Art ЖИТТЯ СУМЩИНАArt ЖИТТЯ СУМЩИНА 28 марта 2025 в 13:25
27 березня відзначається Міжнародний день театру.
Видавничий дім «Антиквар» у 2024 році започаткував проєкт, який називається «Медіахолдинг мистецької періодики». Так почалося нове життя журналу «УКРАЇНСЬКИЙ ТЕАТР».
Огляд першого номеру цього видання ми публікували на нашій сторінці на початку цього року: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=914144880888219&set=pb.100068781465458.-2207520000&type=3
Другий номер часопису «Український театр» розповідає про роботу українських театрів за три роки війни:
- діяльність театрів прифронтових та прикордонних міст — Харкова, Херсона, Запоріжжя, Чернігова, Сум;
- анонс нових вистав, що стосуються подій війни;
- стан сучасної української драматургії;
- матеріал про митців театру, які воюють на фронті.
Це особливий номер для команди, яка над ним працювала.
Журнал містить 212 сторінок та складається з чотирьох розділів.
Він вийшов із хештегом «ЛІНІЇ ЗІТКНЕННЯ». На обкладинці – плакат С. Маслобойщикова до вистави «Отелло» Д. Петросяна. Блок матеріалів про цю виставу відкриває випуск.
Розділ «БУДНІ» – про тенденції, дискусії, трансформації театру. І про вистави, що справді заслуговують на увагу глядача.
У розділі «ГРА» – опубліковані відгуки експертів VI Міжнародного фестивалю-премії «Гра» на вистави українських театрів.
Новий розділ – «КОНТЕКСТИ» аналізує взаємодію українських театрів із міжнародними колегами.
Окрім рецензій та оглядів, журнал містить інтерв’ю з Є. Нищуком, В. Лавренчуком, Д. Богомазовим та П. Плоським.
Розділ «ВІЙНА» присвячено прикордонним театрам – у Запоріжжі, Чернігові, Харкові, Сумах, Херсоні, театрам з Маріуполя та Сіверськодонецька.
І сьогодні, до ДНЯ ТЕАТРУ, пропонуємо огляд статті «ЗВІЯНІ ВІТРОМ» про роботу Сумського національного академічного театру драми та музичної комедії ім. М. Щепкіна під час війни.
Наше місто знаходиться за 30 км від кордону з Росією. У липні 2022 року його керівником призначили Сергія Дорофєєва, колишнього директора Луганського театру, який переїхав до Сум. Тоді ж у театрі виникла дискусія про доцільність у назві прізвища Щепкіна. На захист М. Щепкіна став театральний критик Олег Вергеліс. Він нагадав, що М. Щепкін ще кріпаком грав у Харківському вільному театрі, яким керував Г. Квітка-Основ’яненко; Щепкіна викупили за ініціативи І. Котляревського; Т. Шевченко товаришував із М. Щепкіним. В українському театрі М. Щепкін був першим Виборним у «Наталці-Полтавці» та Чупруном у «Москалеві-чарівнику». А ще під час дослідження, з’ясувалося, що М. Щепкін, хоча й ніколи не був у Сумах, проте гроші на його викуп з кріпацтва збирали й на Сумщині під час Іллінського ярмарку в Ромнах. Тому його прізвище залишили у назві театру. Це наша історія…
Зараз Сумський театр працює у важких умовах. Обстріли, повітряні тривоги, звістки з фронту від колег, скасовані вистави. Тому афіша театру різноманітна за жанром, але з ухилом у бік оптимістичних вистав і музичних програм: класична драма, комедійні мюзикли, сучасний авангард. У 91 сезоні наш театр показав 8 прем’єр, 5 концертних програм, реалізував кілька міжнародних проєктів та запустив мобільний додаток. Серед прем’єр: «Тригрошова опера» за Б. Брехтом, «Попелюшка» за Ш. Перро, «Сон» за Т. Шевченком та ін.
2022 року в театрі відкрили експериментальну сцену, яка стала творчою лабораторією, і показали виставу «Родина «Веселка» за п’єсою І. Білиця. Відкриваючи цей новий простір, за ціль ставилось: створити у підвалі безпечну сцену та майданчик для відвертих розмов із глядачем.
Кожна прем’єра театру – аншлаг, хоча людей з початком війни у місті стало менше. У лідерах – комедії, бо глядачі хочуть відволіктися від війни хоч на годину. Театрали й глядачі не забувають і про тих, завдяки кому збираються на вистави та донатять нашим захисникам. До речі, 10 працівників Сумського театру ім. Щепкіна захищають Україну на фронті.
Театр отримав грант від Українського культурного фонду в рамках конкурсної програми «Культура без бар’єрів» для реалізації проєкту «Відчути театр» для людей із порушеннями зору.
У театрі проблема з кадрами, бо не кожен артист наважиться працювати на сцені прифронтового міста.
І ще одна важлива проблема – це застаріле сценічне освітлювальне обладнання 1990-х років. Але просити зараз на це бюджетні кошти недоречно, тому ведуться переговори із закордонними партнерами про матеріально-технічну допомогу театру.
У сезоні 2023/2024 Сумський театр ім. Щепкіна мав 250 показів, гастролі до Києва, Ужгорода та міст Сумської області.
Вітаємо наших театралів із МІЖНАРОДНИМ ДНЕМ ТЕАТРУ і зичимо їм натхнення, втілення творчих задумів та незмінних глядацьких симпатій!
А глядачам бажаємо, щоб у їхньому житті завжди було місце театральному диву!
Далі буде…
Підготувала головний бібліограф О. Гордієнко.