Зазирнути у мікросвіт

Вища школа, спецпроект
ВС 17 мая 2012 в 11:58
Електронна мікроскопія у СНАУ

Кожен вищий навчальний заклад – це не тільки освітня установа, у якій здобувають вищу освіту тисячі студентів: обов’язковою і чи не найважливішою складовою діяльності вишу є наукова робота і все, що з нею пов’язане і що покликане забезпечувати її високий рівень.

І неможливо уявити собі сучасний університет без наукових лабораторій. Одним з таких осередків науки в Сумському національному аграрному університеті є навчально-наукова лабораторія електронної мікроскопії, створена згідно з угодою про співробітництво між СНАУ та ВАТ SELMI 6 червня 2007 року. 

Навички, отримані протягом курсу навчання в лабораторії, дозволяють аспірантам збагатити свої дисертаційні дослідження цінною інформацією про мікроскопічну будову різноманітних об’єктів, зокрема ектопаразитів птахів, еритроцитів крові тварин, мікроструктури оболонки яєць аскарид, насіння соняшника, молочнокислих бактерій, глинистих мінералів, поверхні металів тощо.

Як обладнано лабораторію?

Університет отримав у своє розпорядження два сучасних прилади – растровий електронний мікроскоп РЭМ-106и та просвічуючий електронний мікроскоп ПЭМ 100-01. Системи управління мікроскопами комп’ютеризовані, й керування роботою приладів здійснюється за допомогою клавіатури і мишки. Спеціальне програмне забезпечення дозволяє отримувати цифрові фотографії та проводити лінійні виміри на площині зображення.

Чим принципово відрізняється електронний мікроскоп від оптичного?

Кожному студенту добре знайомий звичайний оптичний мікроскоп, зображення в якому отримується за рахунок скляних лінз, що фокусують світловий промінь.  В електронному мікроскопі також є система лінз, але електромагнітних, здатних фокусувати  потік електронів. Така електронно-оптична система дозволяє отримувати  зображення у діапазоні збільшень від 15 крат до 300 тисяч у растровому та від 50 до 600 тисяч крат у просвічуючому електронному мікроскопі. Для порівняння: кращі оптичні мікроскопи збільшують у 2 тисячі разів.

Що можна побачити в електронний мікроскоп?

Використання електронної мікроскопії дозволяє  поглибити і розширити знання про будову мікросвіту. Розподільча здатність приладів забезпечує можливість дослідження частинок, розміри яких вимірюються мікро- і нанометрами (10-6–10-9м). Вибір об’єктів для спостережень залежить від галузі: біологічні науки, медицина, ґрунтознавство, мінералогія, металургія чи матеріалознавство знайдуть своє застосування електронному мікроскопу. Але навіть не спеціаліста можуть вразити РЕМ-зображення таких звичних речей, як шкаралупа насінини соняшника чи звичайний офісний папір.

Поширення електронних мікроскопів

З часу винайдення електронних мікроскопів пройшло вже не одне десятиліття. Промисловий випуск ПЕМ розпочався ще наприкінці 30-х років, а РЕМ - у 50-х роках минулого сторіччя. Тож ці прилади вже давно перейшли з розряду унікальних у звичайний, доступний для більшості вчених інструмент для досліджень. В Україні подібне обладнання використовує ряд технічних закладів освіти. А от серед вітчизняних аграрних вишів електронні мікроскопи такого рівня на сьогодні є тільки в СНАУ.

Як навчитися працювати на електронному мікроскопі?

У Сумському національному аграрному університеті з 2008 року проводиться підготовка фахівців електронної мікроскопії з числа магістрів та аспірантів за відповідними спеціальностями. Навчальний курс включає основи препарування, оволодіння навичками роботи на растровому та просвічуючому електронних мікроскопах. 

Отож, чекаємо бажаючих спуститися (чи піднятися?) до пізнання рівня макромолекул.

3
Комментариев
0
Просмотров
3159
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.