Вища школа, спецпроектВС 17 мая 2012 в 13:29
До порад студентів СумДПУ ім. А.С.Макаренка дослухаються не тільки в Україні, але й у Швейцарії.
16 березня 2012 р. в СумДПУ ім. А.С.Макаренко відбулося підбиття підсумків ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з фізики. Ось уже протягом трьох років Міносвіти доручає проводити Всеукраїнські конкурси українським вишам, які мають найвищий науково-педагогічний потенціал. СумДПУ ім. А.С.Макаренка захід такого рівня проводив уперше й одразу ж спростував народне прислів’я про те, що "первый блин – всегда комом": з-поміж 52 студентських наукових робіт, які надійшли на рецензування з 27 ВНЗ України (це були переважно освітні заклади таких міст, як Харків, Київ, Одеса, Донецьк), дослідження нашого студента, Володимира Булата, відзначили почесним дипломом ІІ ступеня!
Володимир Булат навчається на VI курсі фізико-математичного факультету СумДПУ й не уявляє свого життя без науки. Розповідає, що захоплення фізикою в нього від батька, який закінчував Харківський фізико-технічний інститут, сам же нині працює над науковим дослідженням "Вимірювання оптичного спектру міді та сплавів мідь-цирконій на атомно-емісійному спектрометрі низького тиску"
- Володимире, як ти почав працювати над цієї темою?
- Влітку після ІІІ курсу я проходив практику в Інституті прикладної фізики в Сумах. Ще тоді я познайомився з людиною, яка й сьогодні залишається моїм науковим керівником. Це провідний спеціаліст Інституту – Мурдик Сергій Миколайович. Він і запропонував мені цю тему.
- Розкажи неспеціалістам у галузі фізики, у чому суть твоєї роботи.
- Усі знають великий адронний колайдер, створений у Європейському центрі ядерних досліджень, що поблизу Женеви, але я б сказав, що він не зовсім відповідає сучасним запитам фізики високих енергій. Тому з’явилася необхідність у розробці лінійного прискорювача. За своєю потужністю він слабший, але набагато ефективніший…
- Як ви співпрацюєте з центром у Женеві? Там знають про ваш проект?
- В Інституті прикладної фізики цим питанням займається ціла група молодих учених. Ми дали ряд рекомендацій Женеві щодо будівництва лінійного прискорювача, і на початку квітня нас відвідала делегація з Європейського центру ядерних досліджень. А тепер там на стажуванні аспірантка з нашої дослідницької групи.
За кілька тижнів Володимир отримає диплом магістра, але про те, що навчатиметься в аспірантурі, він знає вже сьогодні. Ось таку впевненість забезпечує студентська наукова діяльність у СумДПУ ім. А.С.Макаренка!
"Особливої уваги заслуговує питання залучення жіночої половини до складних фізичних експериментів, – вважає декан фізико-математичного факультету Світлана Віталіївна Петренко. – На науково-практичній конференції були представлені роботи сімох студентів і сімох студенток. На сьогодні маємо гендерну рівність".
Дівчата на фізматі й справді "не пасуть задніх". Так, Віта Великодна, навчаючись на IV курсі, уже запрошена на навчання в аспірантурі Інституту прикладної фізики НАН України. Помітили її наукові співробітники ІПФ на І Міжрегіональній науково-практичній конференції молодих учених "Сучасні проблеми експериментальної фізики", що проводилася на базі фізико-математичного факультету. І хоча навчатися в університеті ще мінімум рік, такий шанс їй випав по праву, бо дівчина в наукових конференціях далеко не початківець. Нещодавно вона взяла участь у Міжнародній науковій конференції молодих учених "Еврика" у Львові, де презентувала своє дослідження з теми "Вплив додаткового шару хрому на величину гігантського магнітоопору".
- Віто, мені навіть уявити складно, що дівчата можуть настільки компетентними в таких питаннях! Що вас спонукало обрати таку тему!
- Все дуже просто: тему для мене визначив мій науковий керівник. Ніхто не запитував мене, хочу я цього чи ні. (Посміхається.) Але насправді я відверто зацікавилася цією темою. Говорячи простою мовою, моє дослідження безпосередньо пов’язане з мікроелектронікою, його результати можуть бути застосовані в комп’ютерній техніці. Це явище було відкрите не так давно й досліджене фрагментарно, тому наразі маємо великі перспективи.
- Побутує думка, що фізикою займаються переважно хлопці. А навчатися в аспірантурі з усіх, хто брав участь у конференції, запросили Вас, дівчину. Чи важко було обійти сильну стать?
- Для дівчат просто немає нічого неможливого! Думаю, ми більш цілеспрямовані. Нам варто тільки захотіти чогось і окреслити горизонт майбутньої роботи, і ми з усім справляємось, навіть якщо це фізика. (Посміхається.) А для наших майбутніх студентів скажу: "Не варто боятися слова "фізмат!"" Повторюю: потрібно тільки захотіти!
- Чи не забули у Львові за наукою про культурну програму?
- Львів – дуже гостинне місто! Для нас була організована оглядова екскурсія, ми відвідали три львівські замки, ну і, звичайно, самі неодноразово гуляли містом. З собою привезла просто море позитивних вражень!
Ось така вона, студентська наука в СумДПУ ім. А.С.Макаренка: всеукраїнська і міжнародна, така, що забезпечує впевненість у завтрашньому дні, така, що дозволяє відвідати безліч цікавих міст України та світу!
Ксенія Косенко