УЧАСТЬ У МІЖНАРОДНІЙ КОНФЕРЕНЦІЇ

Сумська обласна універсальна наукова бібліотека
Сумська обласна універсальна наукова бібліотека 15 апреля 2025 в 13:00
Днями відбулася Міжнародна конференція "Культурний сектор України в умовах війни: Виклики - Потреби - Заходи", організована  Ukraine Art Center (Берлін), ALIPH (Міжнародний альянс із захисту культурної спадщини (Женева) та Гете-інститут в Україні (Київ), яку я відвідала за запрошенням організаційного комітету.

Виступи представника Федерального міністерства закордонних справ Німеччини, представника делегації ЄС, керівниці київського офісу ЮНЕСКО були пронизані глибокою повагою до культурної спадщини України, посадовці відзначили, що в ній просліджується давня історія.  Прозвучали заклики до визначення потреб сьогодення та на майбутні роки. За їх словами, культура не лежить на периферії – вона в центрі.

Директор Гете-інституту в Україні Фабіан Мюльталер в своєму виступі наголосив, що культуру і надалі визнаватимуть пріоритетом, її потрібно захищати як економічною так і політичною стабільністю. І тільки ті, хто ставить демократичні цінності першочерговими, зможуть вижити.

Заступниця міністра культури та стратегічних комунікацій України Галина Григоренко подякувала за допомогу як приватним донорам так і громадським та міжнародним організаціям, в першу чергу –  ALIPH та Гете-інститут за підтримку та фінансову допомогу, яка виражається в десятках млн. євро. Лейтмотив її виступу – культура це не відпочинок, це частина національної безпеки і стійкості. Посадовиця також представила презентацію стратегії розвитку культурного сектору до 2030 року, назвала виклики і проблеми, серед яких основні це – руйнація, проблема з людським капіталом, рівень зарплати, який на 35% нижчий ніж в економіці, хронічне недофінансування. Заступниця міністра відмітила необхідність балансування і використання іншого альтернативного фінансування (міжнародних фондів), партнерів, донорів тощо. Все вимірюється економічним ефектом, зазначила Галина Григоренко.
К'яра Децці, керівниця київського офісу ЮНЕСКО відзначила, що є точки взаємодії і вони повинні бути гармонізовані. ЮНЕСКО і надалі готова підтримувати  культурний сектор, адже культура за словами очільниці –  рамка, на якій тримається суспільство.

Заступник голови представництва ЄС в Україні  Ремі Дюфло відзначив, що в Україні неймовірна спадщина, і її треба захищати, також надав  рекомендації щодо збереження колекцій: чітко визначити ризики, документувати та планувати відновлення, щоб воно стало сталим та ексклюзивним.

Цікавою та змістовною була панельна дискусія "Ретроспектива та прогнози" за участі директорки Мистецького Арсеналу Олесі Островської-Лютої, експертки RES-POL і Коаліції культурних діячів Ольги Сагайдак та Нелі Куковальської, директорки Національного заповідника "Софія Київська". Всі учасники дискусії відмітили несприятливе регуляторне середовище, високу відповідальність керівників закладів без врегульованої юридичної та правової основи, що за словами пані Нелі робить токсичним вирішення проблем. А Ольга Сагайдак відмітила, що через недосконалість правової бази для державних та комунальних установ створюються неформальні мережі і що донорський сектор дуже невидимий і тому саме державним та комунальним установам потрібна допомога на рівні держави та місцевої влади.

Робота експертних груп для обговорення проблем та відкритих питань  кожної галузі та обговорення результатів дня також видалася результативною. В групу бібліотек разом зі мною ввійшли директори та провідні фахівці київських бібліотек, Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого, Маріупольської публічної бібліотеки та Рівненської ОУНБ. Незважаючи на різні точки зору та умови, в яких опинилися бібліотеки в залежності від регіону, ми визначили багато спільних проблем та підготували презентацію результатів своєї роботи, де більшість проблем є загальними для бібліотечної спільноти, а це як і в інших галузях культури: відсутність ієрархії в прийнятті найважливіших рішень, недофінансування, застаріла матеріально-технічна база та простори, кадрові питання. Експертні групи, презентуючи свої напрацювання пріоритетними напрямками в галузі бібліотечної роботи, визначили: звернення до керівництва, донорів та спонсорів, участь у проєктах яких дає хоч якусь можливість оновити простір або створити умови для сучасних можливостей відповідати на виклики, які зараз постають і постануть перед нашим суспільством. Відзначили також, що бібліотеки – це інституції читаючого, мислячого та освідченого суспільства.

Щиро вдячна організаторам, і в першу чергу керівництву Гете-інституту в Україні та особисто її директору Фабіану Мюльталеру, за надану можливість бути присутньою на такому значимому та високоповажному заході та за підтримку Сумської ОУНБ в такий складний час.
Нехай наші спільні дії, напрацювання та мрії втіляться в життя культурного сектору України, до якого відносяться і бібліотеки.

 
0
Комментариев
0
Просмотров
33
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.