«МЕДІАХОЛДИНГ МИСТЕЦЬКОЇ ПЕРІОДИКИ» представляє…

Art ЖИТТЯ СУМЩИНА
Art ЖИТТЯ СУМЩИНА 16 января 2025 в 13:36
   Після 6-річного забуття Всеукраїнський ілюстрований науково-популярний часопис «УКРАЇНСЬКИЙ ТЕАТР» нарешті повернувся до читачів (виходив до 2018 р. включно). Це видання постійно висвічувало історію та сучасний стан вітчизняного театрального мистецтва. Започатковано його було 1917 року, коли в Києві з’явився тижневик «Театральні вісті», відповідальним секретарем якого був Лесь Курбас. Дописувачами цих видань були провідні українські театрознавці, театральні критики, актори й режисери.
   У травні 2020 р. засновницею й видавчинею відродженого журналу «УКРАЇНСЬКИЙ ТЕАТР» стала театрознавиця, директорка Видавничого дому «Антиквар» Ганна Шерман. З нею відділ мистецтв Сумської ОУНБ активно співпрацює й отримує ретро випуски журналу «Антиквар».
Підготовка та випуск першого числа журналу «УКРАЇНСЬКИЙ ТЕАТР» затягнулися на 4 роки, бо цьому завадили два ковідні локдауни та початок повномасштабного вторгнення. Урешті випуск першого числа журналу здійснився і це має величезне значення для усієї театральної спільноти.
Презентували відновлений журнал "Український театр" у столичному "Театрі на Подолі" у травні 2024 року. У заході взяли участь провідні режисери, актори та керівники київських театрів, театральні критики та викладачі Університету театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого, а також люди, які працювали над випуском.
  На обкладинці першого числа журналу – фотографія з вистави «Конотопська відьма», яка була показана у Національному драматичному театрі ім І. Франка і стала явищем у театральному житті країни.
Режисер І. Уривський, художниця-постановниця Т. Овсійчук, композиторка Сусанна Карпенко отримали за цю виставу Шевченківську премію. Квитки на «Відьму» були розкуплені на кілька місяців наперед. У соцмережах під хештегом # конотопськавідьма було 20 млн. переглядів.
Перше число відновленого «Українського театру» складається з трьох тематичних частин.
   У розділі «Гра» опубліковані відгуки експертів V Міжнародного фестивалю-премії «Гра» на прем’єри українських театрів 2021–2022 років. Ці тексти свідчать про те, що наш театр живий і розмаїтий. «Тут, зокрема, привертають увагу вистави, створені перед великою війною й сповнені її передчуттям. Сьогодні ці вистави часом навіть актуальніші, аніж тоді, коли їх поставлено», — пишуть творці журналу. А тим часом триває вже VI фестиваль «Гра» – за підсумками 2023 року, це 85 заявок від театрів із 18 міст України.
   Другий розділ «Будні» присвячено сьогоднішнім проблемам і тенденціям української сцени. Йдеться про війну, зміну поколінь в українському театральному середовищі, сплеск інтересу до видовищ, нові постановки, книжки про сценічне мистецтво. Тут, поміж іншого, розповідь про перші місяці роботи Максима Голенка на посту очільника львівського Театру Марії Заньковецької, інтерв’ю з керівником київського Театру імені Лесі Українки Кирилом Кашліковим та керівником Театру на Подолі Богданом Бенюком і дискусійна стаття про зміну режисерських облич у франківців.
   Третій блок під назвою «Війна» містить статті театрознавців, написані в перші дні повномасштабної російської агресії. «Театр як жертва війни», «Хроніки тяжких тижнів», «Спектакль у бомбосховищі», «Мрії про майбутнє»… Назви статей говорять самі за себе. Може здатися, що на початку війни було не до театру. Але розповіді режисерів, драматургів, педагогів говорять протилежне. А саме: чим займається театральна спільнота у лихий воєнний час, чи може вона бути корисною під час війни, як відновити свою професійну роботу, яким буде український театр після перемоги. А яким буде український театр –– передчуття, прогнози, мрії – читайте у статті театрознавця С. Васильєва «Завдання на вчора».
Після паралічу перших місяців війни театри повертаються до роботи. Поки що складно уявити, щоб в Україні можна було поставити великі п’єси про цю війну. Люди, які пережили травматичні події, ще не можуть дивитися на них у театрі. Мабуть, повинне бути якесь осмислення подій через класику, через пошук аналогів.
   Ця війна змінила життя 40 мільйонів людей назавжди. Навіть коли ми переможемо, ми почнемо новий відлік не тільки травмованими, а й мужніми, мудрими.
Далі буде…
   Ознайомитись із першим номером журналу «УКРАЇНСЬКИЙ ТЕАТР» можна у відділі мистецтв Сумської ОУНБ.

 
1
Комментариев
0
Просмотров
178
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь.