ПЮрЕ, литературный проектЕлена Чернова 15 июня 2023 в 12:15
Човен полян
Повесть
Вийшли з льоху непоміченими - розбитий будинок художниці розташовувався поруч з лісом - і скоро занурилися в хащі. Несли Ірини картини - мотузками перев'язали по п'ять штук і прилаштували на спині. Сліди на снігу за собою замітали, щоб ворог не вирахував.
В печері накрили стіл - згадати померлу. Розставили картини художниці попід стіною, дивувалися та милувалися мистецьким талантом померлої.
- Як це несправедливо, - з люттю промовила Віка, - що така гарна, видатна людина загинула через тих нелюдів! Куди ж дивиться бог?!
- А нікуди він не дивиться, - відповіла Степаніда. - Немає для живих істот ніякого особливого, милистивого бога.
- Степанідо Михайлівно, ви невіруюча? - здивовано запитала Віка.
- Ані да, ані ні! - відповіла загадково стара.- Про бога попи казали: якщо гарно - то любов божа. Як погано - то кара божа.
- Та за що ж бог не любить і карає Україну? Ще й чиїми бридкими руками карає?! Ця русьня гов..на - то кара божа?!
- Я також думаю, що то не наш бог, який хоче - любить, хоче - карає. Наш бог інший. Він наш захисник. Колись наші предки звали його - Вишній. Або - Царю Небесний. До Вишнього нашому розуму дуже, дуже далеко. Тому наш народ розумів бога через Природу, бо Природа то є наш Бог, вона нас поїть, годує, дає притулок, як ця печера. Шановним земним Богом у наших пращурів був Перун - він дарував нашим оборонцям силу і мужність. З Перуном наші богатирі завше стояли на захисті рідної землі. І він ніколи нікого не карав. Люди любили Перуна, як рідного батька. І наші люди раніше, дуже давно, не називалися ані русічами, ані слов'янами. Вони іменувалися за назвою місцевості, де вели хазяйство. Поляни - обробляли землю, займалися пасічництвом, рибальством. Князем полян був Кий. Сколоти - пасли худобу, полювали, займалися ремісництвом, золотарством. І ніхто не говорів: я вірую в бога. Люди казали: "Відаю бога". Тобто - знаю. Якщо людина вірить, то дурня. Вона навіть не знає, в що вірить. А відати, тобто знати бога, означає, що люди знають закони божої Природи: коли сіяти, коли збирати врожай, коли весілля справляти. Раніше весілля восени грали. Знаєш чому?
- Ні, не знаю, - відповіла Віка. Слова Степаніди її дивували та якимось чином заспокоювали.
- Я ж казала: Степанідо, ви мольфарка!
- Усі поляни - мольфари, - відповіла стара. - А ще справніші відуни та мольфари - лісовики.
- А це хто?
- Лісовики, або гуцули, - це народ Карпат. Але їх останнього видатного мольфара Михайла Нечая було вбито одинадцять років тому.Тепер лісовики усі геть, мабуть, перетворилися на щиро віруючих католиків. Справжніх ворожбитів у гуцулів більше немає. Так про що я?
- Ви розповідали про весілля, - нагадала старій Віка, - чому справляли саме восени?.
- Отож бо слухай, дитинко. Ось чому. Дуже просто. Природа полянська наливалася восени усіма цілющими соками і люди теж. Молодята, спарувавшись восени, народжували здорового, вродливого сильного первістка - продовжувача Роду. А ще на весіллі грали та співали багато особливих, магічних пісень, які поєднували молоду родину любов'ю та вірністю на все життя та наділяли щасливою долею. Весілля грали з тими чарівними піснями майже тиждень, щоб оточити молодят захистом славного полянського Роду.
Віка задумалась і раптом згадала.
- Іра сказала, що сьогодні у неї день... Чи, бувай, не день народження?
- Мабуть, - гурко зітхнула Степаніда. - В день, коли народилася, в той день і померла. Чиста людина була, світла.
Віка попросила заспівати для Іри якусь пісню.
- Мабуть, ви знаєте, що співають над померлим?
Степаніда задумалась.
- Над тілом - плачуть. Але ж ми не поховали Іру, це треба якось поправити.
Вирішили вранці рано піти в село - закласти тіло камінням.
Далі буде