і практичні аспекти". За період з 2006 р. у конференціях взяли участь студенти, аспіранти, молоді вчені, викладачі ВНЗ, співробітники наукових установ, правоохоронних органів та державних установ України, Білорусі, Російської Федерації, Болгарії, Польщі, Чехії, Сполучених Штатів Америки.
Протягом останніх чотирьох років команда факультету стабільно входить до п’ятірки кращих у Всеукраїнській студентській олімпіаді з правознавства, на рівних змагаючись із такими закладами, як Національний університет "Українська юридична академія ім. Ярослава Мудрого", Національний університет "Одеська юридична академія", юридичними факультетами Київського національного університету ім. Т.Шевченка, Львівського національного університету ім. І.Франка. Задля оптимізації підготовки команди до олімпіад на нашій кафедрі організовано систему тренінгів, завдання яких – зорієнтувати студентів на форми завдань, що виносяться на конкурс, зміни, які відбулися в законодавстві, особливості різних науково-теоретичних підходів до вирішення дискусійних проблем тощо. Серед недавніх здобутків хотілось би відзначити друге місце у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт 2011/2012 навчального року Анни Павленко (П-91).
Ми налагодили тісні зв’язки з організаціями молодих науковців вітчизняних і зарубіжних навчальних закладів, зокрема Курського державного університету, Владимирського державного університету (РФ), Білоруського державного економічного університету.
У 2011 р. започатковано електронне видання – "Молодіжний вісник Української академії банківської справи НБУ", вже вийшов перший номер юридичної серії, редколегію якої я очолюю, де опубліковано статті і наукові повідомлення наших студентів. Приємно відзначити, що видання привернуло увагу студентів і викладачів не лише академії. Для публікації у другому номері, над підготовкою якого зараз працює редколегія, вже подали матеріали студенти з Росії. Зацікавилися можливістю оприлюднити результати своїх досліджень і талановиті учні ЗОШ – члени Малої академії наук України.
Надзвичайно приємно, коли твоя робота дає результати. Із задоволенням хочу відзначити, що колишні студенти, з якими мені довелося працювати як безпосереднім науковим керівником, так і в рамках Наукового товариства, з блиском захистили магістерські роботи і успішно реалізуються професійно в різних сферах юридичної практики, в науковій та викладацькій діяльності. Хочу щиро подякувати Марії Ткач, Юлії Усенко, Руслану Ходжаєву, Юрію Огорілку, Тетяні Старцевій, Анні Славко, Володимиру Гребенику, Анні Павленко та всім іншим за небайдужість, ініціативність, амбіційність, працьовитість і наполегливість, за гідну підтримку іміджу академії, врешті-решт за те, що вони зробили цікавішим і моє викладацьке життя.
Владислава Завгородня, доцент кафедри державно-правових дисциплін УАБС НБУ