Творча іскра

Вища школа, спецпроект
Дмитрий Литовченко 17 мая 2012 в 15:29
Сформувати творчу особистість може лише творча особистість. Як навчити майбутнього вчителя творчо мислити? Як допомогти опанувати складні навчальні предмети навіть тим студентам, хто нібито не має до цього жодних здібностей? Як допомогти розкритися талановитим дітям-інвалідам?

Ці надскладні педагогічні проблеми вирішують у лабораторії змісту та методів навчання математики, фізики та інформатики СумДПУ ім. А.С.Макаренко під керівництвом доктора педагогічних наук, доцента кафедри математики Ольги Чашечникової. "Ми вивчаємо проблеми формування і розвитку творчого мислення учнів та студентів в процесі вивчення математики, фізики, інформатики. Нашим науковим консультантом у проектах виступає академік НАПН України Михайло Бурда, а виконавцями є науковці СумДПУ Олена Семеніхіна, Анжела Розуменко, Лариса Чашечнікова, Михайло Каленик", - розповідає Ольга Серафимівна.

Сумська школа методики навчання математики широко знана по всій території України. Тому не дивно, що саме СумДПУ ім. А.С.Макаренка став базою для наукових досліджень у цьому напрямку. У 2009 р. на базі університету відбулася Всеукраїнська науково-методична конференція "Розвиток інтелектуальних вмінь та творчих здібностей учнів і студентів в процесі навчання математики", а у 2011 р. – дистанційна конференція з міжнародною участю. У кожній з них брали участь близько двохсот учасників (відомих вчених, талановитих вчителів, аспірантів, студентів, в тому числі, із США, Росії, Білорусії). У грудні цього року заплановано проведення чергової конференції, причому планується розширити коло учасників. По цим питанням СумДПУ активно співпрацює з Інститутом педагогіки АПН України, а також іншими науковими установами України та інших країн. Проектами вже зацікавилися педагоги України, Росії, Білорусі, Болгарії. Зокрема, реалізується міжнародний дистанційний проект "Розвиток методичних систем вищої професійної освіти. Проблеми методики навчання у вищій школі", в якому лабораторія СумДПУ ім. А.С.Макаренка є співорганізатором.

"Ми готуємо методичні матеріали, програми, започаткували олімпіади з математики для не математиків, зокрема, дистанційний конкурс на базі гімназії "Prosperitas", - каже керівник. У цій роботі значну допомогу надають вчителі математики шкіл м. Суми та Сумської області (школи №№7, 6, 9, Олександрівської гімназії, Великочернеччиської школи та інших). З лав СумДПУ вийшло багато талановитих вчителів математиків. Наприклад, випускниця фізмату, вчитель Олександрівської гімназії Тетяна Панченко стала одним із організаторів турніру юних математиків на базі Сумської школи №10, який вже набув Всеукраїнського статусу; Олена Бардакова є координатором конкурсу "Кенгуру" на Сумщині. На київському телебаченні зараз працюють сумські фізматівці Маргарита Ситник та Ігор Бондаренко. Важко перелічити всіх.

"Інтелектуалізація професійної діяльності, необхідність оперативно реагувати на ситуації, не передбачені інструкціями, потребують від сучасного фахівця здатності орієнтуватися і діяти у нестандартних умовах, а отже вимагають розвиненого творчого мислення. Математична освіта стає стратегічним ресурсом розвитку цивілізації, якщо спрямована і на формування інтелектуальних та професійно-орієнтованих знань та умінь учнів, і на розвиток їх творчих якостей.

Навички розв’язування творчих задач, вироблені в ході навчання, стануть у нагоді і у реальному житті. Як говорить академік Сергій Петрович Капіца, необхідно, щоб викладач для студента виявився мотиватором до навчання. Додамо: а студент, у майбутньому педагог, переніс цей досвід на творче навчання учнів. Викладач має запалити інтерес студента до творчої діяльності, жадобу до активного пізнання науки, до творчого виконання своїх професійних обов’язків.

Такою є основна місія і нашої лабораторії, і всіх викладачів нашого педагогічного університету", - вважає Ольга Чашечникова.

Довідка:
СумДПУ им. А.С.Макаренка:
м. Суми, вул. Роменська, 87
Тел. приймальної комісії та підготовчих курсів:
(0542) 68-59-15

www.sspu.sumy.ua





5
Комментариев
0
Просмотров
3383
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.