Видео
СУМСЬКА ОУНБ ВІДДІЛ ПЕРІОДИЧНИХ ВИДАНЬ 20 декабря 2017 в 11:25
У грудні 1917-го року голова Центральної Ради Михайло Грушевський оголосив конкурс на виготовлення українських грошей, який виграв Георгій Нарбут.
19 грудня 1917 р. Українська Центральна Рада постановила випустити українські грошові знаки номіналом 100 карбованців, які були надруковані 24 грудня за ескізами Нарбута, літографічним друком в «Типографії Кульженка в Києві».
Працюючи над малюнком першого українського грошового знака, Георгій Іванович не копіював наявних банкнот, а створив особливий глибоко національний малюнок у стилі українського бароко. В оформлених Нарбутом купюрах широко присутні історичні елементи: орнаменти українського козацького бароко, зображення арбалету як гербу міста Київ у ХVII – XVIII ст., тризуба князя Володимира Великого, що зображується на перших монетах Київської Русі, а також елементи книжкових гравюр XVII ст. тощо.
Їх мистецьку вартість відзначали найкваліфікованіші майстри друкарства з Франції і Німеччини, тому нарбутівські банкноти можна вважати і художніми творами. Шедевром вважається 100 гривень( у народі зветься "Горпинка"), через схожість орнаменту до традиційної вишивки на українському жіночому одязі.
Усього в 1917-1920 рр. в обіг було випущено 24 види грошових знаків-карбованців, гривень і шагів. 12 з них друкувалися за проектами знаменитого художника Георгія НАРБУТА, чиє ім’я відоме далеко поза межами України.
Антонова Світлана,
Сумська ОУНБ